WesołeZwierzakiPiesCiekawostki o psachWyjaśniamy popularne, a zarazem dziwne nawyki psów

Wyjaśniamy popularne, a zarazem dziwne nawyki psów

Nasze psy robią czasem najdziwniejsze rzeczy. Czy byłeś kiedyś na spacerze ze swoim psem, a on zaczął łapczywie jeść trawę? Martwisz się, że przechodnie pomyślą, że głodzisz swojego zwierzaka, mimo że ma w domu miskę wysokiej jakości karmy.

A może kiedykolwiek siedziałeś na kanapie i twój pies zaczął lizać twoje ręce lub bose stopy? Dlaczego psy liżą ludzi. Okazuje się, że nie tylko my zadajemy sobie pytania o dziwne zachowanie psa.

Jeśli wpiszesz w Google wyrażenie „dlaczego pies”, to są to pytania, które Google automatycznie sugeruje, co oznacza, że ​​są to najczęściej zadawane pytania:

 • Dlaczego pies je trawę?
 • Dlaczego pies liże?
 • Dlaczego pies wyje?
 • Dlaczego pies dyszy?
 • Dlaczego pies się trzęsie, drży?

Kiedy zrozumiesz motywację lub przyczynę tych dziwnych zachowań psów, samo zachowanie nabierze większego sensu.

W niektórych przypadkach przyczyną może być podstawowy problem zdrowotny i w tym przypadku należy skontaktować się z weterynarzem.

Dlaczego psy jedzą trawę?

Pies jedzący trawę może wydawać się dziwny, ale w rzeczywistości jest to całkiem normalne zachowanie.

Badanie University of New England wykazało, że jedzenie trawy jest powszechne wśród psów i generalnie nie jest powodem do zmartwień.

„Jedzenie trawy nie powinno być postrzegane jako problematyczne zachowanie dla większości psów lub jako wskaźnik choroby” – napisali naukowcy.

Dlaczego więc psy jedzą trawę? Prawdopodobnie postrzegają to tylko jako jedzenie i od czasu do czasu delektują się przyjemną trawiastą sałatką.

Chociaż trawa jest ogólnie bezpieczna do jedzenia, nie pozwól swojemu psu jeść trawy w nieznanych miejscach, ponieważ może być spryskana herbicydami lub pestycydami.

Jeśli trawa jest na twoim podwórku, wiesz, że nie jest spryskiwana niczym toksycznym, a w pobliżu nie ma niebezpiecznych roślin, to możesz pozwolić swojemu psu chrupać trawę.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł Dlaczego psy jedzą trawę?

Dlaczego psy liżą ludzi?

Według ekspertów psy liżą ludzi z różnych powodów. Obejmują one:

 • Coś pozostało na twojej skórze – powiedzmy, resztki kanapki z indykiem, którą właśnie zjadłeś.
 • Pomaga złagodzić stres.
 • Chcą uwagi.

Może to być również coś, czego nauczyli się jako szczenięta, kiedy lizali swoją matkę i rodzeństwo. Oznacza to, że lizanie może odnosić się do próby udobruchania osoby, która wydaje się zła lub po prostu wyraża uczucia albo może wskazywać na uległość.

W stadach psy niższej rangi będą lizać psy z wyższej rangi, to samo dotyczy psów i ludzi.

Lizanie zwykle dotyczy uwagi, jeśli krzyczysz na swojego psa lub go odepchniesz może to faktycznie wzmocnić chęć lizania. Jeśli nie lubisz jak pies cię liże, nie krzycz na niego tylko wstań i odejdź na kilka sekund.

Uważaj na nadmierne lizanie, niezależnie od tego, czy pies liże ciebie, siebie, czy różne przedmioty jest to powód do niepokoju i powinieneś skontaktować się z weterynarzem.

Jeśli pies nadmiernie cię liże, pies może próbować łagodzić swój stres poprzez lizanie. Stres może być spowodowany na przykład bólem lub niepewnością, jak się zachować wobec ciebie. Psy z alergią i bólem często też same się liżą.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Dlaczego pies liże swojego właściciela po twarzy?

Dlaczego psy wyją?

Prawdopodobnie słyszałeś, jak twoje szczenię lub inne psy wyją w tym czy innym momencie i zastanawiałeś się, czy kierują swoim wewnętrznym instynktem.

