WesołeZwierzakiPiesChoroby psówBiegunka u psa – jak zapobiegać i leczyć?

Biegunka u psa – jak zapobiegać i leczyć?

Jest całkiem spora szansa, że ​​Twój pies doświadczy kiedyś biegunki. Biegunka u psa charakteryzuje się oddawaniem wodnistego lub bardzo miękkiego stolca i jest jednym z najczęstszych objawów choroby zgłaszanych przez właścicieli psów.

Właściciele psów powinni zrozumieć, dlaczego psy mają biegunkę, a także wiedzieć jak na nią reagować. Wzdęcia często towarzyszą biegunce, do tego mogą pojawić się wymioty, utrata apetytu i letarg.

Dlaczego psy mają biegunkę?

Biegunka jest powszechna u psów i może być spowodowana różnymi czynnikami. Na przykład może to być wynikiem czegoś tak prostego, jak nietolerancja niektórych składników spożywczych lub może być związana z czymś poważniejszym, takim jak choroba zakaźna lub spożycie toksyn.

Sporadyczne biegunki są uważane za normalne. Jeśli jednak Twój pies ma biegunkę przez ponad tydzień lub dwa, powinieneś umówić się na wizytę u weterynarza.

Przynieś próbkę kału, ponieważ sprawdzenie jej pod kątem pasożytów jelitowych jest jednym z pierwszych kroków w diagnozowaniu stanu twojego psa.

Czasami trzeba sięgnąć po inne diagnostyki, takie jak badania krwi lub prześwietlenie rentgenowskie, dzięki tym wszystkim badaniom weterynarz może dobrać leki, suplementy diety.

Biegunka u psa – na co zwracać uwagę?

Jeśli Twój pies ma biegunkę, spróbuj pobrać próbkę. Być może będziesz musiał później zabrać ją do weterynarza. Spójrz na konsystencję i kolor stolca.

Czy jest wodnisty? Uformowany, ale miękki? Czy jest krew ? Śluz? Czy jest czarny i/lub smolisty? Czy widzisz w nim kawałki zabawek, ubrań lub innego niejadalnego materiału? Zanotuj to, ponieważ twój weterynarz zapyta o to wszystko.

Jeśli biegunce towarzyszy letarg, wymioty lub inne objawy choroby, zanotuj to również. Jeśli nie możesz od razu zabrać próbki kału do weterynarza, przechowuj ją w lodówce w zamkniętej torbie lub pojemniku.

Jeden lub dwa epizody biegunki niekoniecznie są powodem do niepokoju. Niektóre przypadki biegunki ustępują samoistnie. Jeśli twój pies nadal je i pije, to dobry znak.

Nigdy nie podawaj leków bez recepty lub leków na receptę bez porady weterynarza. Jeśli jesteś zaniepokojony, najlepiej po prostu zabrać psa do weterynarza.

Ciągła biegunka może prowadzić do odwodnienia lub utraty wagi i może być objawem choroby. Ważne jest, aby nie ignorować objawów, gdy pies jest chory.

Psy często ukrywają swoje choroby tak długo, jak to możliwe zachowując się tak, jakby czuły się normalnie, gdy naprawdę dzieje się coś poważniejszego.

„Ciężka lub długotrwała biegunka może spowodować znaczne odwodnienie i zaburzenia metaboliczne z powodu utraty płynów, a zwierzę może wymagać hospitalizacji w celu dożylnej terapii płynami”.

Kiedy zadzwonić do weterynarza?

Jeśli zachodzi którakolwiek z poniższych okoliczności, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem:

 • Epizody biegunki powtarzają się przez kilka godzin.
 • Twój pies wykazuje skrajny letarg lub brak reakcji.
 • Podejrzewasz, że twój pies połknął toksynę.
 • Widzisz nadmierne ilości krwi w stolcu.
 • Stolec jest czarny i/lub ma smolisty wygląd.
 • Twój pies przyjmuje leki, które mogą powodować biegunkę (przestań podawać leki i zadzwoń do weterynarza).
 • Podejrzewasz, że Twój pies połknął ciało obce, takie jak zabawkę lub ubranie.
 • Dziąsła Twojego psa są blade, białe, niebieskawe lub szare.
 • Brzuch psa wydaje się bolesny i/lub rozdęty.
 • Widzisz robaki w stolcu (nie jest to nagły wypadek, ale potrzebne będzie odrobaczenie).
 • Biegunka trwa dłużej niż 24 godziny.
 • Jeśli masz wątpliwości, po prostu zadzwoń do weterynarza.

