WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść miód?

Czy pies może jeść miód?

Miód jest jednym z tych naturalnych produktów, które od zawsze stosowane są w leczeniu wielu dolegliwości. Jego doskonałe właściwości sprawiają, że jest idealnym domowym lekarstwem na problemy z gardłem, dostarcza energii, pobudza apetyt czy leczy rany. Czy wszystkie te korzyści dotyczą psów? Czy miód jest dobry dla twojego psa?

W tym artykule omówimy zastosowania miodu u psów, wyjaśnimy czy mogą go spożywać i w jakich przypadkach może być szkodliwy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy psy mogą jeść miód, czy nie.

Możesz być także zainteresowany: Czy pies może jeść paprykę?

Czy pies może jeść miód?

Tak, ogólnie miód jest dobry dla psów, zarówno dorosłych jak i szczeniąt oraz osobników starszych. Teraz ważne jest, aby wyjaśnić, że nie wszystkie miody dostępne na rynku są odpowiednie dla psów, ponieważ nie wszystkie mają takie same właściwości.

Dlatego zalecamy unikać miodu sprzedawanego w supermarketach i nadmiernie przetworzonego. Ten rodzaj miodu jest bardzo nienaturalny i możemy to zobaczyć obserwując jego konsystencję i kolor, zwykle jest przezroczysty. Naturalny miód nie jest całkowicie przezroczysty.

To powiedziawszy, możemy wywnioskować, że najlepszy miód dla psów (i dla nas) jest rzemieślniczy i ekologiczny, niezależnie od rodzaju miodu, którego chcemy użyć. Miód ten zachowuje prawie wszystkie swoje właściwości, nie zawiera dodatku cukrów, konserwantów ani sztucznych słodzików.

Rodzaje miodu dla psów

Prawda jest taka, że ​​prawie wszystkie rodzaje miodu są dobre dla psów, ponieważ każdy z nich ma wspólne i szczególne właściwości, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie tych zwierząt. Tak więc, jeśli masz w domu słoik czystego miodu, nie wahaj się podzielić się nim również z psem.

Jednym z rodzajów miodu pszczelego, który budzi najwięcej wątpliwości przy stosowaniu go u psów, jest miód manuka, który jest bardzo ceniony w medycynie naturalnej dla ludzi. Cóż zobaczymy poniżej, czy ten miód jest dobry dla psów i do czego służy.

Miód Manuka dla psów

Ten rodzaj miodu stał się popularny w ostatnich latach ze względu na swoje doskonałe właściwości. Miód Manuka jest uważany za jeden z najlepszych miodów, które istnieją, aby leczyć rany i łagodzić ból żołądka ze względu na jego niesamowite działanie. Te same wyniki można zaobserwować u zwierząt, więc miód manuka jest dobry dla psów.

Miód klonowy dla psów

Syrop klonowy nie jest rodzajem miodu. Jednak ze względu na jego konsystencję i kolor, wiele osób zastanawia się, czy mogą go zażywać psy. Jeśli kupimy czysty syrop klonowy, ekologiczny i bez dodatku cukru możemy podawać go również psom, ponieważ zawiera witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Właściwości i zalety miodu dla psów

Jak skomentowaliśmy w poprzedniej sekcji, każdy rodzaj miodu ma szczególne właściwości, które przekładają się na inne korzyści. Zresztą generalnie wszystkie miody mają wspólne zalety i to o nich będziemy rozmawiać. Tak więc miód jest dobry dla psów ze względu na następujące korzyści:

  • Jest źródłem energii dzięki zawartości naturalnych cukrów (głównie fruktozy i glukozy). 100 gramów miodu zawiera 300 kalorii.
  • Jest bogaty w minerały, z których najważniejsze to wapń, fosfor, magnez, potas i sód.
  • Zawiera witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B.

To bogactwo składników odżywczych przekłada się na niezliczone właściwości lecznicze, które można zastosować również w weterynarii. W ten sposób miód działa jak tonik na serce, działa odprężająco, kojąco, moczopędnie, przeczyszczająco, przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i leczniczo.

Miód dla psa – zastosowania

Po zapoznaniu się z zaletami miodu dla psów możemy wywnioskować, że istnieje wiele problemów zdrowotnych, które możemy leczyć lub im zapobiegać. Podobnie miód jest odpowiedni dla nowo adoptowanych psów, które odrzucają jedzenie, dla szczeniąt lub dla chorych starszych psów. Zobaczmy, jak możemy wykorzystać wszystkie jego właściwości, a zatem jakie zastosowanie ma miód u psów:

Miód dla psów z kaszlem

Dzięki właściwościom łagodzącym, przeciwzapalnym i antyseptycznym, miód jest doskonałym środkiem łagodzącym objawy infekcji lub stanów zapalnych dróg oddechowych. W ten sposób możemy przygotować miód z cytryną dla psów z kaszlem i/lub bólem gardła.

Oczywiście, jeśli Twój pies ma kaszel, nie odwiedziłeś weterynarza i zauważysz, że nie ustępuje po zastosowaniu tego środka, zalecamy jak najszybszą wizytę u specjalisty, aby znaleźć przyczynę. Sam miód nie jest w stanie zwalczyć poważnej infekcji, a kaszel może być spowodowany zakaźnym zapaleniem tchawicy i oskrzeli.

