WesołeZwierzakiPiesPielęgnacja psówJak bezstresowo obcinać psu pazury - kompletny przewodnik

Jak bezstresowo obcinać psu pazury – kompletny przewodnik

Psy wymagają specjalnych zabiegów tak samo jak my. A co, jeśli jeden z tych zabiegów uznanych za „specjalny” okaże się niezbędną praktyką higieniczną? Obcinanie pazurów, jakkolwiek wymyślnie to zabrzmi, to nie tylko zabieg upiększający, ale czynność, którą należy wykonywać regularnie.

To nie tylko zabieg pielęgnacyjny, upiększający, ale czynność, którą należy wykonywać regularnie – każdy opiekun powinien wiedzieć, jak przycinać pazury. Ponieważ przerośnięte paznokcie mogą w rzeczywistości prowadzić do ogromnego bólu i negatywnie wpłynąć na życie Twojego psa.

Dbanie o łapy jest istotną częścią zdrowia psa, więc zapoznaj się z tym przewodnikiem, jak bezpiecznie przycinać paznokcie samodzielnie w domu. Dzięki naszemu poradnikowi krok po kroku, obcinanie może być łatwe dla Ciebie i Twojego futrzanego przyjaciela!

Dlaczego tak ważne jest przycinanie psich paznokci?

Gdy stają się one za długie, może to prowadzić do bólu i innych poważnych problemów. Z biegiem czasu u psa mogą  wystąpić problemy z kręgosłupem i postawą  (takie jak dziwne siedzenie lub stanie) z powodu przerośniętych paznokci.

Za długie mogą nawet prowadzić do trudności w chodzeniu lub poważnych obrażeń, zwłaszcza jeśli są tak długie, że dotykają ziemi. Gdy tylko pazury psa dotkną ziemi i wyrosną poza opuszki, czas podjąć działanie!

Skąd wiedzieć, kiedy obcinać psu pazury?

Gdy twój futrzany przyjaciel stoi przed tobą sprawdź czy pazury dotykają ziemi. Jeśli tak, to są za długie. A jeśli usłyszysz stukanie pazurów o twardą powierzchnię lub widzisz, jak obracają się na boki, czas na przycięcie.

W idealnym przypadku powinieneś być w stanie wsunąć kawałek papieru między pazury swojego pupila, a podłogę. Długie pazury utrudniają psu poruszanie się.

[irp]

Instrukcja krok po kroku jak obciąć psu pazury

Krok 1: Przygotuj sprzęt

  • Obcinacz, nożyczki, cążki, szlifierka
  • Latarka (do czarnych pazurów)
  • Optional: Paw balsam

Kiedy wszystko będzie przygotowane, usiądź wygodnie z psem. Jeśli pies jest trochę zdenerwowany, uspokój go ciasteczkami lub ulubioną zabawką. To da mu poczucie bezpieczeństwa, gdy przystąpisz do zabiegu.

[irp]

Krok 2: Określ odpowiednią długość cięcia

Zachowaj szczególną ostrożność przy podejmowaniu decyzji, w jakim miejscu obciąć pazur, ponieważ są one bardzo ukrwione. Przypadkowe cięcie w niewłaściwym miejscu może spowodować wiele bólu.

Łatwiej jest znaleźć odpowiednie miejsce u psów o jasnych paznokciach, podczas gdy u tych z ciemnymi paznokciami może być nieco trudniej. Na szczęście latarka może pomóc lepiej zobaczyć obszar ukrwienia. Przycinanie płytki rogowej jest bezbolesne dla psów

Zapamiętaj te 3 wskazówki, a wszystko będzie dobrze:

  • Idealny zakres cięcia kończy się tuż przed ukrwieniem.
  • Przednie łapy są bardziej narażone na przerośnięte paznokcie.
  • Zawsze należy ciąć równolegle do pazura. 

Krok 3: Czas na skracanie pazurów!

Zdefiniowałeś zakres cięcia? Twój pupil leży w zrelaksowanej pozycji. Masz gotowy sprzęt. Czas skrócić pazurki!

Obcinaj wykonując krótkie cięcia, ponieważ jedne, długie cięcie może naruszyć macierz, a tym samy pojawi się krwawienie i ból. Korzystaj z nagród, gdyż dla większości psów ten zabieg nie jest komfortowy. (Nie zapominaj o wilczym pazurze, piąty pazur na tylnych łapach).

Jeśli na końcu całego procesu nie ma krwi, a pies zachowuje się tak, jakby nic się nie stało, zrobiłeś wszystko dobrze! Co więcej, po zabiegu możesz użyć pilnika, aby pozbyć się zadziorów i nierównej powierzchni. Przytnij sierść między łapami, aby uzyskać doskonałe rezultaty.

Krok 4: Daj psu przekąskę

Nie zapomnij później nagrodzić swojego psa! Tylko w ten sposób pies może skojarzyć „nieprzyjemny zabieg” z czymś pozytywnym, a to może zmniejszyć strach w przyszłości.

Jak zatrzymać krwawienie z pazura psa

Nawet jeśli jesteś bardzo ostrożny, zawsze jest możliwe, że coś pójdzie nie tak podczas tego procesu i dojdzie do uszkodzenia pazura. Złota zasada: nie panikuj, jeśli zobaczysz trochę krwi.

Zamiast tego spróbuj zatrzymać przepływ krwi i zapobiec kontaktowi brudu z raną, aby uniknąć infekcji. Jeśli przepływ krwi nie ustanie po 30 minutach, skontaktuj się z weterynarzem.

Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem weterynarii i musisz działać szybko, użyj proszku lub ołówka do ściągania ucisku (sprzedawane w każdej aptece) na ranę/rany.  Jeśli nie posiadasz pudru lub ołówka do ściągania i nie możesz odwiedzić apteki, spróbuj nałożyć kilka kostek lodu.

[irp]

Jak często obcinać pazury?

Psy, które są przyzwyczajone do chodzenia po miękkim podłożu (takim jak parki lub lasy), mogą mieć trudniejsze kontrolowanie długości pazurów w porównaniu do psów, które chodzą po twardym podłożu (beton lub asfalt). Co więcej, to nie jedyny czynnik w grze. Na częstotliwość mają również wpływ:

  • Czynniki genetyczne
  • Rasa psa
  • Przyzwyczajenia żywieniowe
  • Jak aktywny jest pies, samoczynnie ściera sobie pazury

Zalecamy jednak wykonywanie zabiegu co 2 tygodnie, aby zachować idealną długość. Co więcej, im bardziej przycinasz przerośnięte pazury, tym bardziej naczynie krwionośne cofa się z powrotem. Dlatego bardzo ważne jest częste obcinanie psich pazurów.

ZOBACZ TAKŻE