WesołeZwierzakiRasy psówMaltańczyk - najbardziej towarzyski pies na świecie

Maltańczyk – najbardziej towarzyski pies na świecie

Pozwólcie, że przedstawimy wam Maltańczyka, którego jedyną rolą jest uszczęśliwianie was.

Jest to żwawy, energiczny pies, który doskonale sprawdza się nie tylko jako pies do towarzystwa, ale także jako pies terapeutyczny i zawodnik w takich dyscyplinach sportowych jak posłuszeństwo i tropienie.

Maltańczyk może dobrze się rozwijać w małych lub dużych domach, o ile mają dostęp do kolan domowników, do których można się przytulić.

Nowi i doświadczeni rodzice zwierząt domowych pokochają tę łatwą w prowadzeniu rasę, która dogaduje się z ludźmi, a nawet z kotami.

Uważaj jednak na małe dzieci lub większe zwierzęta, które mogą przypadkowo skrzywdzić słodkiego, malutkiego psa.

Zobacz poniżej pełną listę cech i faktów na temat maltańczyków!

Maltańczyk – wygląd i opis rasy

Ciemne, przyjazne oczy Maltańczyka wyróżniają się na tle soczystych, długich loków całkowicie białego futra. Chociaż tradycyjnie mają długą, jedwabistą sierść, niektórzy ludzie tworzą swoim małym psom urocze fryzury, aby wyglądały na krótkowłose.

1. Uszy Pierzaste uszy maltańczyka zwisają nisko i są pokryte soczystymi, długimi włosami. Chociaż zazwyczaj są białe, ich uszy mogą również mieć kolor jasnobrązowy lub cytrynowy.

2. Oczy Oczy maltańskiego psa są ciemne i przyjazne, o delikatnym, okrągłym kształcie. Ich oczy wyróżniają się na tle białego futra.

3. Nos Mają czarny nos, który wyróżnia się z ich całkowicie białej sierści.

4. Wysokość Około 20 cm

5. Długość płaszcza Jedwabista, jednowarstwowa sierść rasy maltańskiej sięga do podłogi.

6. Kolor płaszcza Sierść maltańskiego psa jest całkowicie biała. Uszy mogą mieć jasnobrązowy lub cytrynowy kolor, ale standardem jest całkowicie biała sierść.

7. Ogon Ogon rasy maltańskiej to długi, jedwabisty pióropusz, wdzięcznie noszony na grzbiecie. Końcówka ogona spoczywa z boku zadu psa.

8. Waga Pies i suka ważą podobnie około 3,5 kg

[irp]

Maltańczyk – usposobienie i zachowanie

Od samego początku swojej historii maltańskie psy kochają kolana i swoich ludzi. Naprawdę, ich ulubionym miejscem jest bycie gdziekolwiek ty jesteś. Ich intensywna miłość do rodziny oznacza, że ​​mogą czuć się niespokojni, jeśli są sami przez zbyt długi czas, co prowadzi do szczekania, jeśli się nudzą lub martwią.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, uważaj: ten mały piesek może uporczywie szczekać, czego niektórzy sąsiedzi nie docenią. Szkolenie i socjalizacja są ważne, aby pomóc Twojemu psu złagodzić hałasy towarzyszące życiu w mieszkaniu i zmniejszyć potrzebę szczekania.

Te przyjazne, towarzyskie pupile kochają ludzi i inne zwierzęta, w tym koty. Ponieważ są mniej więcej tego samego rozmiaru co kot, mogą się dogadać zaskakująco dobrze.

Ale chociaż są nieustraszeni, ich niewielka waga i wzrost sprawiają, że są kruche. Dlatego powinny być zawsze nadzorowane w pobliżu bardzo małych dzieci i niemowląt, aby upewnić się, że szczeniak nie zostanie przytłoczony podczas zabawy.

Malutki Maltańczyk ma słodką osobowość, która czyni go świetnymi psami terapeutycznymi. Ale bardziej niż cokolwiek innego, chcą tylko mieć szansę usiąść ci na kolanach i być blisko ciebie.

Maltańczyk – jak zadbać o zdrowie

Twój mały kochany piesek ma długą żywotność (około 12 do 15 lat), ale jak w przypadku każdej rasy, mają wyjątkowe problemy zdrowotne, które mogą się pojawić. Miej na nie oko, aby zapewnić Twojemu psu jak najlepsze życie.

