WesołeZwierzakiPiesChoroby psówBlade dziąsła u psów: co oznaczają i co należy zrobić

Blade dziąsła u psów: co oznaczają i co należy zrobić

W ten sam sposób, w jaki możesz dowiedzieć się czegoś o zdrowiu człowieka na podstawie koloru jego twarzy, możesz dowiedzieć się wiele o ogólnym zdrowiu psa na podstawie koloru jego dziąseł.

Zapomnij o starej opowieści o mokrym nosie jako wyznaczniku zdrowia Twojego psa – zamiast tego zwróć uwagę na dziąsła psa, ponieważ blade dziąsła u psów mogą Ci powiedzieć kilka rzeczy.

Jak wyglądają zdrowe dziąsła psa?

Zdrowy pies ma dziąsła, które wyglądają tak samo jak dziąsła zdrowego człowieka. Powinny być łososiowo-różowe i lekko błyszczące. Oto jak wyglądają zdrowe dziąsła u psów:

zdrowe dziąsła psa

Kiedy chcesz sprawdzić dziąsła swojego psa, musisz je nacisnąć, jeżeli są zdrowe zmienią kolor na biały na kilka sekund, a następnie powrócą do normalnego, różowego koloru. Jeśli nie powrócą do swojego normalnego koloru, Twój pies może mieć pewne problemy zdrowotne.

Jednak niektóre psy mogą mieć pigment w dziąsłach np. czarny. Jeśli Twój psiak ma taki pigment, patrzenie na jego dziąsła nie powie Ci wiele o zdrowiu Twojego pupila. Zamiast tego powinieneś spojrzeć na wyściółkę oka psa lub jego wewnętrzną powiekę. Wewnętrzna powieka twojego psa powinna wyglądać tak samo jak twoja.

Jak zbadać dziąsła psa?

Zanim dojdziesz do jakichkolwiek wniosków na temat stanu zdrowia Twojego psa na podstawie koloru jego dziąseł, musisz najpierw nauczyć się, jak prawidłowo je badać.

Sprawdź jego dziąsła, kiedy jest zdrowy – pierwszym krokiem jest przyjrzenie się dziąsłom Twojego psa, gdy Twój pupil jest zdrowy. Podnieś górną wargę, aby odsłonić dziąsła i spójrz na kolor.

Zanotuj – kiedy przyjrzysz się kolorowi dziąseł swojego psa, zanotuj go sobie w pamięci. Pomoże to zauważyć wszelkie różnice w kolorze, jeśli się pojawią. Możesz nawet zrobić zdjęcie do wykorzystania w przyszłości.

Regularnie sprawdzaj dziąsła – wyrób sobie nawyk sprawdzania koloru dziąseł psa. Jeśli będziesz robić to regularnie, będziesz w stanie na czas wykryć wszelkie potencjalne problemy zdrowotne. Przyjrzenie się jego dziąsłom raz lub dwa razy w miesiącu to powinno wystarczyć.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem monitorowania dziąseł Twojego pupila jest szybkie spojrzenie na nie podczas mycia zębów. Najlepiej, gdy robisz to raz dziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu, co jest wystarczającą ilością, aby mieć oko na kolor dziąseł psa.

Różne kolory dziąseł u psa i ich znaczenie

Zanim skupimy się na jasnych dziąsłach u psów i na tym, co mogą one oznaczać, przyjrzyjmy się innym kolorom dziąseł, które możesz zauważyć u psa i co mogą one oznaczać.

Lekko czerwone dziąsła – infekcja, zapalenie dziąseł, miejscowe podrażnienie

Wiśniowoczerwone dziąsła – narażenie na toksyny, zatrucie tlenkiem węgla, udar cieplny, wysokie ciśnienie krwi

Żółte – niedokrwistość, problemy z wątrobą, uszkodzenie czerwonych krwinek

Niebieski lub fioletowy – problemy z oddychaniem (zadławienie, astma), zapalenie płuc, hipotermia, niskie ciśnienie krwi, choroby serca

Jeśli wyrobiłeś sobie nawyk sprawdzania dziąseł psa za każdym razem, gdy myjesz zęby, dostrzeżenie tych różnych kolorów będzie szybkie i łatwe. Zawsze możesz też mieć zdjęcie zdrowych dziąseł swojego psa w celach informacyjnych i porównawczych.

Blade dziąsła u psów, co one oznaczają?

Jeśli zauważysz, że dziąsła Twojego psa są bladoróżowe lub białe, może to wskazywać na wiele różnych potencjalnych problemów zdrowotnych. Oto niektóre z najczęstszych problemów związanych z bladymi dziąsłami u psów.

1. Anemia

Anemia to zmniejszona liczba krążących czerwonych krwinek, hemoglobiny lub obu składników. Inne objawy niedokrwistości u psów to osłabienie, trudności w oddychaniu, utrata masy ciała, szybsze tętno i oznaki utraty krwi, takie jak zakrwawiony nos lub krew w kale lub moczu. Ważne jest, aby pamiętać, że anemia nie jest właściwie chorobą samą w sobie, ale jest częstym objawem innego problemu medycznego.

