Gdy pchły zadomowią się na Twoim zwierzaku, mogą w ciągu swojego życia złożyć ponad 2000 jaj. Pchły mogą również żyć w pościeli Twojego zwierzaka, kanapie, dywanach lub innych miękkich powierzchniach w Twoim domu.
Oznaki inwazji pcheł obejmują ciągle drapiące się zwierzę, małe czerwonawo-brązowe plamki na pościeli lub meblach Twojego zwierzaka, które wyglądają jak pieprz (odchody pcheł), a nawet same poruszające się pchły.
Aby trzymać pchły z dala od domu i psa, istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych naturalnych środków. Korzystanie z tych rozwiązań jako pierwszej linii obrony pomoże Ci uniknąć konieczności stosowania chemikaliów, które mogą mieć potencjalnie szkodliwe skutki uboczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.
Jak wyglądają pchły u psa?
Pchły to małe pasożyty, które żywią się krwią psa. Ten czerwonobrązowy szkodnik o wielkości około 0,3 cm może skakać na wysokość 30 cm dzięki dużym tylnym nogom.
Mówiąc najprościej, pchły mogą przeskakiwać z gospodarza na gospodarza, czyniąc Twojego zwierzaka nowym domem i terenem lęgowym. Jedna dorosła samica składa co najmniej 27 jaj dziennie, choć wiele z nich może złożyć do 50 jaj.
[irp]
Jak rozpoznać, że pies ma pchły?
Ugryzienie pcheł jest bardzo małe, przez co trudno je zobaczyć. Często ukąszenia pojawiają się na Twoim zwierzaku jako czerwone, wypukłe kropki. Ponieważ są mniejsze niż większość ukąszeń owadów, te miejsca trudno zauważyć w sierści psa, chyba że są zaognione od drapania. Na szczęście istnieją łatwiejsze sposoby na sprawdzenie psa pod kątem pcheł.
Na początek sprawdź, czy zwierzę nie ma pcheł lub odchodów pcheł. Pchły najczęściej znajdują się na brzuchu, szyi, uszach, podstawie ogona lub dolnej części pleców psa. Przeczesz futro i szukaj ruchu.
Oto kilka objawów ukąszenia pcheł, na które należy zwrócić uwagę:
- Drapanie się psa
- Podrażnienia skóry
- Wypadanie włosów
- Strupy
- Blade dziąsła (rzadkie przypadki dużych inwazji)
Kiedy iść do weterynarza?
Zawsze skonsultuj się z weterynarzem i przedyskutuj możliwości leczenia przed zastosowaniem naturalnych środków przeciw pchłom.
Jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się lub gryzie do tego stopnia, że jest zakrwawiony, występuje utrata sierści lub ma poważne stany zapalne, zabierz psa do weterynarza. Takie zachowania mogą być oznaką alergii na ugryzienie pcheł, która może trwać do trzech tygodni lub wywołać bardziej poważne stany chorobowe.
Jak zwalczyć pchły u psa domowe sposoby
Zanim zaczniesz podawać swojemu psu naturalne środki przeciw pchłom, które nie zawierają pestycydów, musisz zadbać również o swój dom. Zaplanuj mycie i odkurzanie wszystkiego łącznie z myciem psa.
Wyczyść psie posłanie, wyczyść swoje prześcieradła, ręczniki, sofy i inne powierzchnie. Wszystko, co zostało odkurzone w procesie czyszczenia, należy natychmiast wyrzucić do worka na śmieci poza domem.
1. Olej kokosowy
Olej kokosowy to bezpieczne i proste rozwiązanie w celu usunięcia pcheł u Twojego psa. W kontakcie z olejem kokosowym pchła zostaje zamknięta w powłoce i z kolei się dusi.
Jak stosować: przed zastosowaniem oleju kokosowego upewnij się, że znajdujesz się na świeżym powietrzu. Kwas laurynowy jest naturalnym środkiem odstraszającym pchły i może powodować wyskakiwanie pasożytów z futra. Aby prawidłowo nałożyć, rozprowadź lekką konsystencję na sierści psa, upewniając się, że olej dociera do skóry Twojego zwierzaka.
2. Olejek eteryczny z lawendy
Lawenda działa zarówno jako środek przeciw pchłom, jak i zabójca pcheł. Jej aromat odstrasza pchły, zabijając je w kontakcie. W przypadku pozostawionych pcheł sam zapach je odstrasza.
Jak stosować: Zwalcz pchły olejkiem eterycznym, umieszczając jedną kroplę na szyi psa. W przypadku większych psów powyżej 25 kilogramów można również zastosować kroplę u nasady ogona. Weź również pod uwagę miętę pieprzową jako kolejny niezbędny spray na pchły.
3. Drożdże piwne
Zawsze skonsultuj się z weterynarzem w celu ustalenia właściwej dawki przed włączeniem nowego suplementu do diety psa.
Drożdże piwne są łatwe do dodania do diety psa, oczywiście za zgodą weterynarza i są naturalnym sposobem zwalczania szkodników. Działa to tak, że twój pies „nie smakuje” pchłom i odpycha je.
Jak stosować: Są dostępne w postaci tabletki lub proszku, dodaj drożdże piwne do karmy dla psa. Przed podaniem zwierzęciu skonsultuj się z weterynarzem, aby uzyskać odpowiednie informacje na temat dawkowania.
4. Ocet jabłkowy
Nawet pchły są wybrednymi zjadaczami. Ocet jabłkowy to środek na pchły dla psów, który sprawia, że pchły trzymają się z daleka.
Jak stosować: Zapytaj swojego weterynarza przed podaniem octu jabłkowego, czy Twój pupil może otrzymac tak przygotowaną mieszankę. Dodaj łyżkę octu do wody psa, aby odstraszyć pchły.