  • Zwichnięcie rzepki: Wiele małych ras napotyka ten problem, w którym rzepka ześlizguje się z normalnej pozycji. Jeśli twój pies ma zwichniętą rzepkę, możesz czasami zauważyć niewielkie przeskoki podczas chodzenia. W zależności od ciężkości, twój pies może nie wymagać żadnego leczenia lub może wymagać operacji.
  • Przeciek portosystemowy: Nazywany jest również przeciekiem wątrobowym występuje, gdy naczynia krwionośne omijają wątrobę, uniemożliwiając jej oczyszczenie krwi z toksyn. Zwykle jest to wrodzony problem, a objawy mogą obejmować słaby wzrost lub drgawki. Często najlepszym sposobem leczenia jest operacja.
  • Przetrwały przewód tętniczy: występuje, gdy naczynie krwionośne w pobliżu serca nie zamyka się całkowicie po urodzeniu i może prowadzić do niewydolności serca. Dobrą wiadomością jest to, że ten stan można naprawić chirurgicznie z wysokim wskaźnikiem powodzenia. Szmer serca jest często pierwszym objawem, a kardiolog może potwierdzić ten stan.
  • Ziarniniakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: GME to złożona choroba mózgu, która może prowadzić do różnych problemów neurologicznych. Objawy mogą obejmować ślepotę, drgawki i zmiany zachowania. Leczenie obejmuje sterydy i chemioterapię, a ich skuteczność jest różna. Psy z GME powinny być leczone agresywnie i wcześnie.
  • Plamy łez: plamy łez są spowodowane przez cząsteczki zawierające żelazo zwane porfiryną. Wszystkie psy produkują porfirynę, ale jest to bardziej zauważalne u białych psów. Jeśli Twój piesek produkuje łzy bardziej niż normalnie, może to być wynikiem podstawowego stanu zdrowia, takiego jak alergia, owrzodzenie rogówki lub inna choroba oczu, w takim przypadku powinieneś skontaktować się ze swoim weterynarz.
  • Problemy z oddychaniem: U niektórych maltańczyków może wystąpić jeden z dwóch problemów z oddychaniem: zapadnięta tchawica lub odwrotne kichanie, które mają podobne objawy (często twój szczeniak będzie brzmieć jak kacze kwakanie). Możesz chronić tchawicę swojego pupila za pomocą szelek ze smyczą, aby zapobiec pociąganiu za obrożę.
  • Choroby zębów: Ponieważ małe psy mają mniej miejsca na wszystkie zęby, rasy psów, takie jak maltańczyk mogą być bardziej narażone na choroby zębów. Profilaktyka jest najlepszą formą leczenia; pamiętaj, aby myć zęby pupila co najmniej kilka razy w tygodniu (najlepiej codziennie), a raz w roku zlecaj je profesjonalnemu weterynarzowi.
  • Hipoglikemia : Mniejsze maltańczyki są bardziej podatne na hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi) niż psy maltańskie o standardowej wielkości. Można to leczyć regularnymi, małymi posiłkami, aby utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi.

Jak dbać o maltańczyka

Jedyną rzeczą wymagającą dużej uwagi u maltańczyków są ich potrzeby pielęgnacyjne (jedwabista sierść).

Ze względu na swój rozmiar i to do czego są stworzone (leżenie na kolanach domowników), nie mają dużych potrzeb w zakresie ćwiczeń ani treningu.

Ten mały szczeniak jest naprawdę zadowolony, dopóki jest z tobą.

Pielęgnacja maltańczyka

Malutki Maltańczyk potrzebuje więcej pielęgnacji niż przeciętny pies. Mimo że ich długa, jedwabista sierść nie ma podszerstka, co oznacza, że ​​rzucają mniej sierści niż wiele innych psów, nadal potrzebują sporo szczotkowania.

Ich długa sierść musi być czesana codziennie. Raz w tygodniu użyj bardziej gładkiego grzebienia, szczotki, aby wniknąć głębiej w sierść i usunąć wszelkie zabrudzenia. Ponieważ są całkowicie białe, wymagają regularnego szczotkowania, nawet jeśli są obcinane.

