WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy psy mogą jeść czekoladę?

Czy psy mogą jeść czekoladę?

Istnieje wiele pokarmów dla ludzi, które Twój pies może bezpiecznie jeść w ramach zdrowej diety, ale są też takie, które mogą sprawić, że Twój szczeniak będzie bardzo chory.

Na szczęście większość właścicieli zdaje sobie sprawę, że czekolada jest jednym z pokarmów dla ludzi, którego zdecydowanie nie powinieneś oferować swojemu psiemu towarzyszowi. Ale dlaczego czekolada jest tak dużym problemem dla naszych pupili?

Czy psy mogą jeść czekoladę?

Nie, psy nie powinny jeść czekolady ani niczego z dodatkiem kakao, np. ciastek.

Czekolada jest jednym z kilku pokarmów dla ludzi, które są toksyczne dla psów, inne przykłady to kawa, cebula, orzechy makadamia i winogrona.

Jeśli Twój pies zje trochę czekolady, prawdopodobnie będzie chory i może cierpieć na zatrucie czekoladą. W ciężkich przypadkach może to nawet okazać się śmiertelne. Ryzyko dla twojego psa zależy od jego wielkości, ilości zjedzonej czekolady i rodzaju czekolady, którą zjadł.

Jednak pomimo dobrze znanego ryzyka toksyczności, 1% właścicieli przyznało się do regularnego karmienia swojego psa czekoladą. Chociaż mały kawałek czekolady zjedzony przez pomyłkę może nie zaszkodzić Twojemu psu, regularne karmienie nigdy nie powinno mieć miejsca.

Zwłaszcza, że ​​długotrwałe narażenie na czekoladę ma potencjalny związek z rozwojem ostrej niewydolności serca u psów.

Jakie rasy psów mogą jeść czekoladę?

Żadna rasa psów nie powinna jeść czekolady. Zatrucie czekoladą może mieć wpływ na każdą rasę psa.

Jednak małe rasy psów są znacznie bardziej narażone na poważne objawy i zatrucia, ponieważ są mniejsze i mają szybszy metabolizm. Im mniejszy pies, tym mniej czekolady może tolerować, a więc tym mniej czekolady potrzeba, aby wywołać poważną chorobę.

Toksyczność czekolady jest zwykle oparta na gramach zjedzonych na kilogram masy ciała. Oznacza to, że duży pies, taki jak mastif, może przeżyć omyłkowo zjedząc ciasto czekoladowe, ale ta sama ilość będzie miała poważne konsekwencje dla rasy małej, takiej jak chihuahua.

Niektóre psy są również bardziej narażone na zatrucie czekoladą, takie jak psy seniorzy lub psiaki z chorobami serca.

[irp]

Czy czekolada jest zła dla psów?

Tak, czekolada jest zła dla psów. Jeśli Twój psiak zje trochę czekolady, grozi mu zatrucie czekoladą, zwane też zatruciem teobrominą.

Czekolada jest szkodliwa dla psów, ponieważ zawiera dwa alkaloidy metyloksantyny, zwane kofeiną i teobrominą. Jak wiadomo, kofeina stymuluje układ nerwowy, podobnie działa teobromina. Przede wszystkim te chemikalia zwiększają częstość akcji serca i ciśnienie krwi i wpływają w ten sam sposób na psa.

Dlaczego mogę jeść czekoladę, a mój pies nie?

Krótko mówiąc, inaczej metabolizujemy rzeczy. Ludzie są dość dziwni, ponieważ wiele roślin, które spożywamy jest toksycznych dla większości innych gatunków na naszej planecie. W rzeczywistości wiele z nich jest nawet dla nas toksycznych w wystarczająco dużych dawkach.

Teobromina jest toksyczna dla większości gatunków zwierząt, w tym psów, kotów, myszy, a nawet niedźwiedzi. Jest nawet toksyczna dla ludzi w dużych dawkach, po prostu zdarza się, że nie jemy wystarczająco dużo na jeden raz i możemy ją metabolizować na tyle szybko, że jest mało prawdopodobne, aby wywołało u nas choroby.

Niemniej jednak, jeśli zjadłeś dużo czekolady za jednym posiedzeniem, prawdopodobnie poczujesz się bardzo chory, nawet jeśli nie zostaniesz otruty.

Psy nie mogą metabolizować teobrominy czy kofeiny tak szybko jak my i pozostaje ona w ich organizmie przez ponad 24 godziny. Ta substancja chemiczna zatrzymuje również metabolizm psa.

Psy są również znacznie mniejsze od ludzi, więc mają niższą tolerancję na czekoladę. Oznacza to, że potrzeba znacznie mniej teobrominy w ich organizmie, aby zachorowały.

Co więcej, Twój psiak nie jest przystosowany do efektywnego trawienia cukru, a bardzo słodkie pokarmy mogą wywołać u niego chorobę. Nie wspominając, że większość szczeniąt również nie toleruje laktozy.

Jakie są oznaki zatrucia czekoladą u psów?

