WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść czosnek? Ile czosnku jest toksyczne dla psów?

Czy pies może jeść czosnek? Ile czosnku jest toksyczne dla psów?

Zapach pieczonego czosnku to jeden z tych zapachów, które od razu wywołują głód w większości z nas. Występuje w kuchniach na całym świecie i znajduje się w wielu naszych ulubionych potrawach. Dowody naukowe sugerują nawet, że czosnek ma właściwości lecznicze dla ludzi, więc zupełnie naturalne jest, że zastanawiasz się: czy pies może jeść czosnek?

Być może słyszałeś, że czosnek jest naturalnym środkiem zapobiegającym pchłom u psów. A może słyszałeś, że czosnek jest całkowicie toksyczny dla psów. Ustalenie, czy czosnek jest bezpieczny dla psów może być trudne, dlatego poprosiliśmy weterynarz o przyjrzenie się obu stronom tej historii. Oto co nam powiedział:

Czy czosnek jest trujący dla psów?

Czosnek zdecydowanie kojarzony jest z chorobami psów. Jest ogólnie uważany za toksyczny przez większość weterynarzy i ośrodków zatruć. Dobrą wiadomością jest to, że rzadko prowadzi do śmierci, ale psy kiedy go spożyją są często bardzo chore i potrzebują wspierającej opieki weterynaryjnej.

Czosnek zawiera pięć znanych związków toksycznych dla psów. Są to w większości te same substancje, które występują w cebuli, czyli tiosiarczany. Mogą one powodować rozstrój żołądka, a także powodować uszkodzenie czerwonych krwinek psa, powodując anemię.

Jakie rodzaje czosnku są toksyczne?

Surowe i gotowane ząbki czosnku są toksyczne dla psów. Czosnek niedźwiedzi jest również uważany za trujący. Proszek czosnkowy jest toksyczny, podobnie jak płynny suplement czosnku. Skoro już o tym mowa, wszystkie allium są uważane za trujące dla psów – w tym cebula, szczypiorek i por.

[irp]

Co się stanie, jeśli pies zje czosnek?

Podobnie jak w przypadku każdej toksycznego składnika odżywczego dla psów, zależy to od tego ile zjadł. W badaniach klinicznych odnotowano, że potrzeba około 15 do 30 gramów na kg masy ciała, zanim zauważysz poważne negatywne skutki. Oznacza to, że będzie musiał zjeść sporo czosnku, zanim zobaczysz jakiekolwiek poważne negatywne skutki uboczne.

Czosnek ma skomplikowany „mechanizm działania”. Jest to termin, którego używamy do opisania, w jaki sposób wyrządza szkody. Po pierwsze, może podrażniać jamę ustną i jelita. Powoduje ślinotok, wymioty, biegunkę i ból brzucha. Ale jeśli te znaki się nie pojawiają, nie oznacza to, że Twój pies jest bezpieczny.

Związki zawarte w czosnku zakłócają zdolność psa do odwracania uszkodzeń hemoglobiny. Jest to związek w czerwonych krwinkach psa, który przenosi tlen. Uszkodzona hemoglobina nie może przenosić tlenu, ale sprawia również, że czerwone krwinki twojego psa są bardzo kruche.

Oznacza to, że Twój pies prawdopodobnie popadnie w anemię. Ich dziąsła i wewnętrzne powieki mogą być nieco blade, mogą również tracić oddech i stać się słabi i ospali. Organizm rozpozna, że ​​pompowana krew ma niewystarczająca ilość tlenu i przyspieszy tętno i częstość oddechów.

Czosnek zawiera również związki, które rozluźniają mięśnie sercowe i rozszerzają naczynia krwionośne. To obniża ciśnienie krwi. To jeszcze bardziej zwiększy tętno Twojego psa i utrudni pompowanie krwi.

Czy pies może umrzeć od jedzenia czosnku?

Teoretycznie TAK, jednak w praktyce rzadko zdarza się, aby pies umierał z powodu zjedzenia czosnku, o ile otrzyma wsparcie weterynaryjne. Kilka dni po wystąpieniu uszkodzenia czerwonych krwinek organizm zaczyna wytwarzać nowe czerwone krwinki.

