WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy psy mogą jeść banany? Czy banany są bezpieczne dla psów?

Czy psy mogą jeść banany? Czy banany są bezpieczne dla psów?

Czy psy mogą jeść banany? No pewnie, że mogą! Chociaż nie powinni jeść żadnego dania na bazie bananów, które ostatnio robiłeś, świeże banany są zarówno pożywne, jak i smaczne dla psów.

Rozmawialiśmy z dwoma weterynarzami, aby dowiedzieć się więcej o bananach i psach. Nasz przewodnik wyjaśni korzyści żywieniowe bananów i wyjaśni, jak wprowadzić je do diety Twojego psa.

Więc jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o bananach i psach, czytaj dalej!

Korzyści z bananów dla psów

Psy mogą jeść banany, ale czy banany są dobre dla psów? Tak, są!

Podczas gdy składniki odżywcze w bananie są w rzeczywistości bardziej korzystne dla ludzi niż dla psów, według Jerry’ego Kleina, DVM, głównego lekarza weterynarii American Kennel Club, banany to smaczna i pożywna uczta dla naszych pupili.

Dr Albert Ahn, DVM, doradca strategiczny MYOS Pet w Cedar Knolls w New Jersey zgadza się, że banany to zdrowa przekąska jako część kompletnej i zbilansowanej diety.

Według dr Ahna banany są doskonałym źródłem następujących witamin i minerałów:

 • Magnez
 • Potas
 • Biotyna
 • Witamina B6
 • Błonnik

„Potas jest ważny dla serca, nerek, mięśni i układu pokarmowego psa” – wyjaśnia dr Ahn. 

„Magnez jest kluczowym graczem w metabolizmie energetycznym. Banany są również bogate w błonnik, który jest niezbędnym składnikiem diety Twojego psa i może pomóc w utrzymaniu prawidłowego trawienia i zdrowego przewodu pokarmowego”.

[irp]

Czy banany są bezpieczne dla psów?

Bez skórki surowy banan jest nietoksyczny i można go podawać psu w niewielkich ilościach jako smakołyk.

Przysmaki nie powinny być traktowane jako substytut lub uzupełnienie zbilansowanej diety. Pamiętaj, nie przesadzaj z przysmakami, także tymi, które zostały stworzone przez naturę.

Czy mogą wystąpić skutki uboczne?

Czy banany są bezpieczne dla psa

Upewnij się, że znasz wszystkie możliwe niebezpieczeństwa, zanim nakarmisz swojego psa bananami. Niektóre potencjalne konsekwencje karmienia psa bananami mogą być następujące:

 • Wymioty
 • Biegunka
 • Gazy
 • Zadławienie
 • Blokada jelit
 • Przybranie na wadze
 • Reakcja alergiczna

Konsekwencje te mogą zależeć od:

 • Podanej ilości
 • Przygotowanie (np. gotowane, suszone)
 • Podstawowych problemów zdrowotnych Twojego pupila

Ile bananów może zjeść pies?

Podobnie jak w przypadku każdej nowej żywności, banan może powodować rozstrój żołądka. Niektóre psy mogą mieć wymioty lub biegunkę, nawet jeśli są karmione tylko niewielką porcją bananów.

W dużych ilościach banany mogą powodować problemy z jelitami psa, w tym nadmiar gazów lub zaparcia.

Wysoka naturalna zawartość cukru w ​​bananach może również powodować problemy, jeśli są spożywane w nadmiarze. Zbyt dużo cukru może spowodować nadmierny przyrost masy ciała.

Zbyt dużo cukru naraża również psa na ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób serca i innych chorób związanych z wagą, takich jak zapalenie stawów.

Bardzo dojrzałe banany mają wyższą zawartość cukru, ale niedojrzałe banany mają wyższą zawartość skrobi, co może być trudne do strawienia przez jelita psa.

Rzadko niektóre psy mogą być uczulone na banany. Jeśli po raz pierwszy próbują bananów, daj im tylko niewielką ilość.

Oznakami anafilaksji mogą być swędząca lub wyboista skóra, obrzęk wokół twarzy i oczu oraz problemy z oddychaniem. Jeśli Twój pupil ma którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

[irp]

W jakiej postaci podawać banany psu?

Surowe banany należy obrać i podawać w małych kawałkach lub rozgnieść. Możesz także zamrozić banany, ale uważaj, aby nie przygotować zbyt dużych kawałków, ponieważ mogą stać się niebezpieczeństwem zadławienia. 

Niektóre przetwory z bananów mogą być niezdrowe i dlatego należy ich unikać. Rodzaje produktów bananowych, które mogą być niebezpieczne dla psów, to:

 • Skórka banana
 • Bananowy chleb
 • Czipsy bananowe
 • Inne smakołyki na bazie bananów

Często Zadawane Pytania

 1. Czy banany mogą wywołać u psów biegunkę?

  Tak, banany mają wysoką zawartość cukru i błonnika i mogą wywołać u psa biegunkę, jeśli są podawane w dużych ilościach. Banany mogą również powodować wymioty u Twojego psa. 
  Niektóre psy będą miały rozstrój żołądka, nawet jeśli zjedzą niewielkie ilości, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy jedzą banany.

 2. Czy skórki od bananów są trujące?

  Nie, skórki od banana nie są trujące, ale nadal mogą zaszkodzić Twojemu psu. 
  Skórki zjedzone w całości lub w dużych kawałkach mogą utknąć w jelitach psa i spowodować niedrożność. Jeśli Twój pies zjadł skórkę od banana, zadzwoń po poradę do weterynarza.

 3. Czy banan rozwiąże problemy żołądkowe psa?

  Chociaż banany są bogate w błonnik, o którym wiadomo, że poprawia zdrowie jelit, niewielka ilość, którą pies może bezpiecznie zjeść, prawdopodobnie nie rozwiąże problemu żołądkowego Twojego psa. 

 4. Czy psy mogą jeść chleb bananowy?

  Podczas gdy surowe banany są w porządku dla psów, chleba bananowego nie należy podawać psom. Chleb bananowy należy traktować wyłącznie jako pokarm dla ludzi, ponieważ zawiera dodatkowe cukry i inne niezdrowe dla psów składniki.

 5. Czy psy mogą być uczulone na banany?

  Podając psu nowy przysmak należy zawsze zwracać uwagę na reakcje niepożądane lub alergiczne. Mogą to być powikłania żołądkowo-jelitowe (takie jak biegunka lub wymioty) oraz powtarzające się drapanie lub lizanie ciała.

[irp]

Końcowe przemyślenia

Krótko mówiąc banany są bezpieczne dla psów, o ile są spożywane z umiarem. Chociaż banany nie są zawarte w wielu karmach dla psów jako składnik, można je bezpiecznie stosować jako okazjonalny przysmak.

Zawsze zalecamy skonsultowanie się z lokalnym lekarzem weterynarii przed karmieniem psa czymś nowym. Jeśli Twój pies reaguje niekorzystnie po zjedzeniu banana, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

ZOBACZ TAKŻE