WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść jajko?

Czy pies może jeść jajko?

Kiedy psy były myśliwymi i zbieraczami mogły kraść jaja z ptasich gniazd i jeść je na surowo. Dzisiaj psy nie muszą polować, aby zdobyć pożywienie, ale jaja nadal dostarczają psom dużej ilości białka. Dopóki jajka są spożywane w odpowiedniej ilości, stanowią doskonały suplementy diety dla psów.

Rozmawialiśmy z weterynarzami i dietetykami zwierząt domowych, aby opowiedzieć o tym, czy pies może jeść jajko.

Nasz przewodnik wyjaśni, jakie korzyści żywieniowe mają jajka i jak wprowadzić je do diety Twojego psa. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Czy pies może jeść jajko?

Jajka są całkowicie bezpieczne dla psów, są doskonałym źródłem pożywienia dla Twojego psiego towarzysza. Są bogate w białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i kwasy tłuszczowe, które pomagają Twojemu psu od wewnątrz i na zewnątrz.

Pamiętaj, że jajka są tak dobre, jak kurczak, z którego pochodzą. Staraj się karmić swojego psa jajami, które pochodzą od kur z wolnego wybiegu karmionych dietą ekologiczną.

Jeśli możesz je zdobyć z zaufanego źródła, jest to idealne rozwiązanie. Kurczaki są tak samo zdrowe jak to, co jedzą, a zdrowsze kurczaki składają zdrowsze, bardziej pożywne jaja.

Przed karmieniem psa jajkami porozmawiaj ze swoim weterynarzem. Niektóre psy z pewnymi chorobami nie powinny jeść jajek. Spożywanie zbyt dużej ilości jaj może również prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, więc porozmawiaj ze swoim weterynarzem o odpowiedniej ilości jajek.

Mając to na uwadze, czasami jajka mogą być używane do łagodzenia rozstroju żołądka. Jajka nie powinny być głównym posiłkiem psa, ale są świetnym przysmakiem okazjonalnym.

Jak jajka pomagają psom?

Jajka dostarczają  psom bardzo potrzebnych minerałów i  witamin, obejmują one:

 • Żelazo
 • Kwasy tłuszczowe
 • Folian
 • Białko
 • Ryboflawina
 • Selen
 • Witamina A
 • Witamina b12

Te składniki odżywcze i witaminy pomagają wspierać skórę i sierść psa.

Czy mogę karmić psa surowym jajkiem?

Większość weterynarzy zaleca gotowanie jajek przed podaniem ich psu, ale niektórzy właściciele psów karmią swoje psy surowymi jajkami. Istnieje kilka obaw związanych z karmieniem psów surowymi jajami, o których właściciele powinni wiedzieć:

Salmonella — psy są narażone na zarażenie salmonellą. Jeśli pies zje jajko skażone salmonellą może dostać infekcji zwanej salmonellozą. Objawy salmonellozy obejmują gorączkę, wymioty, biegunkę i letarg.

Niedobór biotyny — karmienie surowymi jajami może prowadzić do niedoboru biotyny, ponieważ białka jaj zawierają awidynę, enzym, który zapobiega wchłanianiu biotyny w organizmie.

Biotyna to witamina, która wspiera zdrową skórę, metabolizm, komórki i trawienie. Niedobory biotyny są rzadkie u psów, ale mogą się zdarzyć.

Bakterie — ponieważ jaja psują się, mogą rozwijać się w nich bakterie, które mogą zaszkodzić Twojemu szczenięciu.

Możliwe też, że Twój pies będzie uczulony na jajka. Obserwuj swojego psa pod kątem jakichkolwiek objawów reakcji alergicznej, w tym kichania, obrzęku, pokrzywki, problemów z oddychaniem, letargu lub kaszlu.

Jeśli planujesz karmić swoje szczenię surowym jajkiem, najpierw porozmawiaj ze swoim weterynarzem.

Co zrobić, jeśli Twój pies zje surowe jajko

Jeśli twój pies zjada surowe jajko, obserwuj go pod kątem jakichkolwiek problematycznych objawów, w tym objawów salmonellozy. Dobrym pomysłem jest również porozmawianie z weterynarzem i zabranie go na badania, na wszelki wypadek.