Co robić:

Jeśli niedokrwistość twojego psa jest ciężka, może być konieczne, aby wykonać transfuzję krwi. W przypadku dalszego leczenia konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny w gabinecie weterynarza i opracowanie odpowiedniego planu leczenia.

2. Wstrząs

Wstrząs jest najczęstszą przyczyną śmierci psów w wypadkach. Jest to skrajna reakcja na wszelkie poważne obrażenia ciała psa, takie jak duża rana zewnętrzna lub krwawienie wewnętrzne.

Kiedy tak się stanie, organizm Twojego zwierzaka spróbuje zrekompensować utratę krwi, przyspieszając tętno, aby zapobiec obniżeniu ciśnienia krwi. Jednak naczynia krwionośne psa ulegną zwężeniu podczas wstrząsu, a dziąsła psa mogą nie otrzymać wystarczającej ilości krwi, przez co staną się blade lub białe.

Oprócz bladych dziąseł u psów, inne objawy wstrząsu obejmują szybki oddech, szybkie bicie serca lub niską temperaturę ciała.

Co robić:

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie psa pod kątem objawów. Jeśli stwierdzisz, że jest w szoku, najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe zabranie go do weterynarza. Jednak możesz też zrobić kilka rzeczy, aby zapewnić natychmiastową pomoc swojemu psiakowi, zwłaszcza jeśli szok psa jest spowodowany zewnętrznym krwawieniem.

Najpierw połóż szczeniaka na boku i delikatnie wyciągnij jego język, aby jego drogi oddechowe były otwarte. Jeśli widoczne jest krwawienie zewnętrzne, spróbuj je zatamować, zakrywając ranę czystą szmatką i uciskając ją. Jeśli krwawienie nie ustanie po pięciu minutach, jak najszybciej zabierz psa do weterynarza.

3. Krwawienie wewnętrzne

Chociaż krwawienie wewnętrzne jest jednym z powodów, dla których Twój pies może wpaść w szok, czasami może to nie być tak poważne, aby wywołać ten rodzaj reakcji. Jeśli jednak dziąsła Twojego psa są blade lub białe, może to być spowodowane krwawieniem wewnętrznym.

Krwawienie wewnętrzne u psów może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym urazem, uszkodzeniem wątroby lub śledziony, wrzodami żołądka itp. Zwróć uwagę na inne objawy krwawienia wewnętrznego, takie jak czarne lub smoliste stolce, letarg, pwymioty i zapaść.

Co robić:

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma krwawienie wewnętrzne, postaraj się, aby był spokojny i zrelaksowany. Owiń go kocem lub ręcznikiem i mów do niego cicho. Następnym krokiem jest jak najszybsze zabranie psa do weterynarza. Kiedy podnosisz psa, aby zanieść go do samochodu, nie naciskaj na jego brzuch. Zamiast tego połóż jedną rękę pod klatką piersiową psa, tuż przed jego przednimi nogami. Umieść drugą rękę za jego tylnymi nogami.

4. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Blade dziąsła u psów mogą być również oznaką zaburzenia krzepnięcia krwi. Ten stan oznacza, że ​​krew psa nie koaguluje tak dobrze, jak powinna, co może prowadzić do nadmiernego lub nieprawidłowego krwawienia. Niektóre stany, które to powodują, obejmują chorobę von Willebranda, trombocytopatię i małopłytkowość. Inne objawy zaburzeń krzepnięcia krwi obejmują krwawienie, krew w stolcu lub moczu, siniaki na skórze i wybroczyny (drobne brązowe lub czerwone plamki na skórze).

Co robić:

Jeśli twój pies krwawi i nie możesz tego powstrzymać może mieć zaburzenia krzepnięcia krwi. Natychmiast zabierz psa do weterynarza na diagnozę i transfuzję krwi, jeśli to konieczne.

5. Choroba nerek

Nerki Twojego psa naturalnie wytwarzają erytropoetynę, hormon, który pomaga szpikowi kostnemu w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Jeśli Twój psiak cierpi na chorobę nerek, np. przewlekłą niewydolność nerek, będzie miał mniej tego hormonu, może to prowadzić do anemii, a wraz z nią pojawią się blade dziąsła. Inne objawy przewlekłej choroby nerek u psów to odwodnienie, nietrzymanie moczu, zmniejszony apetyt, letarg, wymioty, utrata masy ciała i owrzodzenie jamy ustnej.

Co robić:

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma jakieś problemy z nerkami, zabierz go do weterynarza, aby uzyskać diagnozę. Jeśli cierpi na przewlekłą niewydolność nerek, będziesz musiał wprowadzić pewne zmiany w jego diecie i zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby poradzić sobie z tym stanem.

