Czy pies może jeść masło orzechowe?

Bartek Sz 6 Min Czytania
Czy pies może jeść masło orzechowe

Czy Twój pies magicznie pojawia się w kuchni za każdym razem, gdy otwierasz słoik z masłem orzechowym? Nie jesteś sam. Większość właścicieli psów od czasu do czasu podaje swoim psom masło orzechowe, a ten orzechowy przysmak rzeczywiście doprowadza psy do szaleństwa.

Można go rozprowadzić wewnątrz pustych kości i zabawek, aby uzyskać długotrwały smakołyk, lub po prostu dać im zlizać z łyżki lub palca jako szybką nagrodę.

Jednak z punktu widzenia zdrowia jest kilka faktów dotyczących masła orzechowego, o których musisz wiedzieć, zanim pozwolisz swojemu szczeniakowi wylizać pusty słoik po maśle orzechowym.

Czy psy mogą jeść masło orzechowe?

Większość masła orzechowego jest bezpieczna dla psów, a masło orzechowe podawane z umiarem może być doskonałym źródłem białka i zdrowych tłuszczów, witamin B i E oraz niacyny.

Najzdrowszą opcją jest niesolone masło orzechowe lub domowe masło orzechowe, ponieważ wysoki poziom sodu może być problematyczny dla psów, a jako dodatkowy bonus, domowe masło orzechowe nie zawiera dodatkowego cukru i innych dodatków.

Ile masła orzechowego mogą jeść psy?

Masło orzechowe jest bogate w naturalne tłuszcze i białka, ale zbyt dużo dobrego może prowadzić do otyłości i innych powikłań zdrowotnych, takich jak zapalenie trzustki.

Zobacz też:  Czy pies może jeść kalafior? Wszystko co musisz wiedzieć.

Istnieją dwie rzeczy, które możesz zrobić, aby dowiedzieć się, ile masła orzechowego możesz podawać swojemu pupilowi. Pierwszą i najbardziej niezawodną opcją jest skontaktowanie się z weterynarzem i poproszenie go o radę. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli psów z chorobami takimi jak cukrzyca lub z problemami z wrażliwością pokarmową.

Druga opcja to zasada 10 procent. Ogólnie rzecz biorąc, smakołyki nie powinny stanowić więcej niż 10 procent diety psa. Po prostu zmierz, ile jedzenia Twój pies codziennie otrzymuje i pamiętaj, że dobrym pomysłem może być zamiana masła orzechowego na zdrowsze smakołyki, takie jak owoce lub warzywa przyjazne psom, np. banany.

Uważaj na składnik masła orzechowego: ksylitol

Większość masła orzechowego jest bezpieczna, ale niektóre mogą być śmiertelne. Ostatnio niektórzy producenci masła orzechowego przeszli na stosowanie słodzika ksylitolu.

Ksylitol jest substytutem cukru często występującym w produktach bezcukrowych, takich jak guma do żucia, pasta do zębów, miętówki, witaminy do żucia i wypieki. Jest bezpieczny dla ludzi, ale toksyczny dla psów.

Spożywanie ksylitolu powoduje u psów szybkie uwalnianie insuliny, co skutkuje równie szybkim i głębokim spadkiem poziomu cukru we krwi. i może zagrażać życiu. Ten stan, naukowo znany jako hipoglikemia może wystąpić już od 10 do 60 minut po spożyciu ksylitolu.

Zatrucia ksylitolem można łatwo uniknąć. Wszystko, co właściciele muszą zrobić, to sprawdzić etykietę masła orzechowego i wszelkich innych produktów, które planują podać psu i trzymać produkty z ksylitolem poza zasięgiem swoich psów.

Jeśli uważasz, że twój pies zjadł ksylitol, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem i miej oko na objawy zatrucia ksylitolem, takie jak osłabienie, zapaść, brak koordynacji i drgawki.

Zobacz też:  Czy pies może jeść marchewkę? Wszystko co musisz wiedzieć.

Możesz użyć masła orzechowego podczas:

  • Szkolenie psa. Jest to nagroda o wysokiej wartości, więc danie im przysmaku po tym, jak wykonają daną komendę, o którą prosiłeś (np. przywołanie do nogi) zwiększy prawdopodobieństwo, że zrobią to dobrze.
  • Zapewniam im rozrywkę. Rozsmaruj masło na zabawce, wsadź do sztucznej kości, aby dać im coś, na czym mogą się skupić podczas relaksu.
  • Kąpiel, obcinanie paznokci. Masło orzechowe jest bardzo smaczne i może pomóc psu poczuć się bardziej komfortowo podczas doświadczenia, którego tak naprawdę nie lubi, np. obcinania paznokci lub kąpieli. Możesz je rozsmarować na wannie lub kafelkach podczas mycia ich szamponem, aby odwrócić ich uwagę.

Ile to za dużo masła orzechowego?

Zdrowy dorosły pies, w zależności od wielkości, poziomu aktywności i stanu zdrowia może potrzebować od 200 do 1350 kalorii dziennie.

Łyżka masła orzechowego może zawierać 200 kalorii. Oznacza to, że łyżka masła orzechowego stanowi 15 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie dla dużego psa, a nawet 100 procent dziennych kalorii dla małego pieska.

Tak więc, większość rodzajów masła orzechowego jest idealna dla zdrowego psa, ale powinieneś podawać je tylko jako przysmak i to z umiarem. 

Alergie na orzeszki ziemne u psów

Chociaż jest to rzadkie, niektóre psy mogą rozwinąć alergie na orzeszki ziemne. Chociaż u psów z alergią na orzeszki ziemne może wystąpić wstrząs anafilaktyczny i trudności w oddychaniu, ten typ reakcji jest najczęściej wynikiem ugryzienia lub ukąszenia przez owada lub reakcji na leki.

Zobacz też:  Czy pies może jeść jajko?

Czasami alergie powodują obrzęk twarzy lub reakcje skórne. Jeśli zauważysz te objawy po podaniu psu masła orzechowego, natychmiast przestań karmić go masłem orzechowym i skonsultuj się z weterynarzem, który może pomóc ustalić, czy Twój pies jest uczulony na orzeszki ziemne, czy na coś innego.

Często zadawane pytania

  1. Ile masła orzechowego może zjeść pies?

    Jeśli zostanie podane jako smakołyk, dla Twojego psa niewielka ilość będzie tak samo ekscytująca, jak duża. Na początek rozsądne jest ograniczenie masła orzechowego do: ½ łyżeczki dla małego psa, dwa razy dziennie. 1 łyżeczka dla średniego lub dużego psa, maksymalnie 2 razy dziennie.

  2. Co się stanie, jeśli pies zje masło orzechowe?

    Psy mogą jeść masło orzechowe. Ale uważaj, niektóre marki masła orzechowego zawierają składnik zwany ksylitolem, który jest toksyczny dla psów i nawet zjedzenie niewielkich ilości może być śmiertelne. Zawsze przeczytaj etykietę ze składnikami.

  3. Czy można mieszać masło orzechowe z karmą dla psów?

    Masło orzechowe można dodawać do zwykłej karmy dla psów jako suplement diety, ponieważ zawiera witaminę E i witaminę H (biotyna). W miarę możliwości wybieraj ekologiczne masło orzechowe, najlepiej te bez soli, cukru i jakichkolwiek innych konserwantów.

Udostępnij