WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy psy mogą jeść orzechy? Jakie orzechy są bezpiecznie dla Twojego psa?

Czy psy mogą jeść orzechy? Jakie orzechy są bezpiecznie dla Twojego psa?

Czy twój pies właśnie zjadł orzecha lub myślisz o orzechach jako przysmaku dla psa! Poniżej przyjrzymy się wszystkim różnym rodzajom orzechów i które z nich są bezpieczne dla Twojego szczeniaka!

Jeśli lubisz podjadać batoniki z orzeszkami lub orzechy w skorupkach na Boże Narodzenie, prawdopodobnie pomyślałeś raz lub dwa o podzieleniu się nimi ze swoim psem.

Ale czy orzechy są odpowiednim pokarmem dla psów? Czy psy mogą jeść wszystkie orzechy, czy też niektóre orzechy są trujące dla psów? Jakimi orzechami najlepiej karmić psa?

Przy tak wielu pytaniach bez odpowiedzi prawdopodobnie do tej pory unikałeś karmienia swojego psa orzechami.

Ważne jest zanim nakarmisz psa czymś nowym, aby pamiętać, że każdy pies jest inny, a niektóre nie zareagują dobrze na próbowanie nowych rzeczy.

Zawsze powinieneś spróbować nakarmić swojego psa odrobiną czegoś nowego i odczekać 24-48 godzin, aby zobaczyć, czy nie odczuwa żadnych negatywnych skutków.

Objawy, które możesz zauważyć, jeśli twój pies źle reaguje na nowe jedzenie to wymioty, biegunka, ból brzucha i zwiększona ilość gazów.

U niektórych psów może również wystąpić wysypka lub swędzenie skóry. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, które orzechy można bezpiecznie podawać psom, a które nie, czytaj dalej.

Korzyści odżywcze orzechów

Karmienie psa różnorodnymi przysmakami może pomóc w zapewnieniu spożycia witamin i minerałów, a także wzbudzeniu zainteresowania. Ostatnie badania wykazały, że urozmaicona dieta u psa zwiększa stymulację umysłową, co może spowolnić efekty starzenia.

Podobnie jak nasiona sezamu, orzechy zawierają również korzystne oleje i tłuszcze, a także składniki odżywcze, takie jak witamina B6, miedź i potas.

Chociaż orzechy zawierają wiele różnych korzyści odżywczych, niektóre orzechy są niebezpieczne. Zobaczmy, które z nich są nieodpowiednie dla twojego pupila.

Które orzechy są nieodpowiednia dla psa?

Tak, niektóre orzechy powinny być niedostępne dla psa. Te orzechy obejmują migdały, orzechy włoskie, orzechy hikory, orzechy makadamia i orzechy pekan.

Większość orzechów spożywanych przez ludzi została upieczona i solona – smaczniejsza wersja, ale nie tak zdrowa.

Wysoka zawartość soli może powodować problemy u psów z istniejącą wcześniej chorobą serca. Może to być powód, aby całkowicie unikać podawania psu orzechów, nawet tych, które są bezpieczne dla psów.

Sól powoduje, że organizm zatrzymuje wodę, co nasila gromadzenie się płynów w klatce piersiowej i płucach z niewydolnością serca.

Wysoka zawartość soli może nawet powodować problemy dla normalnych psów – jeśli zjedzą wystarczającą dużą ilość soli, mogą cierpieć na zatrucie solą.

Orzechy są również bardzo bogate w tłuszcz. Chociaż niewielka ilość „dobrych” tłuszczów jest korzystna, duże ilości mogą powodować zapalenie trzustki, które skutkuje bolesnymi wymiotami i brakiem apetytu.

Należy szczególnie unikać podawania orzechów psom, które wcześniej chorowały na zapalenie trzustki lub które są już na diecie stosunkowo tłustej.

[irp]

Czy psy mogą jeść migdały?

Migdały są jednym z pokarmów, których Twój pies powinien unikać. Nie są dobrze trawione przez psy i mogą powodować blokady lub podrażnienie jelit.

Wysoka zawartość tłuszczu może również wywołać bolesne zapalenie trzustki. Chociaż prawdopodobnie nie zaszkodzi twojemu psu, jeśli podwędzi jeden lub dwa migdały, ale warto unikać tych orzechów, gdy tylko jest to możliwe.

