WesołeZwierzakiPiesCiekawostki o psachDlaczego pies liże swojego właściciela po twarzy? Czy to powód do zmartwień?

Dlaczego pies liże swojego właściciela po twarzy? Czy to powód do zmartwień?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego psy cię liżą? Większość psów uwielbia lizać ludzi. Jest to tak powszechne, że właściciele psów zwykle nazywają to „dawaniem buziaków” i uważają to za oznakę uczucia.

Niektóre psy wydają się lizać częściej i intensywniej niż inne. Czy to zachowanie coś znaczy? Dlaczego psy liżą ludzi? Czy to może powodować jakiś problem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego pies liże po twarzy?

Powszechne zachowanie psa polegające na lizaniu pyska wyewoluowało z zachowania wilczych szczeniąt, polegającego na lizaniu pyska dorosłych psów, aby wywołać zwracanie częściowo strawionego pokarmu. W ten sposób szczenięta przechodzą od ssania mleka matki do jedzenia częściowo strawionego pokarmu do bardziej stałego pokarmu.

Lizanie opiekuna lub twarzy innego psa jest normalnym zachowaniem społecznym. Lizanie może być gestem uległości, uspokojenia, sygnalizującym społeczny szacunek psa. Może być również sygnałem do zabiegania o jedzenie, oznaką uczucia lub zwrócenia na siebie uwagi.

W ramach dbania o higienę pies może lizać twarz swojego psiego współlokatora oraz Twoją twarz opiekuna lub inne części jego ciała. Kiedy pies nie może sięgnąć Twojej twarzy, może polizać najbliższą część ciała, którą może być Twoja ręka lub noga. W niektórych przypadkach psiak poprzez lizanie może wyrażać swoje uczucia wobec ciebie.

Niektóre psy mogą próbować lizać twarz zupełnie obcej osoby. Dlaczego to robią? Może to być próba uspokojenia nieznajomego, aby obcy nie zrobił czegoś szkodliwego lub zagrażającego psu. Kiedy psy liżą twarz dzieci może to być wyrażanie czułości, uspokojenia lub po prostu czynnością wylizywania resztek jedzenia.

Czy lizanie stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Dla dzieci i dorosłych ślina psa często nie stanowi zagrożenia dla zdrowia nienaruszonej skóry. Nie jest jednak odpowiednim zachowaniem pozwalanie psu lizać otwartej rany. Może to umożliwiać rozwój bakterii, co prowadzi do potencjalnej infekcji skóry.

Czy powinieneś pozwolić psu cię lizać?

Dla większości zdrowych ludzi lizanie przez psa twarzy lub innych części ciała przez czworonoga powinno stanowić minimalne zagrożenie dla zdrowia. Jeśli jesteś zaniepokojony, nie pozwól pupilowi zbliżać się do ust lub w pobliże otwartej rany skóry.

Kiedy to zachowanie staje się przesadne?

Teraz, gdy znasz już kilka powodów, dla których Twój pies chce cię lizać możesz zwrócić większą uwagę na to, kiedy to zachowanie mogło przekroczyć granicę.

Pocałunek psa w policzek od czasu do czasu jest w porządku, ale lizanie nie powinno być tak częste ani intensywne, żeby przeszkadzało danej osobie.

Częste lizanie może również wystąpić u niewytrenowanego psa, który może lizać każdą napotkaną osobę. Pamiętaj, że niektórzy ludzie czują się niekomfortowo z powodu takiego zachowania.

Pies mnie liże zbyt często, co zrobić?

Lizanie od czasu do czasu jest w porządku, ale nadmiar może wymagać rozwiązania. Aby pomóc ograniczyć nadmierne lizanie psa odpowiednią opcją jest dać liżącemu psu coś innego do robienia, co jest nie związane z lizaniem, na przykład przynosić i trzymać zabawkę.

Jeśli lizanie jest naprawdę nieprzyjemne i częste możesz spróbować oduczyć psa takiego zachowania, gwałtownie wstając i odchodząc za każdym razem, gdy pies cię liże. Jeżeli taki sposób nie przynosi skutku warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu rozwiązania problemu.

ZOBACZ TAKŻE