WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść grzyby

Czy pies może jeść grzyby

Pieczarki kupowane w sklepach są niezwykle wszechstronnym składnikiem i jako ludzie lubimy je w wielu posiłkach. Niezależnie od tego, czy jest to ziemisty dodatek do smażenia, czy obfita alternatywa dla mięsa w daniach wegetariańskich, grzyby pojawiają się w niektórych z naszych ulubionych dań.

Być może zastanawiałeś się „Czy psy mogą jeść grzyby? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które musisz wiedzieć o tym, czy grzyby są szkodliwe dla psów, czy nie, a także o odmianach, których powinieneś unikać.

Warto zauważyć, że ten artykuł dotyczy grzybów jadalnych, które zjadalibyśmy my jako ludzie. Istnieją inne, potencjalnie trujące grzyby, o których nie będziemy dyskutować. Są to grzyby, które prawdopodobnie będą powodem do niepokoju i wymagają interwencji weterynarza.

Czy grzyby są bezpieczne dla psów?

Po pierwsze, bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie grzyby są bezpieczne dla psów.

Z reguły psy mogą bezpiecznie jeść te same grzyby kupione w sklepie, co ludzie. Odmiany żywieniowe, takie jak portobello, guziki, shitake i kasztany, prawdopodobnie będą bezpieczne, chyba że są surowe lub brudne . Oto lista „bezpiecznych” grzybów dla psów:

  • Pieczarki
  • Pieczarki kasztanowe
  • Grzyby Shitake
  • Grzyby Portobello
  • Boczniaki

Co jest nie tak z surowymi grzybami? Cóż, jeśli nie są ugotowane, nawet jadalne grzyby mogą powodować złe samopoczucie u szczeniaka z powodu choroby i biegunki.

Płukanie i wycieranie grzybów na długo przed gotowaniem, a nawet kupowanie produktów organicznych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia chemicznego, zapewni, że nie wyrządzą żadnych szkód.

Korzyści z grzybów dla psów

Grzyby są uważane za pożywną żywność dla większości ludzi. I chociaż proces gotowania zmienia poziom tych składników odżywczych, nadal mogą być doskonałym źródłem błonnika, białka, witamin A, B i E oraz różnych minerałów. Zawierają również przeciwutleniacze. To może uczynić je bardzo zdrowym wyborem dla większości psów. Niestety muszą być ugotowane przed spożyciem. Gotowanie może wpływać na korzyści żywieniowe, jakie psy czerpią z ich jedzenia.

Biorąc to pod uwagę, uważa się, że zawartość składników odżywczych w grzybach ma pozytywny wpływ na wiele aspektów zdrowia Twojego psa. Obejmuje to wątrobę, nerki, serce i układ odpornościowy. Fakt, że wiele grzybów, zwłaszcza japońskich i chińskich odmian, takich jak shiitake, maitake i reishi, jest stosowanych w tradycyjnej medycynie i leczeniu, jest ponownie przykładem potencjalnych korzyści grzybów.

Czy grzyby mogą być nieodpowiednie dla psów?

Istnieje kilka niebezpieczeństw związanych z jedzeniem grzybów przez psy. Karmienie lub pozwolenie psu na jedzenie grzybów, które nie zostały zidentyfikowane jako jadalne dla ludzi, grozi wymiotami, biegunką, uszkodzeniem wątroby, uszkodzeniem nerek, a nawet drgawkami i śmiercią.

Jeśli Twój pies zjadł niezidentyfikowanego grzyba leśnego lub grzyba ogrodowego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Prawdopodobnie będzie wymagane leczenie, a czas w tym przypadku jest najważniejszy.

Czy psy mogą jeść gotowane grzyby? 

Pieczarki kupione w sklepie gotowane w niewielkiej ilości oliwy z oliwek są w porządku dla Twojego psa. Jednak grzyby w posiłkach są często gotowane z dodatkami, takimi jak sól, a także cebula i czosnek, które nie są bezpieczne dla twojego psa i mogą potencjalnie wywołać chorobę.

