Jabłka są owocem, który wielu z nas lubi, zwłaszcza że jabłonie są powszechne również w wielu przydomowych ogrodach. Czy więc psy mogą bezpiecznie jeść jabłka i czy są zdrowe dla psów?
Jabłka zawierają wiele zdrowych składników odżywczych dla ludzi. Mają też pewną wartość odżywczą dla psów.
Często dobrym pomysłem jest danie psu różnych owoców i warzyw zmieszanych z suchą karmą, aby zapewnić mu coś innego.
Psy mogą bez problemu jeść brzoskwinie, arbuzy i wiele innych owoców. W tym artykule przyjrzymy się tematowi czy psy mogą jeść jabłka oraz wszelkim problemom, o których powinieneś wiedzieć dając swojemu psu plasterek jabłka.
Czy jabłka są bezpieczne dla psów?
Chociaż psy jedzą głównie mięso, są wszystkożerne i jedzą również owoce, warzywa i zboża. Ogólnie rzecz biorąc, jabłka są bezpiecznym owocem do karmienia psa, o ile podawane są w umiarkowanych ilościach.
Miąższ i skórka jabłek nie są toksyczne dla psów, ale duże ilości nasion jabłek mogą być potencjalnie szkodliwe, podobnie jak twardy, niestrawny rdzeń.
Najlepiej podawać swojemu zwierzakowi surowe, niesłodzone kawałki jabłka do jedzenia. Skórka jabłek raczej nie spowoduje zbytniego problemu dla psów, więc nie musisz koniecznie obierać jabłka, ale upewnij się, że zostało dobrze umyte.
Jakie właściwości zdrowotne mają jabłka?
Jabłka raczej nie zaszkodzą większości psów i mogą dać im trochę zastrzyku składników odżywczych. Stanowią świetną chrupiącą, niskokaloryczną przekąskę, którą niektóre psy lubią.
Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do nas psy nie potrzebują żadnej zewnętrznej witaminy C, więc nie odniosą większych korzyści z dawki, jaką dają im jabłka.
Podobnie jak w przypadku każdego owocu lub warzywa, jabłka należy podawać z umiarem, zwłaszcza, że zawierają duże ilości naturalnych cukrów.
Najlepiej nie podawać jabłka w całości. Istnieje ryzyko zjedzenia w ten sposób ogryzka i nasion jabłka lub w przypadku psów ras dużych lub olbrzymich, połknięcia jabłka w całości!
Jabłka mogą być dobrym niskokalorycznym przysmakiem i zawierać następujące składniki odżywcze:
Witamina C
Ludzie (i świnki morskie) nie są w stanie wyprodukować własnej witaminy C, więc potrzebują zewnętrznych źródeł z owoców i warzyw. Witamina C odpowiada za wzmocnienie układu odpornościowego oraz utrzymanie zdrowej skóry i tkanki łącznej. Psy mogą jednak wytwarzać samodzielnie witaminę C, ale nie zaszkodzi im to, że otrzymają ją dodatkowo z owoców.
Błonnik
Owoce i warzywa zawierają błonnik, który jest niezbędny do utrzymania zdrowego trawienia. U psów błonnik wiąże się z poprawą jakości stolca i pomaga w problemach, takich jak problemy z gruczołem odbytu.
Błonnik może również pomóc Twojemu zwierzakowi poczuć się pełniejszym, co może pomóc, gdy jest w reżimie odchudzania. Trochę dodatkowego błonnika z jabłka może pomóc w trawieniu Twojego zwierzaka.
Przeciwutleniacze
Jabłka zawierają przeciwutleniacze, w tym kwercetynę, katechinę, florydynę i kwas chlorogenowy, które mają udowodnione właściwości zdrowotne u ludzi. Mogą one pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych schorzeń, w tym raka i chorób układu krążenia.
Niektóre z tych korzyści można zaobserwować również u naszych zwierząt domowych, chociaż potrzebne są dalsze badania.
Ile jabłek mogę dać mojemu psu?
Należy podawać zwierzęciu tylko umiarkowane ilości jabłek na jeden raz. Zbyt dużo owoców lub warzyw może powodować rozstrój żołądka.
Zaleca się, aby owoce i warzywa stanowiły maksymalnie 10% ich całkowitej dziennej racji żywieniowej. Powoli wprowadzaj swojemu zwierzakowi nowy pokarm, początkowo oferując niewielką ilość, aby sprawdzić czy nie ma żadnych niepożądanych reakcji lub problemów z żołądkiem.
Inne bezpieczne owoce, które możesz również podawać swojemu zwierzakowi to:
- Jagody
- Gruszki
- Papaja
- Maliny
- Truskawki
- Mango
- Banan
Kiedy nie należy podawać psu jabłek?
Chociaż miąższ jabłek nie jest toksyczny dla psów, spożywany w większych ilościach może powodować rozstrój żołądka.
Jeśli zje zbyt dużo owoców, Twój pies może doświadczyć wymiotów i biegunki, a także wzdęć lub nadmiernej ilości gazów. Części jabłka, których należy unikać podczas karmienia psa to nasiona i ogryzek.
Nasiona jabłoni zawierają niewielkie ilości cyjanku i chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, aby wyrządził on jakąkolwiek szkodę, to w przypadku spożycia dużej ilości nasion może potencjalnie powodować problemy.
