WesołeZwierzakiPiesChoroby psówDlaczego pies je trawę i wymiotuje? Przyczyny, zapobieganie i nie tylko.

Dlaczego pies je trawę i wymiotuje? Przyczyny, zapobieganie i nie tylko.

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś psa jedzącego trawę, być może zastanawiałeś się, dlaczego u licha, zwierzę, które ewoluowało, by polować i jeść mięso czasami pasie się jak koń lub krowa, chociaż o wiele mniej wydajnie! Niektóre psy posuwają się nawet do skrajności i zaczynają jeść inne rzeczy, takie jak drewno lub kije co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Mając to na uwadze, jedzenie trawy może się zdarzyć w przypadku prawie każdej rasy psów. Nie ma znaczenia, czy jest to mniejsza rasa, taka jak Yorkie, czy naprawdę duży pies, taki jak American Mastiff. Prawie każda rasa jest podatna na jedzenie trawy.

Większość ludzi, którzy są właścicielami psa, w pewnym momencie zadaje to pytanie i przeszukuje internet lub udaje się do weterynarza po odpowiedź. Co ciekawe, jest to pytanie, które od dawna intryguje weterynarzy i naukowców, a wciąż nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ale wiemy kilka rzeczy! Spójrzmy co się za tym kryje!

Dlaczego pies je trawę?

Dawniej uważano, że psy zjadają trawę tylko wtedy, gdy są chore , aby wywołać wymioty. Teoria była taka, że ​​psy instynktownie wiedziały, że muszą coś wydalić z żołądka, więc spożywały trawę. Długie liście łaskotały gardło i przełyk, wywołując odruch wymiotny.

Problem z tą teorią polega na tym, że dowody się nie sumują. W jednym z badań zapytano właścicieli, czy ich pies zjadł trawę i czy później był chory, tylko 22% psów jedzących trawę zachorowało. I tylko bardzo mały odsetek wykazywał oznaki choroby, zanim zaczął jeść trawę.

Inne badanie wykazało podobne wyniki, przy czym mniej niż jedna czwarta psów zachorowała po zjedzeniu trawy, a wszystkie psy miały się dobrze przed zjedzeniem trawy.

Chociaż nie możemy całkowicie pominąć teorii historycznej, bardziej prawdopodobne wydaje się, że nie trafiliśmy jeszcze na prawdziwy powód. Inne teorie mówią, że trawa koryguje drobne niedobory żywieniowe lub że jest naturalnym sposobem na odrobaczenie.

Możemy się jednak zgodzić, że w zdecydowanej większości przypadków jest to prawdopodobnie normalne. Wiemy również, że pies zwykle nie je trawy, gdy cierpi na dolegliwości fizyczne.

5 powodów, dla których psy jedzą trawę

Chociaż poniższe informacje nie mają być wyczerpujące, zwykle istnieje tylko pięć powodów, dla których psy jedzą trawę. Poniżej znajdziesz każdy powód, a także wyjaśnienie, dlaczego Twój szczeniak może jeść zielone źdźbła trawy, gdy wychodzi na zewnątrz.

Nawyk i instynkt

Chociaż nie wiemy, dlaczego psy jedzą trawę, wiemy, że robią to nie tylko nasze udomowione psy. Badanie odchodów dzikich psów i wilków wykazało, że trawę można znaleźć w ich odchodach do 70% przypadków. Sugeruje to, że musi istnieć jakiś powszechny instynktowny powód, dla którego psy mogą jeść trawę.

Niektóre badania na szympansach wykazały, że żywią się one niestrawną materią roślinną jako sposobem na naturalne pozbycie się robaków – kawałki roślin poruszają się przez układ pokarmowy, zbierając ze sobą wszystko i powodując ich usunięcie wraz z kałem.

Sugeruje się, że jedzenie trawy jest instynktem przeznaczonym do oczyszczania jelit psa z robaków, ale w tej chwili nie ma na to dowodów naukowych.

Zapach

Psy często żują trawę, na którą inne psy chętnie oddają mocz i zostawiają ślady zapachowe. Istnieje więc sugestia, że ​​wzięcie trawy do ust może być skuteczniejszym sposobem „zbierania” zapachu i informacji z trawy.

Znowu nie ma na to prawdziwych dowodów, a sam doskonale wiem, że mój pies woli trawę rosnącą na moim podwórku, gdzie nie było żadnego innego psa.

Mdłości

W teorii historycznej może być trochę prawdy, że psy jedzą trawę, aby wywołać wymioty. W końcu wiemy, że niektóre psy wykazują oznaki złego samopoczucia przed wyjściem na zewnątrz, aby zjeść trawę.

Podczas gdy jedzenie trawy wydaje się być normalne dla większości psów, dla tych, które rutynowo chorują po zjedzeniu trawy może to wskazywać na problem.

Przyczyny nudności, które mogą sprawić, że Twój pies będzie chciał jeść trawę, to zapalenie trzustki, rozstrój żołądka , cukrzyca, gorączka.

Niedobór żywieniowy

Teoria mówi, że pies instynktownie rozpoznaje zapotrzebowanie na witaminę lub minerał i spożywa je w postaci trawy. Z tą teorią wiąże się kilka problemów. Jednym z nich jest to, że trawa przechodzi przez przewód pokarmowy psa prawie całkowicie niestrawiona, więc wartość odżywcza jest prawdopodobnie bardzo niska.