Objawy zatrucia czekoladą mogą mieć różne nasilenie, podobnie jak skutki zatrucia czekoladą mogą mieć różne skutki. Najczęstsze objawy zatrucia czekoladą u psów to wymioty i biegunka. Objawy te pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin po zjedzeniu czekolady.

Objawy zatrucia czekoladą u psów to:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Zwiększone pragnienie
  • Zwiększone oddawanie moczu
  • Uporczywe dyszenie
  • Niepokój
  • Podwyższone tętno
  • Napady padaczkowe
  • Niewydolność serca
  • Nagła śmierć

Ponieważ metabolizowanie substancji chemicznych w czekoladzie zajmuje psom dłuższy czas, musisz uważnie monitorować swojego psa przez co najmniej 24 godziny, aby upewnić się, że nie wykazuje żadnych objawów choroby.

Jeśli Twój pies zjadł czekoladę i wykazuje jakiekolwiek objawy zatrucia, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

[irp]

Ile czekolady jest szkodliwe dla psów?

Ogólnie rzecz biorąc, pies musi przyjąć tylko 20 mg teobrominy na 1 kg masy ciała, zanim zacznie wykazywać objawy. Im więcej jedzą, tym cięższa jest ich choroba. Gdy Twój pies zje więcej niż 40 mg na 1 kg masy ciała, zaczyna cierpieć na zmiany sercowe, a powyżej 50 mg może mieć drgawki.

Oznacza to, że im mniejszy psiak, tym mniej czekolady może spożyć, zanim rozwinie się poważna choroba.

Jednak niektóre psy są bardziej narażone na chorobę lub śmierć z powodu zatrucia czekoladą. Na przykład stary pies lub psiak z chorobą serca są bardziej narażeni na nagłą śmierć z powodu zmian tętna spowodowanych jedzeniem czekolady.

Czy czekolada może zabić psa?

Tak, jeśli twój pies zje znaczną ilość czekolady, może ona go zabić. Znowu jest to spowodowane zawartością teobrominy w czekoladzie. Śmiertelna ilość teobrominy będzie się różnić w zależności od tego, jak duży jest Twój pies.

Ile czekolady zabije psa?

Nasilenie choroby będzie zależeć od wielkości psa, ile zjadł czekolady i jaki rodzaj.

Uważa się, że 100-200 mg teobrominy na kg masy ciała psa jest uważane za dawkę śmiertelną. Jednak potrzeba dużo mniej, aby twój pies zachorował.

Jak wspomnieliśmy, bardziej zagrożone są mniejsze i starsze psy, a także psiaki z chorobą serca. Jednak rodzaj czekolady ma duży wpływ na powagę sytuacji.

Czy psy mogą jeść białą czekoladę?

Dzieje się tak, ponieważ biała czekolada zawiera mniej substancji stałych kakao, a zatem mniej teobrominy. Tymczasem gorzka czekolada lub proszek kakaowy mają wyższe stężenie kakao i znacznie więcej teobrominy. Oznacza to, że Twój pies musi zjeść tylko niewielką ilość gorzkiej czekolady, zanim zachoruje.

Co mam zrobić, jeśli mój pies zjadł czekoladę?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to skontaktować się z weterynarzem. Oceni on ryzyko dla twojego psa i właściwy sposób postępowania.

Jeśli Twój pies niedawno zjadł czekoladę (w ciągu 2 godzin), weterynarz może spróbować wywołać wymioty, aby usunąć jak najwięcej czekolady z organizmu psa. Może również doradzić, jak wywołać wymioty w domu przed przyprowadzeniem psa do gabinetu.

Można go również karmić węglem aktywowanym, który wiąże się z toksynami i zapobiega ich wchłanianiu do krwiobiegu. Twojemu psiakowi można również podawać płyny dożylnie, aby utrzymać nawodnienie i spróbować przyspieszyć wydalanie teobrominy z organizmu.

Jak widać, większość zabiegów ma działanie wspomagające i ma na celu jedynie zminimalizowanie ilości toksyn wchłanianych przez psa.

Niestety, jeśli twój pies zje dużo czekolady na raz, może się zapaść, a nawet bardzo nagle umrzeć.

Dlatego, jak w przypadku większości rzeczy, lepiej jest zapobiegać występowaniu danej sytuacji. Upewnij się więc, że trzymasz czekoladę z dala od psiaka.

[irp]

Podsumowanie: czy psy mogą jeść czekoladę?

Nie, psy nigdy nie powinny jeść czekolady. Nawet niewielka ilość może sprawić, że Twoje szczenię zachoruje i istnieje ryzyko, że może umrzeć z powodu zatrucia czekoladą. Zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować, więc nie pozwól swojemu psu jeść czekolady ani pokarmów zawierających kakao.

Biorąc to pod uwagę, niewielka ilość czekolady nie będzie śmiertelna, ale nadal może wywołać chorobę u psa. Więc jeśli twojemu psiakowi uda się zjeść okruchy ciasta czekoladowego wszystko powinno być w porządku. Po prostu miej na nie oko i skontaktuj się z weterynarzem w celu uzyskania porady, jeśli wykaże jakiekolwiek oznaki choroby.

ZOBACZ TAKŻE