Uważa się, że wycie jest formą komunikacji głosowej. Te psy, które wyją, zwykle robią to, aby:

 • „Zawołać” inne psy.
 • Odpowiedzieć na wycie innego psa.
 • Zwróć uwagę ludzi.
 • Zareagować na dźwięk, taki jak syrena.

To całkiem normalne rzeczy. Jednak wycie może być również objawem stresu emocjonalnego, takiego jak twój pies zmagający się z lękiem separacyjnym.

Ważne jest, aby pamiętać, że psy są towarzyskie, więc izolacja od innych może być dla nich bardzo stresująca. Wycie może być sposobem na przyciągnięcie uwagi, szukania towarzystwa.

Jeśli wycie jest sposobem na zwrócenie uwagi, sugerujemy, aby nauczyć psa, że w rzeczywistości takie zachowanie skutkuje mniejszą uwagą.

Zamiast karcić psa za takie zachowanie, spójrz w sufit i poczekaj cierpliwie, aż wycie ustanie, policz do 10, a następnie poświęć swojemu psu uwagę.

Większość psów podchodzi do ludzi po cichu, zanim zaczną wyć. Jeśli potrafisz dostrzec to ciche skradanie, wzmocnij je pochwałami, pieszczotami lub smakołykami, a wycie nawet się nie rozpocznie.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies wyje z powodu lęku separacyjnego (wyje za każdym razem, gdy zostaje sam, nawet jeśli dzieje się to tylko przez krótki czas), skonsultuj się ze swoim weterynarzem lub behawiorystą.

Ekspert od zachowania zwierząt powinien być w stanie rozwiązać problem emocjonalny, który powoduje wycie i może pomóc ci się go pozbyć.

Jeśli Twój pies wyje, nawet gdy nie jest sam może to oznaczać, że Twój zwierzak cierpi z powodu innego problemu medycznego. Zdecydowanie skontaktuj się w tej sprawie ze swoim weterynarzem.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Dlaczego pies wyje? Poznaj najpopularniejsze przyczyny wycia psa.

Dlaczego psy dyszą?

Pies dyszący w upalny letni dzień to częsty widok. W ten sposób ochładzają się lub termoregulują.

Psy pocą się tylko w miejscach, gdzie naturalnie nie mają futra, więc dyszenie jest najlepszym narzędziem, jakie psy mają do obniżenia temperatury ciała.

Tak więc, jeśli na dworze jest gorąco, a Twój pies dyszy to jest normalne zachowanie.

Upewnij się, że zapewniasz psu chłodne miejsce i miskę czystej wody, w przeciwnym razie może on być narażony na udar cieplny lub wyczerpanie cieplne.

Poza ochłodzeniem psy dyszą z kilku innych powodów, z których niektóre uzasadniają wizytę u weterynarza.

Mogą dyszeć, jeśli są przestraszone, nadmiernie podekscytowane, odczuwają ból, jeśli mają gorączkę lub jeśli czują mdłości.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Dlaczego pies dyszy? Czy musze się tym martwić?

[irp]

Dlaczego psy się trzęsą?

Podobnie jak psy dyszą, gdy jest im gorąco, tak też trzęsą się, gdy jest im zimno.

Jeśli podejrzewasz, że twojemu psu jest zimno to zalecamy zabranie go do domu lub ubranie specjalnego sweterka, aby było mu ciepło.

Psy również się trzęsą, jeśli są przestraszone lub podekscytowane. Na przykład, jeśli twój pies denerwuje się głośnymi dźwiękami, najczęściej taka sytuacja zdarza się w sylwestra, podczas odpalania fajerwerków.

Ból, toksyny i problemy zdrowotne mogą również powodować drżenie psa.

Niektóre małe psy, takie jak maltańczyki lub pudle miniaturowe mogą mieć zaburzenie związane ze stresem, tzw. zespół Shakera.

Zespół Shakera to stan obejmujący uogólnione drżenie głowy i ciała u psów. Jest często określany jako zespół wytrząsacza białego psa, ponieważ jest powszechnie obserwowany u białych psów małych ras.

Jeśli podejrzewasz, że twój pies się trzęsie z powodu choroby, skonsultuj się z weterynarzem.

Teraz kiedy już wiesz dlaczego psy robią dziwne rzeczy, ich zachowanie nie wydaje się takie dziwne, prawda?

Zwrócenie uwagi na zmiany w zachowaniu psa i ustalenie przyczyny może pomóc w zapewnieniu mu najlepszej możliwej opieki.

ZOBACZ TAKŻE