WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść ser żółty?

Czy pies może jeść ser żółty?

Prostą odpowiedzią na pytanie, czy pies może jeść ser żółty jest to, że zależy to od konkretnego psa.

Sam ser nie jest trujący ani toksyczny dla psów (z wyjątkiem sera pleśniowego). Ale trzeba też pamiętać niektóre sery zawierają składniki, które mogą zaszkodzić psu, takie jak cebula, czosnek, zioła lub inne dodatki.

Czy psy mogą jeść ser?

Tak, generalnie psy mogą jeść ser.

Większość serów nie jest toksyczna dla psów i nie powinna im szkodzić, o ile są podawane z umiarem. Tak więc kilka kawałków jako przysmak będzie idealnym rozwiązaniem.

Jest jednak kilka serów, których należy unikać, ponieważ mogą powodować choroby. Są to sery pleśniowe i niektóre sery smakowe.

Korzyści z sera dla psa

Ser, podawany z umiarem jako specjalny przysmak może być całkiem dobry dla twojego futrzanego przyjaciela. Jest pełen białka i wapnia, a także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A i niektórych witamin z grupy B.

Ser może być również wspaniałym przysmakiem podczas szkolenia psa. Wszystkie nasze psy wydają się kochać ser i są gotowe zrobić prawie wszystko, aby otrzymać choćby mały kęs. To sprawia, że ​​jest to dla nich fantastyczna gratka o wysokiej wartości i powinna zachęcić ich do pracy, treningu.

Ser może być również bardzo przydatny jako środek odwracający uwagę od wszelkich leków, które musi przyjmować Twoje szczenię. Naprawdę łatwo jest ukryć pigułkę w małym kawałku sera. Twój pies będzie tak rozkojarzony przez smakowity smakołyk, że nawet nie zauważy, że umieściłeś lekarstwo w środku.

Jak w przypadku wielu smakołyków, kluczem jest umiar. Jeśli Twojemu psiakowi jakoś uda się zjeść większą ilość sera, prawdopodobnie będzie cierpieć na wymioty i biegunkę.

Jeśli twój pies zacznie wykazywać te objawy, nawet jeśli zjadł tylko niewielką ilość sera, nie podawaj mu go więcej i jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.

[irp]

Czy są sery, których należy unikać karmiąc psa?

Większość serów nadaje się do podawania ich psom. Istnieje jednak kilka rodzajów, których należy unikać.

Ser pleśniowy

Jednym z rodzajów sera, którego należy jest dowolny rodzaj sera pleśniowego. Bez względu na to, czy Twój pies może trawić ser, czy nie, nie powinieneś karmić go niebieskim lub spleśniałym rodzajem sera.

Dzieje się tak, ponieważ pleśń w serach pleśniowych wytwarza substancję o nazwie Roquefortine C.

Roquefortine jest naturalnie występującą substancją chemiczną i zwykle nie jest toksyczna w małych ilościach. Więc jeśli twojemu szczeniakowi uda się ukraść skrawek z podłogi, powinno być w porządku.

Wiadomo jednak, że psy są wrażliwe na tę substancję chemiczną. Jeśli więc Twój pies zjada duży kawałek lub jest szczególnie wrażliwy, może cierpieć na ataki gorączki, wymiotów i biegunki.

Dlatego najlepiej unikać sera pleśniowego, aby uniknąć związanego z tym ryzyka i zapobiec wszelkim wpadkom.

Ser o wysokiej zawartości tłuszczu

Te rodzaje sera obejmują cheddar, brie i ser kozi. Ser pleśniowy jest również bogaty w tłuszcz, ale i tak nie powinieneś pozwalać swojemu psu go jeść!

W małych kawałkach ten rodzaj sera nie stanowi większego problemu. Kluczem jest jednak to, aby karmić psa z umiarem.

Ogólnie wszystkie sery są dość bogate w tłuszcz. Zwiększona zawartość tłuszczu w diecie psa zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia trzustki. Sery, zwłaszcza te tłuste odmiany, nie są również dobrym przysmakiem dla psów, które mają skłonność do przybierania na wadze.

Ser o wysokiej zawartości sodu

Jeśli Twój pies spożyje dużo sodu (soli) w krótkim czasie, może go poważnie odwodnić. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do zatrucia sodem. Dlatego ważne jest, aby piesek jadł tylko małe ilości sera i miał zawsze dostęp do świeżej wody.

