WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy psy mogą jeść winogrona lub rodzynki? Wszystko co musisz wiedzieć

Czy psy mogą jeść winogrona lub rodzynki? Wszystko co musisz wiedzieć

Chociaż istnieje wiele owoców i warzyw, które tworzą pyszne i pożywne przysmaki dla psów, winogrona i rodzynki NIE są wśród nich. W rzeczywistości często są bardzo toksyczne dla psów nawet w niewielkich ilościach, więc twój pupil powinien za wszelką cenę unikać ich jedzenia.

Dla miłośników psów ważne jest, aby wiedzieć, jakie pokarmy są toksyczne dla psów. To może być kwestia życia i śmierci. Opiekunowie psów powinni być bardzo ostrożni w karmieniu swoich psów czymkolwiek, czego nie są pewni, ponieważ niektóre pokarmy mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Oto, co powinieneś wiedzieć o winogronach i psach.

Dlaczego winogrona są tak toksyczne dla psów?

Nauka o tym, dlaczego winogrona są toksyczne dla psów nie jest rozstrzygająca, a dokładna substancja, która powoduje szkody w organizmie psa nie została odkryta.

Wiemy jednak, że nawet niewielka ilość winogron może spowodować śmierć niektórych psów w postaci niewydolności nerek. Winogrona i rodzynki mogą poważnie zaszkodzić Twojemu psu i dlatego należy ich zawsze unikać.

Winogrona i rodzynki mogą w różny sposób wpływać na różne psy. W przypadku niektórych psów duża ilość może nie spowodować żadnej znaczącej szkody, podczas gdy w przypadku innych psów niewielka ilość może wywołać reakcję niepożądaną.

Przyczyna tych różnych reakcji wciąż nie jest w pełni znana, a naukowcy wciąż przeprowadzają testy, aby poznać wszystkie szczegóły.

[irp]

Co zrobić gdy pies zjadł winogrona?

W żadnym wypadku nie należy karmić psa winogronami ani rodzynkami, ponieważ nawet niewielka ilość może wyrządzić psu znaczną szkodę. Jednak czasami psy jedzą pokarmy, których nie powinny i na wszelki wypadek powinieneś poznać objawy złej reakcji na winogrona.

Niektóre psy odczuwają efekty silniej niż inne. Podczas gdy niektóre psy mogą nie odczuwać widocznych objawów po zjedzeniu winogron lub rodzynek, inne mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Naprawdę nie ma sposobu, aby określić, jak twój pies zareaguje na winogrona, więc najlepiej ich całkowicie unikać.

Jeśli podejrzewasz, że szczeniak zjadł winogrona powinieneś zwrócić uwagę na oznaki i objawy, które mogą wystąpić po spożyciu.

Objawy zatrucia winogronem u psa

 • Letarg lub słabość
 • Wymioty lub biegunka
 • Zwiększone picie i oddawanie moczu (lub brak produkcji moczu)
 • Ból brzucha
 • Odwodnienie
 • Nieświeży oddech
 • Objawy neurologiczne, takie jak przechylanie głowy, zawroty głowy lub drgawki

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów i podejrzewasz, że wystąpiła toksyczna reakcja, powinieneś natychmiast zabrać psa do weterynarza. Brak leczenia może potencjalnie narazić psa na ryzyko niewydolności nerek.

Oto kilka rzeczy, które Twój weterynarz może zrobić:

 • Twój weterynarz może chcieć wywołać wymioty. Ma to pomóc w usunięciu jak największej ilości winogron lub rodzynek z organizmu psa. (Nigdy nie rób tego na własną rękę, chyba że zaleci to weterynarz!)
 • Przeprowadzi badanie krwi. Będzie to przydatne w ocenie funkcji nerek.

Nawet jeśli twój pies jadł wcześniej winogrona bez problemu, nadal nie jest bezpieczny. Uważaj się go za jednego ze szczęśliwych.

Reakcje niepożądane mogą się zdarzyć, gdy następnym razem zje winogrona, niezależnie od ilości. Po prostu nie warto ryzykować. Nie ma bezpiecznej ilości winogron, którą można karmić psa.

[irp]

Czy pestki winogron są toksyczne dla psów?

Ekstrakt z pestek winogron od lat jest suplementem dla psów z zapaleniem stawów, bez większych skutków ubocznych. Więc chociaż bezpieczeństwo jest głównie nieudowodnione, wydaje się, że nie ma korelacji między toksycznością winogron, a ekstraktem z pestek winogron. 

Ponieważ jednak toksyczna reakcja na winogrona może być różna dla każdego psa, weterynarze zalecają unikanie wszystkich produktów z winogron.

Czy mój pies może pić sok z winogron?

Ponieważ sok winogronowy pochodzi bezpośrednio z miąższu i skórek winogron jest toksyczny dla psów.

Dotyczy to również wszelkich gotowych produktów (takich jak babeczki, ciasta, soki mieszane itp.) zawierających winogrona, rodzynki lub porzeczki.

Ile winogron może zranić mojego psa?

Wszystkie psy są inne. To powiedziawszy, badania nad rasami psów i spożyciem winogron lub rodzynek sugerują, że każda ilość winogron może być trująca.

Nie ma jednego, prostego wniosku, ile winogron spowoduje problem u twojego psa. Czynnik ryzyka, który sprawia, że ​​jeden pies jest bardziej podatny na zatrucie winogronami niż inny jest nieznany.

[irp]

Często zadawane pytania

 1. Co zrobić gdy pies zjadł winogrona?

  Jeśli twój pies zjadł winogrona lub rodzynki leczenie jest absolutnie niezbędne. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który może zasugerować jak najszybsze wywołanie wymiotów.

 2. Objawy zatrucia winogronem u psa

  Większość psów z zatruciem rodzynkami lub winogronami ma wymioty i / lub biegunkę w ciągu 6-12 godzin po spożyciu winogron lub rodzynek. Inne objawy to letarg, anoreksja, ból brzucha, osłabienie, odwodnienie, polidypsja i drżenie

 3. Czy winogrona są trujące dla psów?

  Tak, winogrona mogą być bardzo trujące dla psów, nawet w małych ilościach. Całkowicie unikaj karmienia nimi swojego psa.

 4. Czy psy mogą pić sok winogronowy?

  Nie, nie należy podawać psu soku z winogron, ponieważ pochodzi on z winogron, więc może być również toksyczny. Nawet soki o smaku winogronowym mogą być szkodliwe.

 5. Czy psy mogą jeść mrożone winogrona?

  Nie, mrożone winogrona będą zawierać te same toksyny i mogą również stanowić zagrożenie dla Twojego psa.

 6. Czy psy mogą jeść galaretkę z winogron lub dżem?

  Odpowiedź brzmi NIE. Galaretka i dżem winogronowy są produkowane z winogron, a więc zawierają te same toksyczne substancje, które znajdują się w całych owocach.

ZOBACZ TAKŻE