WesołeZwierzakiPiesCiekawostki o psachDlaczego pies dyszy? Czy musze się tym martwić?

Dlaczego pies dyszy? Czy musze się tym martwić?

Dyszenie jest typowym zachowaniem psa, ale możesz się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje lub czy dyszenie Twojego zwierzaka jest nadmierne lub nietypowe.

Nasze psy cały czas dyszą, zwłaszcza po długim spacerze lub zabawie. Jednak gdy dyszenie psa łączy się z dodatkowymi objawami lub nadmiernie dyszy może to być oznaką czegoś poważniejszego. Dowiedz się z naszego przewodnika na co powinieneś zwrócić uwagę.

Dyszenie psa jest bardzo powszechnym zachowaniem, często spotykanym, gdy Twój pies chłodzi się w upalny dzień lub po ekscytującej zabawie. Charakteryzuje się szybkim, płytkim oddechem, zwykle połączonym z dużym wywieszonym językiem, to zachowanie jest na ogół normalne i nie ma się czym martwić. Jednak zdarzają się sytuacje, na przykład gdy pies ciężko dyszy, co może wskazywać na coś poważniejszego.

Być może zastanawiasz się nad różnymi powodami, dla których psy dyszą, dlatego stworzyliśmy ten artykuł o sapaniu u psów i najważniejszych powodach, dla których twój czworonożny przyjaciel może to robić.

Dlaczego psy dyszą?

Kiedy psy dyszą, zwykle oznacza to, że jest im za gorąco i próbują się ochłodzić. Ale są inne powody, dla których Twój pies może dyszeć, dlatego zawsze ważne jest, aby spojrzeć na ogólną sytuację jak się zachowuje pies. Oto niektóre z najczęstszych powodów sapania psa:

Ciepło 

Dyszenie jest normalnym zachowaniem szczęśliwych i aktywnych psów. Pomaga psom się ochłodzić, ponieważ nie mogą się pocić jak ludzie.

Dyszenie pozwala psu szybko wdychać, nawilżać, a następnie wydychać powietrze, co zwiększa parowanie wody z nosa i płuc psa. Parowanie wody chłodzi ciało od wewnątrz.

Duża ilość wody może zostać odparowana w krótkim czasie, gdy pies dyszy, dlatego zawsze upewnij się, że Twój pies ma dostęp do dużej ilości świeżej wody w upalne dni.

Podniecenie

Psy również dyszą, gdy są podekscytowane. Dyszenie to normalna reakcja behawioralna, gdy dzieje się coś ekscytującego, na przykład poznawanie nowych ludzi lub smakołyk. Ten rodzaj sapania może być szybki i płytki.

Naprężenie

Podobnie jak dyszenie psa wywołane podekscytowaniem, psy często dyszą i skomlą, gdy są zestresowane.

Jeśli widzisz, że twój pies dyszy, zwróć uwagę na jego mowę ciała. Czy ich oczy są szerokie i zmęczone? Czy odwracają wzrok i ziewają? Oto kilka typowych sygnałów mowy ciała, które wskazują, że dyszący pies jest zestresowany.

Oceń sytuację, aby określić w jaki sposób możesz sprawić, aby Twój pies był bardziej zrelaksowany, aby zapobiec strachowi lub większemu stresowi.

Ból

Ważne jest, aby wiedzieć, że dyszenie psa może wskazywać na nudności, dyskomfort i ból. Twój weterynarz może ocenić, czy Twój pies dyszy, ponieważ odczuwa ból, przeprowadzając dokładne badanie i ewentualnie testy diagnostyczne.

Leki

Leki, zwłaszcza prednizon lub inne sterydy mogą powodować zwiększone dyszenie, nawet gdy psu nie jest gorąco, nie jest podekscytowany lub zestresowany. Jest to częsty efekt uboczny, a jeśli Twój pies dyszy nadmiernie, powinieneś porozmawiać z weterynarzem.

Udar cieplny

Przegrzanie lub udar cieplny spowoduje u psów ciężkie dyszenie, co w przypadku nieleczenia może szybko doprowadzić do odwodnienia i śmierci. Leczenie udaru cieplnego wymaga natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

Psy, które są przegrzane, dyszą bardzo mocno i prawdopodobnie będą w jakiś sposób odczuwać dyskomfort. Mogą być niespokojne, rozłożone płasko i/lub nie reagować na ciebie, ponieważ są tak skoncentrowane na ochłodzeniu się.

Możesz zapobiec udarowi cieplnemu w gorące letnie dni lub podczas wędrówek i spędzania czasu na świeżym powietrzu, robiąc częste przerwy, szukając cienia i oferując psu dużo wody. Nie zostawiaj psa na zewnątrz w wysokich temperaturach lub przez dłuższy czas.

Psy z krótkim pyskiem powinny tym bardziej przebywać w chłodnych miejscach i być cały czas nawodnione w ciepłe dni, ponieważ są bardziej podatne na udar cieplny.