Zbyt częste kąpanie maltańczyków może wysuszać ich skórę i sierść. Więc kąp swojego pupila ​​mniej więcej co cztery do sześciu tygodni. Rozważ użycie szamponu specjalnie opracowanego dla białych psów, aby utrzymać ich białą sierść olśniewająco białą.

Maltańskie psy mogą mieć zauważalne plamy łez (wyróżniają się na tych białych płaszczach). Jeśli regularnie szczotkujesz i kąpiesz swojego szczeniaka, możesz być w stanie usunąć plamy z oczu, po prostu codziennie wycierając oczy i twarz psa. Jeśli to nie wystarczy, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o problemach zdrowotnych, które mogą przyczynić się do łzawienia.

Wiele małych psów jest podatnych na choroby zębów (więcej na ten temat powyżej), więc regularnie myj zęby maltańczyków, aby kontrolować kamień nazębny. Najlepiej jest szczotkować zęby psa raz dziennie, ale niektórzy eksperci zalecają co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu.

Jeśli zaczniesz wcześnie, przyzwyczają się do tego zabiegu szybciej. Będziesz musiał chciał raz w roku zabrać psa do weterynarza na profesjonalne czyszczenie zębów. Twój weterynarz może również sprawdzić, czy nie ma podgryzu, który może wystąpić u szczeniąt małych ras.

Jeśli chodzi o paznokcie, będziesz musiał przycinać paznokcie maltańskiego psa mniej więcej raz w miesiącu. Jeśli słyszysz, jak paznokcie stukają o podłogę podczas chodzenia, czas na przycięcie.

Szkolenie maltańczyka

Maltańczyki są chętni do pomocy, więc dobrze reagują na pozytywny trening wzmacniający, który polega na nagradzaniu psa przysmakami i pochwałami za dobre zachowanie.

Ponieważ maltańczyki byli historycznie hodowani jako psy do towarzystwa dla członków rodziny królewskiej, naturalnie skłaniają się ku byciu świetnymi psami terapeutycznymi.

Niektórym spodoba się także nauka sztuczek lub udział w sportach zręcznościowych, podczas gdy inne wolą po prostu być pieskami kanapowymi.

Aby uzyskać trochę dodatkowej stymulacji umysłowej, możesz wyszkolić je do śledzenia lub pracy węchowej i sprawdzić, czy im się to podoba.

Maltańczyk – dieta i odżywianie

Rasa maltańska zazwyczaj dobrze sobie radzi z wysokiej jakości, komercyjną karmą dla psów. Musisz wziąć pod uwagę wiek swojego psa i wybrać formułę żywieniową zaprojektowaną dla jego konkretnego etapu życia, niezależnie od tego, czy jest to szczeniak, dorosły pies czy senior.

Planując posiłki dla swojego pupila, pamiętaj o treningu. Możesz odłożyć część codziennego posiłku jako nagrody treningowe. Sprawdź też czy możesz karmić maltańczyka bananem.

W przypadku maltańczyków najlepiej jest nie zostawiać jedzenia w misce przez cały dzień (tzw. „darmowe karmienie”), ale raczej mieć rutynę posiłków, aby pomóc w nauce korzystania z miski i opracowaniu ustalonego harmonogramu.

Czy maltańczyk potrzebuje ćwiczeń?

Psy maltańskie nie mają wysokiego poziomu energii, jak border collie czy akita. Nie są leniwi, ale potrzebują tylko trochę ruchu każdego dnia, aby być najszczęśliwszym psem na świecie. Poświęć trochę czasu na zabawę z nimi w domu lub zabierz je na energiczny 20-30 minutowy spacer po okolicy każdego dnia.

Jeśli chcesz dać maltańczykowi różne opcje ćwiczeń, przełączaj go między spacerami, zabawą w domu lub porywającą grą w aportowanie. Połącz to z ćwiczeniami wzbogacającymi umysł, dostarczając interaktywne zabawki, które stymulują umysł i ciało.