Biorąc to pod uwagę, pewna ilość soli jest niezbędna w diecie Twojego psa, aby był zdrowy. Sód jest potrzebny do zrównoważenia elektrolitów i pomaga utrzymać ich nerwy i komórki oraz zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie.

Sery smakowe

Oprócz sera pleśniowego te odmiany stanowią największe zagrożenie dla Twojego psa. Niektóre typowe składniki, które mają sprawić, że ser będzie smaczniejszy dla ludzi, mogą okazać się toksyczne dla psów. Częstymi składnikami sera, które są toksyczne dla psów są czosnek, cebula, szczypiorek.

[irp]

Jakie sery są najlepsze dla psów?

Tak jak jest kilka rodzajów sera, których Twój szczeniak nie powinien jeść, są też takie, które są lepszym wyborem dla Twojego psiaka.

Łagodne, zwykłe sery są popularne wśród ludzi i psów. Mają dość wysoką zawartość tłuszczu, więc upewnij się, że ich nie przekarmiasz. W przeciwnym razie zawsze możesz wybrać odmianę o niskiej zawartości tłuszczu.

Innym świetnym serem dla psów jest twarożek, pod warunkiem, że ma niską zawartość soli. Ma mniej tłuszczu niż większość serów i jest pełen składników odżywczych, których potrzebują zarówno ludzie, jak i szczenięta, takich jak białko, wapń i witaminy z grupy B.

Twaróg zawiera również pewne probiotyki, dobre bakterie jelitowe. Pomoże to zrównoważyć florę jelitową Twojego psa i może pomóc uspokoić niespokojny żołądek.

Te psy nie powinny jeść sera

  • Psy z nadwagą. Ser jest bogaty w tłuszcz, dlatego należy go trzymać z dala od psów, które muszą stracić kilka (lub więcej!) kilogramów.
  • Psy z nietolerancją laktozy. Psy, które mają alergię lub nietolerancję na nabiał, nie powinny w ogóle jeść sera.
  • Psy z rozstrojonymi brzuszkami. Jeśli Twój pies ma problemy, gdy zje coś, co nie jest częścią jego zwykłej diety, najlepiej nie pozwalać mu na ser, ponieważ może to prowadzić do choroby lub biegunki. 
  • Psy z problemami z nerkami. Wiele serów ma wysoką zawartość soli, więc nie są dobre dla psów z chorobą nerek.

Karmienie psów serem: kilka wskazówek

Skoncentruj się na wielkości porcji

Wprowadzając powoli ser i inne nowe produkty spożywcze, minimalizujesz ryzyko rozstroju żołądka.

Rodzice zwierząt domowych muszą zwracać uwagę na wielkość porcji i podawać ser tylko z umiarem, aby uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych lub przyrostu masy ciała.

Małe kawałki sera (mniej więcej wielkości paznokcia) można podawać psom jako okazjonalny smakołyk lub używać, aby psy zażyły ​​dane lekarstwo.

Trzymaj się odmian o niskiej zawartości tłuszczu

Ser o wysokiej zawartości tłuszczu może prowadzić do tego, że psy spożywają więcej kalorii niż powinny lub możesz narazić je na ryzyko rozwoju zapalenia trzustki. Jeśli więc dajesz swojemu psu ser, spróbuj wybrać produkty o niskiej zawartości tłuszczu. 

Nie karm psa serem podczas przyjmowania antybiotyków 

Jeśli Twój pies przyjmuje antybiotyki, przed dodaniem sera do diety Twojego psa należy zapytać lekarza weterynarii. 

Ważne jest, aby antybiotyki nie były podawane z produktami mlecznymi. Wapń w serze może zakłócać wchłanianie niektórych antybiotyków.

[irp]

Podsumowując: czy psy mogą jeść ser?

Ponieważ te sery zawierają składniki, które mogą powodować choroby u psów.

I pamiętaj, jeśli jesz ser jako część deski serów, nigdy nie karm psiaka winogronami, ponieważ są toksyczne dla psów.

Chociaż ser jest naprawdę smaczny, nie należy do najzdrowszych. Zamiast tego podawaj swojemu psu smaczny posiłek, który jest kompletny i zbilansowany pod względem odżywczym.

ZOBACZ TAKŻE