Oczywiście, im więcej czosnku zje pies, tym ostrzejsze są objawy, a jeśli nie zostaną zdiagnozowane i nieleczone, nie jest wykluczone, że Twój pies umrze. Wiadomo, że niektóre rasy reagują bardziej na czosnek od innych.

[irp]

Z doświadczenia wynika, że ​​rasy japońskie częściej mają poważne objawy po spożyciu czosnku, chociaż nie jest jasne, dlaczego tak jest.

Mój pies zjadł czosnek: co powinienem zrobić?

Jeśli twój pies zjada niewielką ilość czosnku (jak jeden upuszczony ząbek) i nie regularnie, prawdopodobnie nie musisz się martwić. Możesz uważnie obserwować oznaki rozstroju brzucha lub bladych dziąseł – pamiętaj jednak, że może to potrwać kilka dni, zanim zauważysz zmiany.

Jeśli jednak Twój pies zdecyduje się zjeść kilka ząbków lub jeśli jest mały, pochodzenia japońskiego lub jeśli już od jakiegoś czasu przyjmuje suplementy czosnkowe, dobrym pomysłem jest wykonanie poniższych kroków.

Krok 1: Natychmiast zadzwoń do weterynarza

Twój lekarz weterynarii jest najlepszą osobą, która doradzi Ci co dalej robić. Może przepisać węgiel aktywowany, aby wchłonął on toksynę.

Krok 2: Zabierz psa do weterynarza, jeśli jest to zalecane

Jeśli Twój pies zjadł wystarczająco dużo czosnku i wykazuje objawy zatrucia, konieczna może być hospitalizacja. Zazwyczaj wymagana jest terapia tlenowa, ponieważ pozwala to wciąż funkcjonującym krwinkom czerwonym na przenoszenie większej ilości tlenu przy mniejszym wysiłku.

Silne przeciwutleniacze są zwykle podawane, aby pomóc czerwonym krwinkom zwalczyć działanie czosnku. Płyny dożylne, a nawet transfuzje krwi są czasami konieczne dla psów, które mają ciężką anemię w wyniku jedzenia czosnku.

[irp]

Inne często zadawane pytania

Poniżej znajduje się kilka innych częstych pytań, które słyszymy od właścicieli psów, jeśli chodzi o czosnek.

Co się stanie, jeśli mój pies zje chleb czosnkowy?

O ile do wypieku pieczywa czosnkowego nie zostaną użyte surowe ząbki czosnku, nie powinno to stanowić problemu dla Twojego psa.

Co się stanie, jeśli mój pies zje czosnek w proszku?

Ponownie będzie to zależeć od tego ile zjadł. Niewielka ilość zjedzonego czosnku w proszku prawdopodobnie nie spowoduje żadnych problemów, podczas gdy całe opakowanie już tak.

Co się stanie, jeśli mój pies zje ząbek czosnku?

Zależy to od spożytej ilości. Cała główka czosnku zawiera tylko około 7 gramów czosnku. Więc twój szczeniak musiałby zjeść dwie pełne cebulki, aby przejść do zakresu toksycznego. Jeśli twoje szczenię zjadło mały ząbek czosnku są szanse, że nic mu nie będzie.

Dlaczego czosnek jest dodawany do karmy dla psów?

Badania wykazały, że zatrucie czosnkiem może z czasem wystąpić zarówno przy małych dawkach, jak i przy dużych. Dlaczego więc czosnek i olej czosnkowy są używane w karmie dla psów? Cóż, podobnie jak płatki owsiane, czosnek i olej czosnkowy sprawiają, że karma smakuje lepiej.

Końcowe przemyślenia

Podobnie jak winogrona, czosnek jest toksyczny dla psów. Jednak prawdopodobnie nic się nie stanie, jeśli twoje szczenię spożyje bardzo małą jego ilość. O ile nie masz bardzo małego psa lub rasy japońskiej, prawdopodobnie nie musisz spieszyć się do weterynarza, jeśli jednorazowo zje pojedynczy ząbek.

ZOBACZ TAKŻE