WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść ziemniaki gotowane, surowe lub tłuczone?

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane, surowe lub tłuczone?

Czy myślisz o podawaniu swojemu psu ziemniaków w ramach diety? Ziemniaki mogą faktycznie pomóc w trawieniu, jeśli Twój pupil ma rozstrój żołądka. Ale jest też kilka ważnych informacji do rozważenia. Przyglądamy się korzyściom zdrowotnym ziemniaków i temu, jak często pies powinien je jeść.

Ziemniaki to coś, co wielu z nas regularnie spożywa, w tej najprostszej czy też innej formie. Jest to wszechstronne warzywo, które można podawać gotowane, pieczone, tłuczone i smażone. Istnieje również wiele różnych rodzajów ziemniaków, które pojawiają się w szerokiej gamie dań.

Kiedy zajadasz się obiadem, twój psiak może położyć na tobie głowę, jakby chciał poprosić o część tego, co jest na twoim talerzu.

W tym momencie możesz się zastanawiać : „Czy pies może jeść ziemniaki?” I czy są w ogóle bezpieczne dla twojego pupila?

W tym artykule dokładniej zbadamy ten temat i sprawdzimy czy ziemniaki spowodują jakiekolwiek potencjalne problemy zdrowotne.

Zanurz się w lekturze tego artykułu, aby sprawdzić, czy możesz bezpiecznie podzielić się swoim daniem z ziemniaków ze swoim psim towarzyszem!

Czy ziemniaki są bezpieczne dla psów?

Gotowane ziemniaki są zwykle bezpieczne dla psów, ale surowe ziemniaki już nie. Zazwyczaj słodkie ziemniaki są używane w komercyjnej karmach dla psów i cieszą się największą popularnością.

Aby uniknąć komplikacji, gotowane ziemniaki należy podawać nieprzyprawione i bez tłuszczu. Wiele przypraw, w tym czosnek i cebula, powodują anemię hemolityczną, niebezpieczny stan, w którym czerwone krwinki ulegają uszkodzeniu.

Dania ziemniaczane zawierające duże ilości nabiału lub tłuszczu mogą powodować dolegliwości żołądkowe, takie jak wymioty lub biegunka. Wysoki poziom soli lub innych przypraw, takich jak chili może również powodować zaburzenia trawienia.

[irp]

Korzyści odżywcze ziemniaków

U ludzi najważniejszą rzeczą jaką dostarczają nam ziemniaki są węglowodany skrobiowe. Węglowodany pomagają nam dostarczać energii naszemu organizmowi i powinny stanowić około jednej trzeciej naszej codziennej diety, aby zachować zdrowie.

Ziemniaki zawierają również witaminę C, która pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i zdrowego układu odpornościowego oraz witaminę B6, która pomaga w utrzymaniu dobrego stanu neurologicznego. Jeśli spożywa się również ugotowaną skórkę ziemniaka może to być doskonałe źródło błonnika.

Psy mogą również skorzystać z niektórych z tych składników odżywczych, ale nie ze wszystkich. Na przykład witamina C nie jest potrzebna psom. Podobnie jak wiele innych zwierząt, psy potrafią samodzielnie wytwarzać witaminę C, więc nie potrzebują zewnętrznego źródła.

Nie potrzebują też, aż tylu węglowodanów co my, więc można łatwo je przypadkowo przekarmić. Niektóre korzystne składniki odżywcze znajdujące się w ziemniakach, takie jak potas i żelazo można również znaleźć w zwykłej karmie dla psów.

Zalety karmienia psów ziemniakami

Karmienie psa kilkoma ziemniakami jako okazjonalnym przysmakiem może mieć, jednak kilka zalet:

 • Stanowią źródło węglowodanów skrobiowych dających energię
 • Gotowane ziemniaki są zazwyczaj lekkostrawne
 • Zawierają witaminy, minerały i błonnik
 • Ziemniaki mogą być niedrogie i stosunkowo łatwe do zdobycia

Kiedy ziemniaki są nieodpowiednia dla psa?

Istnieje kilka sytuacji, w których ziemniaki mogą być szkodliwe dla psów. Dodawanie składników i pewne sposoby gotowania ziemniaków mogą być dla naszych pupili problematyczne.

W stanie surowym ziemniaki mogą być toksyczne i mogą powodować potencjalnie poważne skutki uboczne, także niektóre przetwory ziemniaczane mogą być niebezpieczne

Niektóre z poniższych dań na bazie ziemniaków mogą powodować skutki uboczne u Twojego zwierzaka:

Frytki

Są one zwykle bogate w tłuszcz i sól oraz ubogie w składniki odżywcze. Mogą wywołać rozstrój żołądka, jeśli zostaną podane w nadmiernych ilościach, a nawet wywołać szkodliwy epizod zapalenia trzustki ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.

Pieczone ziemniaki

Podobnie jak frytki, ponieważ zwykle przygotowuje się je w dużej ilości tłuszczu lub oleju, a następnie często przyprawia nie są odpowiednie dla psa.

Zapiekanka ziemniaczana

Obfite danie zawierające śmietanę i/lub mleko, często z czosnkiem. Niektóre psy nie trawią laktozy (cukru znajdującego się w mleku krowim), która może powodować rozstrój żołądka.

Czosnek jest niebezpieczny dla psów, ponieważ może powodować anemię hemolityczną, poważny problem z czerwonymi krwinkami. Należy więc unikać tych potraw.

Chipsy ziemniaczane

Nie karm psów chipsami ziemniaczanymi, ponieważ zawierają one niewiele składników odżywczych i są zazwyczaj bogate w tłuszcz i sól. Są one zazwyczaj przetwarzane, co jest również trudniejsze do strawienia dla naszych psich towarzyszy.