NIGDY nie zostawiaj psa w gorącym samochodzie. Wnętrze samochodu może osiągnąć bardzo wysokie temperatury i zagrozić życiu Twojego psa w zaledwie 10-15 minut, nawet w łagodne dni.

Jak odróżnić normalne dyszenie psa od nadmiernego dyszenia?

Skorzystaj z tych wskazówek, aby ustalić, czy dyszenie psa jest normalne, czy też jest oznaką, że coś jest nie tak. Jeśli masz wrażenie, że Twój pies nadmiernie lub nienormalnie dyszy, zadzwoń do weterynarza.

Zwróć uwagę na to, co robi Twój pies

Dyszenie powinno być skorelowane z temperaturą na zewnątrz lub aktywnością. Zdrowe psy zwykle nie muszą dyszeć w przypadku braku ruchu lub podekscytowania.

Czy Twój pies może być zestresowany, podekscytowany Jeśli tak, to prawdopodobnie jest to normalne dyszenie psa. Jeśli jednak Twój pies dyszy lub oddycha szybko podczas odpoczynku lub snu, często jest to nienormalne dyszenie.

Poszukaj innych objawów

Czy Twój pies jest ospały lub źle się odżywia? Kasła? Inne objawy to wskazówki, które mogą pomóc odróżnić normalne dyszenie od nienormalnego dyszenia. Te wskazówki pomogą twojemu weterynarzowi zdiagnozować przyczynę dyszenia twojego psa.

Zwróć uwagę na zmiany w dźwiękach dyszenia

Nie należy ignorować zmian w dźwięku dyszącego psa. Niektóre psy, zwłaszcza labradory i golden retrievery są predysponowane do stanu zwanego paraliżem krtani. Jest to dysfunkcja strun głosowych, która powoduje, że drogi oddechowe nie otwierają się tak szeroko, jak powinny. Rezultatem jest charakterystyczny dźwięk ścierania, gdy te psy dyszą.

Podobnie psy z krótkimi pyskami, takie jak mopsy i buldogi angielskie mogą wydawać nienormalne odgłosy parskania podczas dyszenia z powodu długiego podniebienia miękkiego lub nadmiernej tkanki w gardle, co powoduje niedrożność dróg oddechowych.

Psy z którymkolwiek z tych schorzeń są bardziej predysponowane do udaru cieplnego, ponieważ nie mogą skutecznie sapać, aby się ochłodzić. Utrzymuj je w chłodzie i uważaj na wydawane przez nie dźwięki.

W razie wątpliwości zadzwoń do weterynarza

Skąd wiesz, kiedy zadzwonić do weterynarza? Krótka odpowiedź: Kiedykolwiek jesteś zaniepokojony. Nie czekaj i niepotrzebnie martw się, że Twój pies dyszy. Zostaw to swojemu weterynarzowi, aby ustalić, czy Twój pies doświadcza nienormalnego dyszenia.

Co zrobić, gdy Twój pies ciężko dyszy?

Jeśli uważasz, że coś jest nie tak, podejmij te kroki, aby natychmiast pomóc swojemu psu.

Jeśli Twój pies się przegrzewa:

Działaj szybko, ale nie panikuj:

  • Schłodź psa, zwilżając go wężem i przenieś do domu lub przynajmniej do cienia.
  • Daj mu wodę do picia.
  • Zadzwoń do weterynarza.
  • Jeśli musisz zabrać psa do lekarza, uruchom klimatyzator w swoim samochodzie.

Twój pies może być hospitalizowany, aby otrzymać leczenie płynami i wykonać badanie krwi, aby upewnić się, że jego narządy nie zostały uszkodzone.

Jeśli dyszeniu Twojego psa towarzyszą jakiekolwiek inne objawy:

Natychmiast skonsultuj się z weterynarzem, aby umówić się na wizytę.

Twoje zwierzę może potrzebować badania krwi lub prześwietlenia, aby wykluczyć wiele niepokojących chorób. Leczenie różnych innych przyczyn nadmiernego dyszenia może obejmować podawanie psu leków w domu po hospitalizację psa w celu zaawansowanego leczenia.

Ty najlepiej znasz zachowanie swojego psa, więc jeśli się martwisz, zadzwoń do weterynarza. Być może w tym momencie ratujesz życie swojemu zwierzakowi.

Mój pies w nocy dyszy – co to znaczy?

Jeśli twój pies dyszy w nocy i nie jest zbyt gorąco w pokoju, może to być spowodowane wieloma sprawami i powinieneś zabrać psa do weterynarza w celu postawienia diagnozy. Może to być wynikiem niepokoju, szczególnie jeśli Twój pies jest oddzielony od Ciebie w nocy, ponieważ może czuć się zestresowany przebywaniem z dala od Ciebie.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość rzadkie u dorosłych psów i dotyczy tylko szczeniąt. Jeśli podejrzewasz, że twój pies dyszy w nocy z powodu niepokoju, możesz spróbować zostawić włączone radio, aby zapewnić mu trochę komfortu i zablokować stresujące go dźwięki.

ZOBACZ TAKŻE