WesołeZwierzakiRasy psówAiredale terrier – cena, charakter, pielęgnacja i opis rasy

Airedale terrier – cena, charakter, pielęgnacja i opis rasy

Airedale jest największą rasą terierów i bywa nazywany "królem terierów". Ten wesoły pies jest przyjazny i zazwyczaj dobrze socjalizują się z ludźmi i innymi psami.

Nie są one znane jako psotne, a zamiast tego są dość łatwo przystosowujące się do każdej sytuacji życiowej. Będąc sprawnym psem sportowym, stał się również idealnym psem pracującym, udowadniając swoją wartość podczas I wojny światowej.

Cechy charakterystyczne Airedale Terriera


Wygląd ogólny


Ta średniej wielkości rasa jest największa z grupy terierów, z dobrze wyważoną głową, uszami w kształcie litery V i małymi, ciemnymi oczami pełnymi życia.

Szata i umaszczenie


Airedale Terrier ma gęstą, twardą i wełnistą sierść, która może być lekko falista w niektórych miejscach. Umaszczenie jest w kolorze czarnym i podpalane lub ciemne.

Charakterystyczne cechy fizyczne


Chociaż Airedale Terrier posiada wiele cech charakterystycznych dla innych przedstawicieli rodziny terierów, to jednak wyróżnia go jego ponadprzeciętna wielkość. Psy te są silne i muskularne, a samce mierzą około 60 cm wysokości w ramionach.


Temperament Airedale Terriera


Choć jest wytrawnym myśliwym, Airdale jest spokojny i chętny do zabawy w domu z rodziną. Jako pies towarzyski, Airedale dobrze dogadują się z ludźmi i innymi zwierzętami, dzięki czemu są wspaniałymi rodzinnymi pupilami – należy jednak pamiętać, że nie lubią pozostawać długo same. Rasa ta nie ma tendencji do wpadania w kłopoty, ale odpowiednia ilość ćwiczeń i stymulacji psychicznej może zaspokoić ich temperament przed nudzeniem się.

Pielęgnacja nad Airedale Terrier


Odżywianie


Airedale to aktywna rasa, która najlepiej radzi sobie z wysokiej jakości karmą dla psów, która jest dostosowana do ich wieku, a także wszelkich dodatkowych problemów zdrowotnych.

Jak w przypadku każdego psa, ważne jest, aby monitorować ilość jedzenia i smakołyków, które dajesz swojemu Airedale, zwłaszcza, że niektóre psy mogą mieć skłonność do przybierania na wadze z wiekiem. Twój lekarz weterynarii jest zawsze dobrym źródłem informacji na temat właściwego odżywiania i wskazówek dotyczących karmienia.

Pielęgnacja


Airedale ma krótką, kręconą sierść, która wymaga minimalnej pielęgnacji. Jeśli raz w tygodniu wyszczotkujesz sierść Airedale’a, aby usunąć luźne i martwe włosy, jego sierść powinna pozostać mocna i zdrowa.

Profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne trzy lub cztery razy do roku, oprócz cotygodniowych sesji, pozwolą utrzymać psa w jeszcze lepszej kondycji.

Wszystkie psy wymagają regularnej pielęgnacji zębów, w tym szczotkowania zębów w domu i profesjonalnego czyszczenia zębów, a Airedale nie jest wyjątkiem. Utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest ważne dla ich ogólnego, długotrwałego zdrowia.

Ćwiczenia


Jak każdy terier, Airedale jest pełen energii i wymaga dużo aktywności, aby pozostać szczęśliwym i zdrowym. Uwielbiają wszelkie zajęcia z udziałem rodziny, takie jak spacery czy zabawa w aportowanie na podwórku.

Szkolenie


Szkolenie jest ważne dla Airedale, ponieważ są one urodzonymi myśliwymi i mogą być hałaśliwe. Na szczęście, Airedale dążą do zadowolenia swoich ludzi, więc dobrze znoszą szkolenie.

Nawet jeśli masz dobrze wyszkolonego Airedale, pamiętaj, aby zawsze trzymać tę rasę na smyczy lub w bezpiecznym miejscu, gdy są na zewnątrz. Ich instynkt łowiecki jest silny i może przejąć kontrolę nad nimi w jednej chwili.

Cena Airedale teriera

Cena szczeniąt Airedale terriera waha się od 2500 do 4500 zł, w zależności od hodowli. Miesięczne koszty jego utrzymania wahają się od 1800 do 200 z, a długość jego życia wynosi od 10 do 12 lat.

Genetyczne uwarunkowania zdrowotne


Hemofilia B (odkryta u Airedale Terriera)
Hemofilia B, znana również jako niedobór czynnika IX, jest zaburzeniem krzepnięcia krwi najczęściej spotykanym u psów płci męskiej, które może powodować przedłużające się krwawienie po urazach lub zabiegach chirurgicznych.

Nefropatia z utratą białka
Nefropatia z utratą białka (PLN) jest zaburzeniem, w którym dotknięte nią psy tracą białko przez nerki, co z czasem prowadzi do ich niewydolności.

Niedobór czynnika VII
Niedobór czynnika VII jest dziedzicznym zaburzeniem krzepnięcia krwi, które powoduje nadmierne krwawienie występujące po ciężkich urazach lub zabiegach chirurgicznych. Objawy choroby są zazwyczaj łagodne, ale mogą różnić się nasileniem u różnych dotkniętych nią psów.

Choroba rozwojowa płuc (odkryta u Airedale Terriera)
Choroba rozwojowa płuc u Airedale Terrierów charakteryzuje się śmiertelną niedotlenieniem i niewydolnością oddechową, które występują w ciągu pierwszych dni lub tygodni życia u dotkniętych nią szczeniąt.

ZOBACZ TAKŻE