Odpowiedni dom dla maltańczyka

Maltańskie psy nadają się do każdego domu od mieszkania w bloku do większego domu z podwórkiem, gdzie mieszkają dorośli i starsze dzieci. Ponieważ niektóre psy mogą dużo szczekać, gdy zostają same być może będziesz musiał wyszkolić maltańczyka, aby nie szczekał zaskoczony codziennymi hałasami, jeśli mieszkasz w kompleksie mieszkalnym.

Te szczenięta są głęboko przywiązane do swoich opiekunów, więc najlepiej radzą sobie, gdy ktoś jest z nimi przez większość dnia. Jeśli nie będzie Cię przez dłuższy czas to poproś przyjaciela lub sąsiada, aby się z nim pobawił.

Maltańczyki świetnie dogadują się z innymi zwierzętami, w tym kotami, ponieważ są mniej więcej tej samej wielkości. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli masz większe psy lub małe dzieci i niemowlęta, które mogą przypadkowo je skrzywdzić.

Idealnie byłoby, gdyby maltańczyk mieszkał w spokojniejszym domu, w którym ludzie i inne zwierzęta domowe nie upuszczą ich przypadkowo, nie nadepną ani nie zranią.

Historia Maltańczyka

Maltańczyk ma długą historię bycia ukochanym psem domowym, sięgającą nawet starożytnej Grecji i Rzymu. Niektórzy uważają, że pies został wprowadzony na wyspę Malta przez Fenicjan przed powstaniem Grecji.

Inni twierdzą, że pies pochodzi z Alp lub Egiptu. Niektórzy twierdzą, że pies został wyhodowany ze spanieli lub szpiców, podczas gdy inni twierdzą, że pochodzi z Malty. Nie trzeba dodawać, że za pochodzeniem maltańskim kryje się wiele tajemnic.

Grecy w IV i V wieku kochali maltańczyki, a Arystoteles określił rasę jako „idealnie proporcjonalną”. Dla starożytnych Rzymian maltańczyk był symbolem statusu. Istnieje nawet legenda, że ​​św. Paweł otrzymał maltańczyka po tym, jak rozbił się na Malcie.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego rasa maltańska była utrzymywana przy życiu w Chinach, gdzie krzyżowano ją z rasami rodzimymi. Rasa maltańska została w tym czasie udoskonalona i ponownie stała się psem szlachetnym w całej Europie.

Często zadawane pytania

Czy maltańczyk jest hipoalergiczny?

Maltańczyki są uważane za hipoalergiczne, ponieważ nie mają podszerstka i nie zrzucają dużej ilości sierści. Jednak niektórzy ludzie mogą nadal odczuwać na nie alergie. Szczotkowanie pomoże ograniczyć elektryzujące się włosy i alergie do minimum.

Czy maltańczyk dużo szczeka?

Maltańczyki potrafią dużo szczekać, zwłaszcza że mogą odczuwać lęk separacyjny, gdy są z dala od rodziny. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu w bloku, twój pies może potrzebować szkolenia lub opiekuna, aby nie denerwował sąsiadów swoim szczekaniem.

Czy maltańczyk jest odpowiednim psem dla dzieci?

Maltańczyk może być świetny przyjacielem dla dzieci, w końcu były hodowane jako psy do towarzystwa. 
Oczywiście jak każdy pies potrzebują odpowiedniej socjalizacji. Maltańczyki są delikatne i bardzo małe, więc będziesz musiał nadzorować zabawę z mniejszymi dziećmi, aby przypadkiem nie przygniotły pieska.

Czy psy maltańskie mogą pływać?

Maltańczyki potrafią pływać, ale nie są w tym tak świetne jak inne rasy. Ich długie włosy mogą je naprawdę obciążać, tak jakbyś pływał w dżinsach.

Końcowe przemyślenia

Maltańczyki to kochające, towarzyskie maluchy, które nie chcą niczego więcej, jak tylko przytulić się do twoich kolan tak bardzo mocno, jak to tylko możliwe.

Dogadują się z kotami i innymi zwierzętami domowymi i mają tendencję do postrzegania innych ludzi jako potencjalnych przyjaciół.

Są jednak delikatne i mogą zostać zranione przez małe dzieci lub większe zwierzęta, które bawią się z nimi. Jeśli raz dziennie zabierzesz maltańczyka na krótki spacer i spędzisz dużo czasu na zabawie będą szczęśliwe i zadowolone.

ZOBACZ TAKŻE