Miód na rany u psów

Miód jest jednym z najlepszych domowych sposobów leczenia ran u psów. Do tego stopnia, że ​​coraz więcej lekarzy weterynarii stosuje go w przypadku płytkich ran, drobnych owrzodzeń czy drobnych oparzeń. Aby użyć miodu jako środka leczniczego u psów, wystarczy położyć warstwę miodu na ranie i pozwolić jej działać, nie zakrywając jej i uniemożliwiając psu jej lizanie.

Miód dla szczeniąt

Miód jest również dobry dla szczeniąt, ponieważ dostarcza im energii, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, czyli wszystkich składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Jednak jego zastosowanie staje się jeszcze ciekawsze u szczeniąt niedożywionych lub pozbawionych apetytu. Miód dostarcza tym maluchom dodatkową glukozę i fruktozę, a dodatkowo jest pokarmem pobudzającym apetyt właśnie na tego typu cukry.

Miód dla psów chorych lub rekonwalescencyjnych

Również ze względu na energię, jaką dostarcza dzięki cukrom, miód jest wysoce zalecaną karmą dla psów chorych lub rekonwalescencyjnych. Ponadto podczas niektórych procesów rekonwalescencji często obserwuje się psy, które odrzucają jedzenie.

Cóż, dobrym sposobem na zmuszenie ich do ponownego jedzenia jest zmieszanie miodu z jogurtem naturalnym (bez cukru) i podanie tego preparatu. Jogurt jest bogaty w probiotyki, niezbędne do utrzymania równowagi flory jelitowej i prawidłowej regeneracji.

U hospitalizowanych psów rekonwalescentów lub otrzymujących surowicę dożylną możemy rozcieńczyć miód w wodzie i podać roztwór za pomocą strzykawki, wprowadzając go bezpośrednio do jamy ustnej. Oczywiście wszystkie te środki muszą być podawane pod nadzorem lekarza weterynarii.

Miód dla psów z anemią

Miód zawiera żelazo, jednak istnieją inne pokarmy zawierające więcej tego minerału, które pozwalają uzupełnić jego niedobór w przypadku anemii. Miód jest dobry dla psów z anemią ze względu na energię, jaką im daje, ponieważ brak żelaza powoduje u zwierzęcia stan zmęczenia i osłabienia. Ta energia pomaga zwalczać tę słabość i sprzyja prawidłowej regeneracji.

Miód dla psów z zaparciami

Ze względu na swoje właściwości przeczyszczające oraz fakt, że miód jest uważany za pokarm probiotyczny sprzyja eliminacji nagromadzonego kału i pomaga zwalczać zaparcia u psów. Żywność probiotyczna stymuluje wzrost pożytecznych bakterii znajdujących się w jelitach, działając dla nich jako pokarm. W ten sposób równoważąc florę jelitową można wspomagać proces wydalania.

Miód dla psa – przeciwwskazania

Chociaż psy mogą jeść miód i już wiemy, że jest dobry w leczeniu i zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym, są też przypadki, w których lepiej go unikać. Przed podaniem go psu z cukrzycą lepiej skonsultować się z weterynarzem ze względu na indeks glikemiczny miodu.

Jak dotąd nie są znane żadne przeciwwskazania do stosowania miodu. Jednak w przypadku choroby nerek lub nadciśnienia lepiej skonsultować się ze specjalistą.

W jaki sposób podawać psu miód?

W zależności od zastosowania, możesz podać swojemu psu miód bezpośrednio lub go rozcieńczyć. Aby go rozcieńczyć, możesz wybrać wodę lub napar z rumianku.

W przypadku bezpośredniego podawania miodu psu nie zalecamy przekraczać dwóch łyżeczek dziennie. Ponownie nalegamy na skonsultowanie z weterynarzem odpowiedniej dawki miodu dla psów.

Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do tego czy psy mogą jeść miód polecamy wejść do działu Żywienie psów

Często zadawane pytania – czy pies może jeść miód

Ile miodu jest bezpieczne dla psów?

Małe psy zwykle tolerują łyżeczkę miodu raz dziennie, podczas gdy większe rasy mogą poradzić sobie nawet z łyżką stołową. Pamiętaj, aby trzymać się z dala od przetworzonych produktów z supermarketu i trzymać się surowego, lokalnego miodu lub miodu Manuka, w zależności od pożądanego efektu.

Od kiedy mój pies może jeść miód?

Unikaj podawania miodu psom poniżej 1 roku życia. Surowy miód może zawierać zarodniki Clostridium botulinum. Ponieważ szczenięta wciąż rozwijają swój układ odpornościowy, zarodniki te mogą spowodować u nich poważne choroby.

Czy miód powoduje biegunkę u psów?

Zbyt duża ilość miodu na raz może spowodować wzrost poziomu cukru we krwi u psa i może spowodować wymioty lub biegunkę.

Czy miód pomaga na kaszel u psa?

Miód jest korzystny dla psów z kaszlem, ponieważ zawiera wiele przeciwutleniaczy, enzymów i flawonoidów. Jeśli podasz swojemu psu miód Manuka, może on złagodzić objawy kaszlu i sprawić, że Twój pupil poczuje się lepiej.

ZOBACZ TAKŻE