Nie zapominaj, że migdały często są przyprawiane i aromatyzowane – w zależności od smaku może to również powodować problemy. Nie ma znanych korzyści z karmienia migdałami psa, więc najlepiej unikać ryzyka i ich nie podawać.

Czy psy mogą jeść orzechy włoskie?

Należy unikać orzechów włoskich. Bądź uważny, gdy spacerujesz jesienią, ponieważ drzewa orzechowe chętnie zrzucają orzechy włoskie.

Psy mogą cierpieć na wymioty, biegunkę, a nawet drgawki jeśli zjedzą orzechy włoskie. Około połowa psów jedzących orzechy włoskie wymiotuje.

Ale prawdziwe niebezpieczeństwo wiąże się z pospolitą pleśnią, która rozwija się na orzechach włoskich, gdy leżą na ziemi pod drzewem. Ta pleśń jest toksyczna dla psów, powodując drgawki.

Czy psy mogą jeść orzechy hikory?

Orzechy hikorowe nie są zalecane dla psów. Chociaż nie są tak toksyczne dla psów jak orzechy włoskie lub orzechy makadamia, orzechy hikory mogą powodować problemy ze względu na zawartość soli, tłuszczu i fosforu.

Gdyby Twój pies zje orzecha hikory, nie musisz od razu zabierać go do weterynarza, ale dobrze byłoby uważnie go obserwować pod kątem jakichkolwiek problemów i być gotowym wezwać weterynarza, jeśli zauważysz wymioty, biegunkę lub ból brzucha.

Czy psy mogą jeść orzechy makadamia?

Orzechy makadamia są toksyczne dla psów. Spożycie orzechów makadamia powoduje osłabienie, chwiejność, drżenie, wysoką temperaturę, wymioty i biegunkę oraz inne mniej powszechne objawy.

Objawy pojawiają się w ciągu 12 godzin od zjedzenia orzechów makadamia, ale na szczęście rzadko trwają dłużej niż 24 godziny. Jeśli Twój pies zjadł orzechy makadamia zalecamy skontaktowanie się z weterynarzem w celu uzyskania porady.

Czy psy mogą jeść orzechy pekan?

Orzechy pekan są uważane za toksyczne dla psów ze względu na wysokie ryzyko mikrotoksyn. Powodują wymioty, biegunkę, bóle brzucha i drżenie. Jeśli twój pies zjad orzechy pekan, powinieneś uważnie go obserwować przez 24 godziny.

[irp]

Orzechy, które Twój pies może jeść bezpiecznie

Teraz, gdy omówiliśmy orzechy, których twój pies nie powinien jeść, zastanówmy się czy zostały jakieś orzechy, które są bezpieczne?

Odpowiedź brzmi tak! Istnieje kilka orzechów, które Twój pies może bezpiecznie jeść. Podobnie jak w przypadku wszystkich pokarmów, Twój pies powinien jeść je tylko z umiarem.

Poniższe orzechy mogą być świetną przekąską dla twojego pupila, wraz z innymi pokarmami przyjaznymi dla psów.

Pokarmy przeznaczone dla ludzi, takie jak słodkie ziemniaki, płatki owsiane i warzywa, takie jak papryka lub świeża cukinia mogą stanowić wspaniałe przysmaki dla psów.

Ponieważ zawsze istnieje ryzyko wystąpienia pleśni, która może być potencjalnie szkodliwa dla Twojego szczeniaka, zawsze zachęcamy Cię do bardzo ostrożnego testowania orzechów.

Jeśli Twój pies rzeczywiście wykazuje jakieś nietypowe zachowanie zawsze zalecamy natychmiastowy kontakt z weterynarzem.

Czy psy mogą jeść pistacje?

Świetna wiadomość dla miłośników pistacji – Twój pies może zjeść ich kilka (oczywiście, jeśli zdołasz się nimi podzielić!).

Nie są toksyczne dla psów, ale podobnie jak wszystkie orzechy mają wysoką zawartość tłuszczu – co oznacza, że ​​czasami najlepiej ich unikać, zwłaszcza jeśli Twój pies jest już na diecie tłuszczowej lub ma historię zapalenia trzustki.

Pistacje są pełne przeciwutleniaczy, w tym tokoferoli, luteiny i zeaksantyny, które jak wykazano u ludzi, są korzystne dla zdrowia oczu i pomagają chronić przed rakiem.