6. Pasożyty

Ciężka inwazja pasożytów może prowadzić do wielu problemów u twojego psa, takich jak niedokrwistość pasożytnicza. Blade dziąsła i inne objawy, takie jak gorączka, brak energii i apetytu, utrata masy ciała, zabarwienie moczu itp. mogą sygnalizować infekcję pasożytniczą. Najczęstsze infekcje pasożytnicze u psów to robaki jelitowe, ale Twój pies może również cierpieć z powodu ciężkiej inwazji pcheł.

Co robić:

Zapobieganie infekcjom pasożytniczym jest możliwe, więc staraj się trzymać psa z dala od jedzenia kału, picia nieświeżej wody i upewnij się, że nie ma kontaktu z zarażonymi zwierzętami. Można również stosować leki i preparaty profilaktyczne, zarówno na pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Jeśli jednak Twój pies cierpi już z powodu inwazji pasożytów, Twój weterynarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyki i odeśle Twojego psiaka do domu. Ale jeśli twój pies ma anemię pasożytniczą, twój weterynarz może również przepisać terapię sterydową lub w cięższych przypadkach, płynoterapię, a nawet transfuzję krwi.

[irp]

7. Spożycie trutki na szczury

Jeśli twój pies zje trutkę na szczury (lub jakikolwiek inny rodzaj trutki na gryzonie), prawdopodobnie zostanie narażony na warfarynę, która jest antykoagulantem, który może prowadzić do obfitego krwawienia z nosa, ust, a nawet z odbytu lub pochwy. Poza krwawieniem i bladymi dziąsłami, Twój psiak może również wykazywać inne objawy, takie jak trudności w oddychaniu, kaszel, czarne stolce, wymioty, letarg i zapaść.

Co robić:

Jeśli trutka została niedawno połknięta, weterynarz może wywołać wymioty i podać węgiel aktywowany, aby zapobiec dalszemu wchłanianiu tej niebezpiecznej substancji chemicznej. Jeśli rozwiną się objawy kliniczne, Twój pies może wymagać opieki wspomagającej, w tym płynoterapii i transfuzji krwi. Jeżeli ten stan nie jest leczony może być śmiertelny dla twojego psa.

8. Zatrucie cynkiem

Toksyczność cynku ma miejsce, gdy pies połyka przedmioty wykonane z cynku, takie jak moneta lub gwoździe. Chociaż cynk jest naturalną częścią ciała psa, przyjmowany w nadmiernych ilościach zapobiega wchłanianiu żelaza, które wspomaga produkcję czerwonych krwinek. W końcu doprowadzi to do anemii i objawów, takich jak blade dziąsła u psów, a także braku apetytu, wymiotów, biegunki, żółtaczki i letargu.

Co robić:

Pierwszym krokiem jest usunięcie przedmiotu połkniętego przez psa. Twój psiak otrzyma dożylną płynoterapię, aby ułatwić oddawanie moczu, a także niektóre leki pomagające w uwalnianiu cynku z organizmu. W ciężkich przypadkach może być konieczna transfuzja krwi.

9. Choroba serca

Twój pies może mieć blade dziąsła, jeśli cierpi na chorobę serca. Problemy z sercem mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak niskie ciśnienie krwi, szybki oddech i kaszel, słaby puls i powiększony brzuch. Jednak objawy będą zależeć od ciężkości choroby i mogą w ogóle nie występować, jeśli problem z sercem psa nie jest poważny.

Co robić:

Chociaż leczenie nie może odwrócić tego stanu, Twój pies może prowadzić normalne życie z pewnym zarządzaniem. Wiąże się to głównie z odpowiednią dietą, a weterynarz może przepisać dietę niskosodową, która pomaga efektywniej pracować sercu. Oczywiście przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie psa należy skonsultować się z weterynarzem.

10. Rak

Istnieją pewne rodzaje raka, takie jak rak szpiku kostnego, które mogą prowadzić do zmniejszonej produkcji krwinek, co z kolei prowadzi do bladych dziąseł u psów. Inne rodzaje raka, takie jak te, które wpływają na śledzionę i wątrobę mogą powodować krwawienie wewnętrzne u psów. Wszystko to może powodować blade lub białe dziąsła u psów.

Co robić:

Leczenie raka u psów zależy od rodzaju i wielkości nowotworu. Możliwe metody leczenia obejmują operację, chemioterapię i radioterapię, a także kombinację tych metod leczenia.

Podsumowanie

Kolor dziąseł Twojego psa może wiele powiedzieć o jego ogólnym stanie zdrowia. Zdrowe dziąsła powinny być różowe i lekko błyszczące.

Jeśli dziąsła Twojego psa są blade lub białe może to być oznaką wielu możliwych schorzeń. Należą do nich wstrząs, anemia, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie wewnętrzne, toksyczność cynku, spożycie trutki na szczury, choroby nerek, choroby serca itp.

Kiedy zauważysz blade dziąsła u psów i nie masz pewności co do przyczyny, najlepiej zabrać psa do weterynarza, aby zdiagnozować problem i opracować plan leczenia.

ZOBACZ TAKŻE