Jak karmić psa grzybami

Jeśli chcesz zaoferować swojemu psu grzyba, najlepiej trzymać się kupionych w sklepie, surowych, ekologicznych opcji i nigdy nie karmić psa dzikimi grzybami. Posiekaj mały kawałek grzyba i zaoferuj go swojemu psu, pamiętaj jednak, że niewielu psom zasmakuje, więc nie zdziw się, jeśli Twój pupil kręci nosem!

Teraz wiesz, że psy mogą jeść grzyby! Chcesz dowiedzieć się więcej co psy mogą, a czego nie mogą jeść? Dowiedz się, czy psy mogą jeść gruszki.

Objawy zatrucia grzybami u psów:

Obserwuj Zachowanie Psa

Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu zatrucia grzybami u psa jest obserwacja jego zachowania. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niezwykłe objawy, takie jak wymioty, biegunka, letarg czy drżenie mięśni, może to wskazywać na zatrucie grzybami.

Sprawdź, Co Twój Pies Jadał

Jeśli podejrzewasz, że twój pies mógł zjeść grzyby, spróbuj dowiedzieć się, jakie dokładnie grzyby to były. Zrobienie zdjęcia podejrzanych grzybów może pomóc weterynarzowi w diagnozie.

Skonsultuj Się z Weterynarzem

Jeśli masz nawet najmniejsze podejrzenia co do zatrucia grzybami, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. To może uratować życie twojego psa.

Zapobieganie Zatruciu Grzybami

Naucz Się Rozpoznawać Bezpieczne Grzyby

Najlepszym sposobem na zapobieganie zatruciu grzybami jest nauka rozpoznawania bezpiecznych od trujących. Skonsultuj się z ekspertem ds. grzybów, który pomoże ci odróżnić groźne gatunki od tych nieszkodliwych.

Nadzoruj Psa na Spacerach

Podczas spacerów z psem staraj się go trzymać na smyczy i nadzorować, aby zapobiec przypadkowemu zjedzeniu grzybów.

Usuwaj Grzyby z Ogrodu

Jeśli masz ogród, regularnie usuwaj grzyby, które mogą rosnąć w trawie. Upewnij się, że twój pies nie ma dostępu do nich.

Leczenie Zatrucia Grzybami

Natychmiastowa Wizyta u Weterynarza

Jeśli podejrzewasz, że twój pies zjadł trujący grzyb, nie czekaj. Natychmiast zabierz go do weterynarza.

Wylewanie Wymiotów

W przypadku zatrucia grzybami weterynarz może podać psu lek, który spowoduje wymioty. To może pomóc w usunięciu trujących substancji z organizmu.

Wlewki i Leki Przeciwwymiotne

W niektórych przypadkach konieczne może być podawanie wlewki i leków przeciwwymiotnych, aby złagodzić objawy zatrucia.

Często zadawane pytania

Czy mój pies może jeść surowe grzyby?

Nie. Nie powinieneś karmić swoich szczeniąt surowymi grzybami. Surowe grzyby nie są dla nich łatwe do strawienia i dlatego mogą powodować rozstrój żołądka. Jeśli pies zjadł surowe grzyby, być może będziesz musiał poprosić weterynarza o interwencję, jeśli w wyniku zjedzenia grzybów wystąpią wymioty i biegunka.

Jaka ilość grzybów jest toksyczna dla psów?

Toksyczny poziom grzybów zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj grzyba zje twój pies. Kupowane w sklepie grzyby, które są jadalne dla ludzi, nie są toksyczne dla psów i nie wyrządzą szkody, o ile są myte, gotowane i podawane w niewielkich ilościach.

Jakie są objawy zatrucia grzybami u psów?

Zatrucie grzybami u psów może powodować różne objawy w zależności od rodzaju zjedzonego grzyba. Niektóre grzyby wpływają na mózg lub układ nerwowy, inne na jelita, wątrobę lub nerki. Nawet grzyby jadalne mogą powodować wymioty i biegunkę, jeśli są niemyte, niegotowane lub podawane w dużych ilościach.

ZOBACZ TAKŻE