Jeśli zdecydujesz się podawać pistacje psu powinieneś dawać mu tylko te w niezmienionej postaci.

Czy psy mogą jeść orzeszki ziemne?

Orzeszki ziemne to jedne z najczęściej spożywanych przez ludzi orzechów. Oznacza to, że jest to również jeden z najczęstszych orzechów, który podjada pies.

Powiedziawszy to, orzeszki ziemne nie są w rzeczywistości orzechami. Są rodzajem roślin strączkowych (takich jak groch i fasola ). Mimo to są ogólnie zaliczane do rodziny orzechów ze względu na ich konsystencję i smak.

Na szczęście orzeszki ziemne są ogólnie bezpieczne dla psów, a masło orzechowe jest często używane jako przysmak treningowy.

Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać karmiąc psa orzeszkami ziemnymi. Po pierwsze, orzeszki ziemne podobnie jak wszystkie orzechy są bogate w tłuszcz; karmienie psa zbyt dużą ilością może spowodować zapalenie trzustki.

Po drugie, orzeszki ziemne są często pieczone oraz zawierają dodatki soli lub innych aromatów, z których wiele może powodować problemy zdrowotne u psów.

Zwróć uwagę na takie przyprawy jak: chili i sól, unikaj też wszystkiego co ma aromat cebuli lub czosnku w proszku.

Pamiętaj też, żę masło orzechowe jest zwykle bezpieczne dla psów, ale niektóre firmy dodają ksylitol jako słodzik, więc upewnij się, że sprawdziłeś etykietę przed podaniem.

Zwykłe orzeszki ziemne i masło orzechowe, jeśli są podawane z umiarem mogą stanowić zdrową przekąskę dla psów, zawierającą biotynę, fosfor, mangan i niacyny oraz inne niezbędne witaminy i minerały.

Czy psy mogą jeść orzechy nerkowca?

Nerkowce to jedne z orzechów, które psy mogą bezpiecznie jeść – oczywiście z umiarem. Nie są znane jako toksyczne dla psów.

Są jednak bogate w tłuszcze, co oznacza, że ​​stanowią ryzyko zapalenia trzustki i mogą również prowadzić do otyłości. Podobnie jak orzeszki ziemne musisz uważać, czy orzechy nerkowca są solone, przyprawiane lub doprawiane.

Te dodatki mogą być szkodliwe dla psów. Orzechy nerkowca mają niską zawartość błonnika i wysoką zawartość węglowodanów. Nie są idealne dla psiej diety, ale są dobre jako okazjonalna przekąska.

Co robić, jeśli Twój pies zjadł orzechy?

Jeśli zauważysz, że Twój pies je orzechy, spójrz szybko jaki był to typ orzecha. Jeśli były to orzechy makadamia, orzechy hikory, orzechy włoskie lub orzechy pekan należy zadzwonić do najbliższego weterynarza.

Natychmiast uzyskaj poradę, co dalej. W przypadku pozostałych odmian orzechów należy sprawdzić etykietę na opakowaniu pod kątem aromatów.

Zwróć szczególną uwagę na chili, sól, czosnek i cebulę i skontaktuj się z weterynarzem, jeśli orzechy zawierają którekolwiek z nich.

[irp]

Tłuste pokarmy i zapalenie trzustki

Trzustka to narząd, który znajduje się w pobliżu żołądka. Wytwarza insulinę oraz enzymy trawienne. Zbyt dużo tłuszczu w diecie może przeciążyć trzustkę i doprowadzić do stanu zapalnego. Jest to niezwykle bolesne – psy zwykle obficie wymiotują i odmawiają jedzenia przez kilka dni.

Zwykle wymagają hospitalizacji i płynów, a także odpowiedniego leczenia. Zapalenie trzustki po zjedzeniu orzechów jest bardziej prawdopodobne u psów stosujących dietę o wysokiej zawartości tłuszczu lub mających historię zapalenia trzustki.

Końcowe przemyślenia

Podsumowując, niektóre orzechy są toksyczne dla psów, w szczególności orzechy włoskie, orzechy pekan, orzechy hikory i orzechy makadamia. Orzechy są bogate w tłuszcz, co może powodować zapalenie trzustki u psów. A psy nie potrzebują orzechów w swojej diecie – witaminy i minerały mogą pozyskiwać z wielu bardziej odpowiednich składników odżywczych.

ZOBACZ TAKŻE