Drugim problemem związanym z tą teorią jest to, że zdecydowana większość psów stosuje kompletną i zbilansowaną dietę, która powinna zaspokajać wszystkie ich potrzeby żywieniowe. Pomimo problemów z poszczególnymi partiami, diety te są formułowane tak, aby uniknąć niedoboru składników odżywczych, a mimo to psy nadal jedzą trawę.

Przekąska i głód

Większość weterynarzy zgadza się, że psy jedzą trawę w ramach swojego normalnego stylu życia. Ponieważ tak wiele psów to robi, a także dzikie psy i wilki, sugeruje to, że jest to głęboko zakorzeniony instynkt.

Wielu weterynarzy podejrzewa, że ​​psy po prostu lubią smak trawy! Jeśli są wybrednymi smakoszami mogą unikać spożywania normalnego jedzenia i zamiast tego żuć trawę.

Jedno z badań wykazało, że psy częściej zjadały trawę przed zjedzeniem codziennego posiłku, a także częściej zjadały trawę rano niż po południu. Sugeruje to, że jedzenie trawy może mieć aspekt głodu.

Czy jedzenie trawy jest bezpieczne dla psów?

Istnieje kilka zagrożeń dla bezpieczeństwa psów jedzących trawę. Oto najczęstsze.

Pestycydy

Rodzice zwierząt domowych muszą mieć pewność, że trawa, którą je ich pies, nie zawiera żadnych pestycydów, które mogą zatruwać psy.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł trawę potraktowaną pestycydem, natychmiast zabierz psa do lokalnej kliniki weterynaryjnej w celu leczenia.

Psy, które zjadły trawę potraktowaną pestycydami, mogą wykazywać następujące objawy:

  • Nadmierne wydzielanie śliny
  • Mdłości
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Zmniejszony apetyt

Materiał kałowy

Trawa może być zanieczyszczona odchodami innych psów i zwierząt. Jedzenie trawy skażonej odchodami może wywołać u psa chorobę.

Niektóre choroby jelit, takie jak parwowirus są przenoszone drogą fekalno-oralną. Parwowirus może powodować poważne choroby przewodu pokarmowego u nieszczepionych psów i szczeniąt. Niektóre psy mogą umrzeć na tę chorobę.

Odchody innych psów i zwierząt mogą również zawierać jaja lub larwy pasożytów jelitowych. Psy, które mają pasożyty jelitowe mogą tracić na wadze i mieć biegunkę. Szczenięta są bardziej narażone na anemię i śmierć, jeśli obciążenie robakami jest duże. Dorosłe psy są mniej narażone na śmierć z powodu pasożytów jelitowych, jeśli mają zdrowy układ odpornościowy.

Jak powstrzymać psa przed jedzeniem trawy?

Oto kilka wskazówek, jak zniechęcić psa do jedzenia trawy:

  • Unikaj obszarów trawiastych.
  • Zaplanuj swoje wyjścia natychmiast po posiłku, kiedy żołądek Twojego psa jest pełny.
  • Używaj pozytywnego wzmocnienia i wzmacniaj alternatywne zachowania. Za każdym razem, gdy pies próbuje zjeść trawę, spokojnie przerywaj to zachowanie (poprzez odwrócenie uwagi) i poproś psa, aby zamiast tego wykonał inne zadanie.
  • Wypuszczaj psa na trawę, którą sam wyhodowałeś, w ten sposób nie będziesz musiał się martwić, że Twój pies połknie toksyny lub jaja i larwy pasożytów jelitowych.

Często zadawane pytania

Czy mój pies jest chory, ponieważ je trawę?

Zdecydowana większość psów nie choruje, kiedy je trawę. Sugeruje to, że chociaż niektóre psy będą jeść trawę, gdy są chore, zdecydowana większość tego nie zrobi. Tak więc jedzenie trawy niekoniecznie oznacza, że ​​twój pies jest chory.

Czy jedzenie trawy jest szkodliwe?

Jest mało prawdopodobne, że jedzenie trawy zaszkodzi Twojemu psu. Jest jednak kilka wyjątków i momentów do zmartwień. Niektóre psy zjadają zbyt dużo trawy, co może powodować zablokowanie ich przewodu pokarmowego. Może to spowodować, że psy będą bardzo chore i może być konieczna natychmiastowa operacja.

Kiedy powinienem się martwić, że mój pies je trawę?

Powinieneś się martwić, jeśli twój pies wydaje się stale jeść trawę lub jeśli je więcej trawy niż karmy dla psów. Powinieneś również martwić się, jeśli Twój pies wykazuje inne objawy choroby, takie jak wymioty, biegunka, ból brzucha lub letarg.

Czy mogę powstrzymać mojego psa przed jedzeniem trawy?

Jeśli Twój pies nie wykazuje żadnych objawów choroby, ma kompletną i zbilansowaną dietę i od czasu do czasu spożywa trawę, prawdopodobnie wszystko jest w normie. Powstrzymywanie go przed normalnym zachowaniem nie jest konieczne, a w niektórych przypadkach może być szkodliwe.

Końcowe przemyślenia

Chociaż omówiliśmy wiele rzeczy i najprawdopodobniej znaleźliśmy co najmniej jeden z powodów, dla których Twój szczeniak może podjadać trawę, zawsze zalecamy zabranie psa do lokalnego weterynarza, jeśli masz dodatkowe pytania.

ZOBACZ TAKŻE