Psy muszą jednak aktywnie żuć nasiona, aby uwolnić zawarty w nich cyjanek. Objawy zatrucia cyjankiem obejmują:
- Czerwone błony śluzowe
- Rozszerzone źrenice
- Problemy z oddychaniem
Chociaż rzeczywiste ryzyko zatrucia cyjankiem jest bardzo niskie, to lepiej nie podawać psu nasion jabłek.
Ogryzek jabłka jest dość twardy i zwykle jest częścią owocu, którą ostatecznie wyrzucamy. Nie daj się skusić, aby zaoferować go swojemu psu jako przysmak, ponieważ nie tylko są tam nasiona, ale także jest dość twardy i ciężkostrawny.
U psów małych ras może wystąpić ryzyko niedrożności, w której ogryzek jabłka utknie w żołądku lub jelitach psa. Może to prowadzić do bólu brzucha, wymiotów i letargu. Czasami wymagana jest operacja, aby usunąć niedrożność.
Rodzaje jabłek i produkty, których należy unikać
Zgniłe jabłka
Nie należy pozwalać psu jeść gnijących owoców, ponieważ podczas fermentacji wytwarza się etanol (alkohol). Psy są szczególnie podatne na działanie alkoholu, więc mogą doświadczyć oznak toksyczności.
Powinieneś na bieżąco sprzątać wszystkie opadłe owoce w swoim ogrodzie, aby temu zapobiec.
Cydr
Cydr wytwarzany jest ze sfermentowanych jabłek i nigdy nie powinien być podawany psom. Ten napój alkoholowy może powodować toksyczne skutki uboczne i nie ma żadnych korzyści odżywczych.
Psy zatrute alkoholem będą zdezorientowane, chwiejne i wymiotują. Może również spowodować problemy z oddychaniem i zapaść. Upewnij się, że nie zostawiasz napojów bez opieki na spotkaniach towarzyskich, aby uniknąć problemów.
Duszone jabłka
Duszone jabłka zazwyczaj zawierają dużą ilość dodatku cukru, który nie jest dobry dla psów i dodaje niechcianych kalorii.
Sok jabłkowy
Nie zaleca się spożywania przez psy soku jabłkowego. Wiele odmian kupowanych w sklepach zawiera dodatkowe składniki, takie jak cukier lub słodziki, które mogą być szkodliwe dla psów.
Brak błonnika w tym produkcie oznacza również, że Twoje zwierzę nie otrzyma z niego dużo wartości odżywczych, więc najlepiej go unikać.
Szarlotka
Nie daj się skusić na karmienie psa szarlotką. Ten smaczny deser zawiera duże ilości cukru ,a ciasto jest również bogate w tłuszcz. Może to prowadzić do problemów z brzuszkiem, a nawet poważniejszego zapalenia trzustki.
Często Zadawane Pytania
-
Czy psy mogą jeść jabłka, które spadły z drzewa?
Nie jest wskazane, aby Twój pies jadł jabłka, które spadły na ziemię z drzewa w ogrodzie. Te jabłka mogą wkrótce zacząć gnić i fermentować, uwalniając alkohol etanolowy.
Więc twój pies może nie tylko mieć rozstrój żołądka po zjedzeniu dużej ilości opadłych jabłek, ale może również ulec zatruciu alkoholem, jeśli owoc jest zepsuty. -
Ile nasion jabłek może doprowadzić do śmierci psa?
Śmierć psa wymagałoby sporej ilości nasion jabłek, ponieważ ilość cyjanku w każdym z nasion jest bardzo mała. Nasiona należy również zmiażdżyć lub przeżuć, aby uwolnić cyjanek, a nie połykać w całości.
-
Co się stanie, jeśli pies zje ogryzek jabłka?
Ogryzki są bardzo twarde i niełatwe do strawienia. U psów dużych ras może się zdarzyć, że zostanie on połknięty w całości co niesie ryzyko zadławienia, a u mniejszych ras istnieje ryzyko wystąpienia niedrożności. Jeśli zauważysz oznaki blokady, takie jak wymioty, ból brzucha lub letarg, zadzwoń do weterynarza.
-
Ile jabłek mogą zjeść psy dziennie?
Nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ zależy to od wielkości, wagi i stanu zdrowia Twojego psa. Ogólnie rzecz biorąc jabłka (i inne bezpieczne owoce i warzywa) powinny stanowić nie więcej niż 10% dziennej racji żywnościowej. Karmienie zbyt dużą ilością jabłek może spowodować zaburzenia trawienia.
Końcowe przemyślenia
Tak, możesz karmić psa jabłkami, ale z umiarem. Tylko upewnij się, że zostały odpowiednio umyte i przygotowane, usuwając rdzeń i nasiona.
Wprowadzając coś nowego do diety swojego zwierzaka, upewnij się, że podajesz mu tylko niewielką ilość na początek, aby sprawdzić czy nie ma problemów z brzuszkiem, zanim zaczniesz podawać mu większe ilości.
Karm swojego zwierzaka tylko surowymi jabłkami, nie ulegaj pokusie, aby podawać mu jabłka upieczone lub duszone w cukrze.
Nigdy nie zmuszaj swojego zwierzaka do jedzenia jabłek, może ich nie lubić i zamiast tego woli trzymać się swojej normalnej diety.
Jeśli Twoje zwierzę źle się zachowuje po spożyciu jabłka, zawsze zasięgnij porady lekarza weterynarii, zwłaszcza jeśli Twój pupil zjadł duże ilości zgniłych jabłek.