WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść jogurt naturalny?

Czy pies może jeść jogurt naturalny?

Wiele osób poszukuje naturalnych opcji, jeśli chodzi o zastąpienie klasycznych, przemysłowych przysmaków lub chce wzbogacić dietę swoich psów o nowe i zróżnicowane opcje. W takich przypadkach zawsze pojawia się to samo pytanie: Czy ta karma jest dobra dla mojego psa?

W tym artykule wyjaśnimy, czy pies może jeść jogurt naturalny, jakie rodzaje jogurtów może jeszcze spożywać twój pies, zalecane dawki i kilka dodatkowych wskazówek, które każdy właściciel powinien znać. Czytaj dalej!

Możesz być także zainteresowany: Czy pies może jeść miód?

Czy jogurt jest dobry dla psów?

Jogurt to żywność, która pochodzi z Azji Środkowej i od wieków rozprzestrzeniła się po całej planecie, stając się jednym z najczęściej spożywanych produktów spożywczych na świecie, dzięki swoim licznym właściwościom.

Podobnie jak my, psy mogą jeść jogurt dodatkowo dla nich jest to również pożyteczny pokarm, który ma pozytywny wpływ na ich zdrowie.

Musimy jednak podkreślić, że psy powinny jeść tylko jogurty bez cukru i bez laktozy, w przeciwnym razie możemy wywołać u naszego psa problemy żołądkowo-jelitowe, uniemożliwiając mu korzystanie z jego właściwości i wartości odżywczych.

Korzyści z jogurtu dla psów

Jogurt jest źródłem składników odżywczych, takich jak wapń, potas, magnez, fosfor, sód i białko. Zawiera również kilka grup witamin B, C i E. Wszystkie te substancje, oprócz uzupełniania diety, stymulują wzrost i rozwój psa.

Podobnie psy czerpią korzyści z tej karmy dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które znajdują się w jogurtach probiotycznych.

Bakterie obecne w tych jogurtach poprawiają proces trawienia, wzmacniają układ odpornościowy i stymulują produkcję białych krwinek. Z tego powodu jogurt jest idealnym pokarmem uzupełniającym w przypadku drożdżaków, biegunek, zaparć oraz przywracającym florę jelitową, zwykle po leczeniu antybiotykami.

Oczywiście, chociaż jest to bardzo korzystny pokarm, w żadnym wypadku nie zastępuje kuracji przepisanej przez lekarza weterynarii.

Z tego powodu, jeśli masz wątpliwości jeśli chodzi o podawanie jogurtu Twojemu psu, zwłaszcza jeśli mówimy o psach wrażliwych ze skłonnością do nietolerancji pokarmowych, możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii na temat możliwości zaoferowania psom probiotyków, które zawierają korzyści podobne do tych z jogurtu.

Jaki jogurt mogę podać mojemu psu?

Chociaż jogurt jest korzystny dla psów, ważne jest, aby zwracać uwagę na jego konkretny rodzaj, ponieważ należy unikać słodkich, słodzonych jogurtów.

W rzeczywistości cukry znajdują się na liście zakazanych pokarmów dla psów, ponieważ ich organizm nie jest w stanie metabolizować tego rodzaju pokarmu, będąc w niektórych przypadkach toksycznym.

Ponadto jogurt, który wybieramy dla naszego psa, nie powinien być aromatyzowany, dlatego należy unikać takich, które zawierają między innymi różnego rodzaju dodatki nadające im smak.

Jaki jest najlepszy jogurt dla psów?

Spośród wszystkich rodzajów jogurtów dostępnych na rynku zachęcamy do zaoferowania jogurtu greckiego, bez cukru i laktozy.

Jest to najlepszy wybór, ponieważ jest łatwo strawny i zawiera więcej białka niż inne jogurty. Podobnie możesz również wybrać te, które są oznaczone jako „niskotłuszczowe”.

Jak podawać jogurt psu?

Oto kilka pomysłów, dzięki którym wiesz, jak dodać jogurt do diety swojego psa, pamiętaj, aby wcześniej podawać go w małych dawkach, aby stopniowo włączać go do diety Twojego pupila:

  • Dodaj jogurt jako przyprawę podczas przygotowywania domowych przepisów dla swojego psa.
  • Użyj jogurtu, aby przygotować smaczne smakołyki, rozprowadzając go na kawałkach naturalnego jedzenia, takich jak gotowany kurczak bez soli lub suszona wątróbka w piekarniku bez soli.
  • Możesz użyć go jako bazy przy tworzeniu przepisów na lody dla psów.

Częstotliwość i dawki różnią się w zależności od wieku, wielkości i zdrowia psa. Na ogół możemy podawać ten pokarm od jednego do dwóch razy w tygodniu, a dawki musimy zawsze dostosowywać do wielkości psa.

Na przykład u dużych psów możemy użyć całego jogurtu, ale u małych psów użyjemy tylko dwóch lub trzech łyżeczek. W każdym razie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem weterynarii w przypadku wątpliwości.

Co się stanie, jeśli podam psu jogurt?

Jogurt, o ile nie zawiera laktozy, cukru lub innych substancji, które mogą być toksyczne nie jest szkodliwy dla psów. Jednak niektóre psy mogą mieć trudności z jego trawieniem, zwłaszcza jeśli nie są do tego przyzwyczajone, wszystko to może powodować pewne skutki uboczne, takie jak:

  • Wymioty
  • Biegunka
  • Problemy jelitowe
  • Problemy trawienne

Aby dowiedzieć się, czy Twój pies nie toleruje jogurtu, sprawdź kał psa, zwracając szczególną uwagę na konsystencję i kolor. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, przestań go podawać i udaj się do weterynarza.

Na koniec należy pamiętać, że jogurt można podawać szczeniętom, ale zawsze w zmniejszonych ilościach i jako uzupełnienie zbilansowanej pod względem odżywczym diety.

Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do Czy psy mogą jeść jogurt? polecamy wejść do działu Żywienie psów

ZOBACZ TAKŻE