[irp]
Naturalne domowe środki zaradcze przeciwko pchłom
1. Ziemia okrzemkowa
Ziemia okrzemkowa to nietoksyczny środek, który najlepiej zwalcza dorosłe pchły w domu. Wykonany z krzemionki, okrzemek i naturalnych minerałów, naturalny środek przypomina substancję przypominającą proszek. Działa na zasadzie uszkadzania egzoszkieletu pcheł i infiltrując ich ciała, aby wyciągnąć wilgoć. Zasadniczo wysusza pchły do tego stopnia, że umierają.
Sposób użycia: Rozsyp w domu ziemię okrzemkową na pościel, tapicerkę mebli, listwy przypodłogowe i dywany. Poczekaj kilka godzin, aby zadziałała magia, a następnie odkurz ją wraz z martwymi pchłami.
2. Cytrusy
Ekstrakty z cytrusów, w tym linalol i D-limonen są doskonałymi naturalnymi środkami odstraszającymi pchły, które są skierowane zarówno do dorosłych osobników, jak i do jaj. Podobnie jak ziemia okrzemkowa, produkty cytrusowe, takie jak sok z cytryny, wysuszają pchły. W kontakcie cytrusy rozpuszczają powłokę ochronną i uniemożliwiają pchłom zatrzymanie wilgoci. To odwadnia je i wysusza w wyniku czego umierają.
Sposób użycia: Kup lub zrób własny środek odstraszający. Jeśli kupujesz preparat, przeczytaj uważnie etykietę, aby upewnić się, że jest bezpieczny dla zwierząt. W razie potrzeby użyj butelki z rozpylaczem w obszarach swojego domu.
3. Pułapka świetlna
Pułapka świetlna wykorzystuje światło i ciepło do przyciągania pcheł. Pułapka na pchły zawiera żółto-zieloną żarówkę zwisającą nad lepką matą, która uwięzi je, dopóki nie umrą lub zostaną wyrzucone. Żarówki te świecą przez określony czas, np. 10 minut i gasną na 5 sekund, oszukują pchły, by uwierzyły, że światło jest źródłem pożywienia i wskakują w pułapkę.
Sposób użycia: Ustaw pułapkę świetlną w swoim domu, aby złapać pchły w pułapkę.
4. Siarka
Potraktuj swoje podwórko siarką, aby pozbyć się pcheł. W kontakcie lub połknięciu siarka zakłóca wytwarzanie energii przez pchły, aby położyć kres ich inwazji.
Sposób użycia: Siarka jest przeznaczona wyłącznie do usuwania pcheł na zewnątrz. Użyj proszku na trawniku, krzewach i innych miejscach na zewnątrz. Aby chronić swoje ulubione rośliny, stosuj tylko płynną siarkę. Dobrą zasadą jest nakładanie proszku za pomocą rozsiewacza i upewnienie się, że przez proszek widać kolor roślin, aby zapobiec ich zniszczeniu.
Niebezpieczeństwa stwarzane przez pchły
Nierozpoznawanie oznak, że Twój pies ma pchły, stwarza poważne problemy dla Twojego zwierzaka. Pchły to pasożyty przenoszące różnego rodzaju choroby, które mogą narazić Twoje szczenię na niebezpieczeństwo.
Oto czemu zapobiegasz, gdy w odpowiednim czasie usuniesz pchły:
- Tasiemce. Jeśli Twoje zwierzę połknie zarażoną pchłę z larwami tasiemca, może przenieść pasożyta na Twojego zwierzaka.
- Niedokrwistość. Duża ilość pcheł u szczeniąt może spowodować ekstremalną utratę krwi z poważnymi konsekwencjami, w tym uszkodzeniem tkanek, a nawet śmiercią.
- alergiczne zapalenie skóry. Niektóre psy są uczulone na ślinę pcheł. Może to wywołać ekstremalne reakcje odpornościowe u Twojego zwierzaka.
- Hemobartonelloza. Jest to niezwykle rzadka choroba, więc większość właścicieli psów nie powinna się martwić. Ale jeśli Twój pies ma usuniętą śledzionę, ta choroba przenoszona przez pchły może zagrażać życiu pupila.
[irp]
Jak zapobiegać inwazji pcheł?
Kluczem jest zapobieganie problemowi pcheł, zanim on nastąpi. Metody zapobiegania pozwolą Ci zaoszczędzić czas i kłopoty na dłuższą metę. Dodatkowo twój pies podziękuje ci za trzymanie pcheł z dala od jego ciała.
- Zabiegi punktowe i obroże przeciw pchłom. Zapytaj swojego weterynarza przed zastosowaniem zabiegów przeciwpchelnych, aby dowiedzieć się, jakie produkty są najlepsze dla Twojego psa.
- Wykąp psa. Regularne kontrole pcheł za pomocą grzebienia do pcheł i kąpiel sprawią, że Twój pies będzie czysty i będziesz wiedział, że nie ma on pcheł.
- Czystość podwórka. Właściciele zwierząt powinni dbać o podwórko, w tym kosić trawnik i przycinać krzewy. Dzięki temu pchły mają mniej miejsc do ukrycia się na powierzchnia, gdzie przebywa pies.
- Bądź na bieżąco ze sprzątaniem domu. Mówi się, że czysty dom to dom wolny od pcheł. Odkurzaj w domu minimum co tydzień, aby zapobiec wykluciu się niechcianych jaj pcheł, które dostały się do domu. Jako dodatkowy środek, nasi weterynarze zalecają stosowanie kulek na mole w worku do odkurzacza, aby zabić pchły zebrane w procesie czyszczenia.