Smażone Ziemniaki

Jeśli ziemniaki są smażone w głębokim tłuszczu, a następnie podawane psu w dużych ilościach mogą one powodować problemy u Twojego zwierzaka. Musisz zwracać uwagę na używane przyprawy i być bardzo selektywnym podczas karmienia szczeniąt.

Surowe Ziemniaki

Ziemniaki spożywane na surowo mogą powodować poważne problemy u psów. Są toksyczne, gdy nie są gotowane i zawierają solaninę,  truciznę glikoalkaloidową.

Szczególnie wysokie poziomy solaniny znajdują się w zielonych lub wykiełkowanych ziemniakach, więc są one szczególnie niebezpieczne.

Ta trucizna powoduje spowolnienie akcji serca, rozstrój żołądka (wymioty i biegunkę) i możliwe problemy ze wzrokiem. Nigdy nie wolno karmić psa surowymi ziemniakami ani obierkami z ziemniaków.

Aby uniknąć wypadki trzymaj ziemniaki wysoko poza zasięgiem swojego zwierzaka lub zamknij je w szafce. Zachowaj ostrożność w ogrodzie, jeśli uprawiasz ziemniaki, aby Twój pies nie miał do nich dostępu i nie mógł ich zjeść.

Jeśli Twój szczeniak przypadkowo zje dużą ilość surowych ziemniaków, zadzwoń do lekarza weterynarii po poradę.

Oprócz toksyczności mogą być narażone na zablokowanie przewodu pokarmowego, jeśli zjadł duże ilości trudnych do strawienia surowych ziemniaków.

[irp]

Wady karmienia psów ziemniakami

Istnieje kilka problemów związanych z karmieniem psa ziemniakami, o których powinieneś wiedzieć, zanim zaoferujesz je swojemu psu. To są:

 • Ziemniaki wprowadzą dodatkowe kalorie do diety Twojego pupila
 • Muszą być podawane bez przypraw
 • Przyprawy i różne inne składniki mogą powodować problemy zdrowotne u psów
 • Zawarte w nich składniki odżywcze są minimalne w porównaniu z innymi warzywami
 • Brak realnych korzyści zdrowotnych związanych z karmieniem psów ziemniakami
 • Mogą powodować skoki cukru we krwi, dlatego należy zachować ostrożność u zwierząt z cukrzycą

Warto więc trzymać się zwykłej, komercyjnej diety i podawać tylko od czasu do czasu kawałek ugotowanego ziemniaka jako przysmak, jeśli Twojemu pupilowi ​​szczególnie się to podoba.

Czy pies może jeść ziemniaki?

Spytacie zapewne: „czy pies może jeść ziemniaki”. Tak, pod warunkiem, że są ugotowane i nie zawierają żadnych przypraw które mogą być szkodliwe dla psów.

Ziemniakami należy karmić psa tylko z umiarem, ponieważ doda to dodatkowe kalorie do ich diety, co może prowadzić do niepożądanego przybierania na wadze. Najlepiej zarezerwować ziemniaki na okazjonalny poczęstunek.

Ilość składników odżywczych, które uzyskują z ziemniaków jest minimalna w porównaniu z innymi warzywami. Jeśli chcesz poprawić zdrowie swojego psa, spróbuj zamiast tego marchewki , cukinii i banana.

Niektóre psy w ogóle nie będą chciały jeść ziemniaków, więc nie zmuszaj ich, jeśli nie mają ochoty.

Często Zadawane Pytania

 1. Co jest lepsze dla psów ryż czy ziemniaki?

  Biały ryż i ziemniaki są bardzo podobne, ponieważ są dość mdłe i lekkostrawne. Zapewniają również formę węglowodanów skrobiowych. Można je podawać psom w umiarkowanych ilościach, o ile są podawane po ugotowaniu i w zwykłej, nieprzyprawionej formie.

 2. Czy ziemniaki wywołują u psów biegunkę?

  Zwykłe, gotowane ziemniaki nie są znane z tego, że wywołują u psów biegunkę, ale zależy to od tego, jak wrażliwy jest żołądek Twojego psa! Jednak surowe ziemniaki znacznie częściej powodują problemy, takie jak wymioty, biegunka i należy ich unikać.

 3. Czy gotowane ziemniaki są dobre dla psów?

  Dopóki gotowane ziemniaki są podawane bez dodatku przypraw, prawdopodobnie nie zaszkodzą. Jest jednak mało prawdopodobne, aby przyniosły one wiele korzyści odżywczych i zwiększą spożycie kalorii, co grozi otyłością. Z tego powodu powinieneś podawać ziemniaki tylko jako okazjonalny przysmak i starać się trzymać normalnej diety swojego psa.

 4. Czy psy mogą jeść tłuczone ziemniaki?

  Tak, psy mogą jeść tłuczone ziemniaki, o ile podawane są w najprostszej postaci. Dodanie produktów mlecznych, takich jak mleko, śmietana lub masło powoduje problemy u niektórych psów, które nie są w stanie strawić cukrów w mleku krowim. Inne składniki, takie jak czosnek lub sól mogą również powodować działania niepożądane u psów.

[irp]

Końcowe przemyślenia

Ziemniaki w określonych postaciach mogą być bezpieczne dla naszych psów, ale nie ma udowodnionych korzyści zdrowotnych.

Dlatego należy podawać zwykłe ugotowane ziemniaki tylko okazjonalnie, a nie regularnie. Z pewnością nie podawaj swojemu psu żadnych słonych lub kremowych potraw z ziemniaków.

Jeśli Twój pies przypadkowo zje coś, czego nie powinien jeść, na przykład surowe ziemniaki lub danie zawierające duże ilości cebuli lub czosnku, zadzwoń po poradę do weterynarza.

ZOBACZ TAKŻE