Czy psy mogą jeść skorupki jajek?

Z technicznego punktu widzenia możesz karmić skorupkami jaj psa, ale tylko wtedy, gdy twój weterynarz uważa, że ​​to dobry pomysł.

Skorupki jaj zawierają wapń, który niektóre psy potrzebują jako uzupełnienie diety. Istnieją jednak prostsze sposoby na zapewnienie psu większej ilości wapnia, a skorupki jaj nie są najsmaczniejszą opcją. Dodatkowo skorupki jajek mają ostre krawędzie.

Skorupki jaj mogą pomóc starszym psom z zapaleniem stawów. Błony skorupek jaj znacznie zmniejszyły ból stawów i poprawiły funkcję stawów u 51 psów doświadczających różnych problemów ze stawami, zgodnie z badaniem z 2016 roku .

Jak karmić psy jajkami

Jajka należy ugotować przed podaniem ich psu. Istnieje kilka sposobów na włączenie jajek do diety psa, od okazjonalnego podania jajka na twardo po jajecznicę rozłożoną na karmie dla psa.

Zacznij od nakarmienia psa tylko jednym jajkiem. Obserwuj go pod kątem jakichkolwiek oznak zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka lub wymioty.

Dopóki nie wykazuje żadnego dyskomfortu trawiennego, nie powinieneś mieć problemów z podawaniem mu jaj.

Jajka nie mogą być jedynym źródłem białka dla Twojego psa, ponieważ karma dla psów zawiera inne bardzo potrzebne każdemu psu składniki odżywcze.

Dodatkowo, ponieważ jajka są wypełnione białkiem, jeśli Twój pies zje go zbyt dużo, może to prowadzić do przyrostu masy ciała z powodu zbyt dużej ilości spożywanych kalorii.

Ogólnie rzecz biorąc psy nie powinny jeść więcej niż jedno jajko dziennie. Najlepiej kupować jajka od rolnika ekologicznego, aby nie były poddawane obróbce chemicznej.

Powinieneś traktować jajka jak przysmak dla swojego psa. Poczęstowanie psa gotowanym jajkiem od czasu do czasu jest całkowicie bezpieczne i sprawia, że ​​jest to specjalna niespodzianka, którą Twój pies będzie cieszył.

Zobacz też: Czy pies może jeść chleb? Czy chleb jest bezpieczny dla psów?

Czy cholesterol w jajkach źle wpływa na psa?

Nie musisz martwić się o cholesterol i swojego psa. Psy nie zapadają na te same choroby związane z cholesterolem co ludzie. Oznacza to, że nie musisz karmić tylko białkami jaj.

Jeśli twój pies spożywa zbyt dużo jajek, zauważysz przyrost masy ciała z powodu zbyt dużej ilości dodatkowych kalorii na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek innych problemów.

Często zadawane pytania

 1. Czy psy mogą jeść jajecznicę?

  Tak! Jajecznica to świetny sposób na wprowadzenie do diet psa jajek.

 2. Czy psy mogą codziennie jeść jajka?

  Jajka mają około 5 gramów tłuszczu. Z tego powodu mogą nie być odpowiednie dla psów ze skłonnością do otyłości lub nadwagi. Zapytaj swojego weterynarza, czy Twój pies ma odpowiednią wagę, aby pomóc określić jak często Twój pies może spożywać jajka.

 3. Ile jajka mogę dać mojemu psu?

  Ogólnie rzecz biorąc psy nie powinny jeść więcej niż jedno jajko dziennie

 4. Czy szczenięta mogą jeść jajka?

  Tak, szczenięta mogą jeść jajka. Jajka mają taką samą wartość odżywczą dla szczeniąt, jak dla dorosłych psów.

 5. Czy pies może jeść skorupki jajek?

  Technicznie rzecz biorąc, możesz karmić skorupkami jajek psa, ale tylko wtedy, gdy twój weterynarz uzna, że ​​to dobry pomysł.

ZOBACZ TAKŻE