Jeśli twój pies ma biegunkę i poza tym zachowuje się zupełnie normalnie, prawdopodobnie możesz kontynuować normalną rutynę i karmienie. Po prostu obserwuj stolec psa, czy pojawiają się wymioty, utrata apetytu.

Należy pamiętać, że psy z biegunką mogą zbytnio się wysilać, aby wypróżnić się przy niewielkiej produkcji stolca. Niekoniecznie jest to powodem do niepokoju, chyba że trwa dłużej niż jeden dzień.

Karmienie psa z biegunką

Jeśli Twój pies ponownie ma biegunkę przy następnym wypróżnieniu, spróbuj tymczasowo zmienić dietę na mdłą. Aby przygotować łagodną dietę, ugotuj nieprzyprawioną pierś z kurczaka ze zwykłym białym ryżem lub zmielone niskotłuszczowe mięso ze zwykłym białym ryżem.

Po ugotowaniu odsącz resztki tłuszczu, nie dodawaj soli ani przypraw. Karm psa łagodną dietą przez cały dzień. Jeśli stan zdrowia Twojego pupila zacznie się poprawiać, Twój pies ma dobry apetyt i nie ma wymiotów, możesz zacząć stopniowo dodawać normalne jedzenie. ​Zadzwoń do weterynarza, jeśli biegunka trwa dłużej niż 24 godziny.

Jak zapewne wiesz, biegunce nie można całkowicie zapobiec. Środki zapobiegawcze związane z dietą psa to najlepszy sposób, aby uchronić się przed biegunką.

Unikaj resztek ze stołu, jedzenia dla ludzi, wszystko to może powodować problemy trawienne i ogólnie siać spustoszenie w układzie pokarmowym psa.

Zapalenie jelita grubego u psów, a biegunka

Około jedna trzecia psów z przewlekłą biegunką cierpi na zapalenie okrężnicy, czyli zapalenie jelita grubego. Stolce są przechowywane w okrężnicy, zanim zostaną wydalone. Okrężnica pomaga również psom utrzymać dobrą równowagę płynów i elektrolitów (sód, potas, wapń, magnez itp.).

Stan zapalny okrężnicy może powodować brak równowagi płynów i elektrolitów. To często powoduje, że psy cierpią na silne skurcze okrężnicy, co skutkuje klasycznym objawem częstej, niewielkiej biegunki, często w tym przypadku występuje biegunka ze śluzem lub krwią. Psy z zapaleniem jelita grubego często odczuwają ból podczas wypróżniania.

Przyczyny zapalenia jelita grubego u psów

W większości przypadków przyczyny zapalenia jelita grubego są nieznane. Ale jako przyczyny wymieniano infekcje, urazy, stres, choroby jelit lub predyspozycje genetyczne. Rozpoznanie zapalenia jelita grubego zwykle następuje po badaniu odbytniczym, badaniach krwi i mikroskopowej ocenie stolca psa.

Leczenie zapalenia okrężnicy u psów  zazwyczaj obejmuje identyfikację i eliminację przyczyny. Weterynarze mogą również doradzić właścicielom, aby uzupełniali dietę swojego psa błonnikiem.

Biegunka u psa ze śluzem

Śluz może być normalną częścią stolca psa. Śluz pokrywa przewód pokarmowy i ułatwia prześlizgiwanie się odpadów przez przewód pokarmowy. Ale jeśli pojawia się nagły śluz z biegunką lub jest w nadmiernych ilościach, może to być spowodowane: 

 • Infekcją bakteryjną
 • Pasożytami
 • Zmianami w diecie
 • Nieswoiste zapalenie jelit
 • Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit lub zapalenie okrężnicy

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli twój pies zachowuje się normalnie, śluz i biegunka zwykle nie są powodem do niepokoju. Ale jeśli Twój pies nie wygląda na zdrowego, najlepiej umówić się na wizytę z weterynarzem.

Biegunka z krwią u psa

Najbardziej prawdopodobną przyczyną krwawego stolca i biegunki są pasożyty, takie jak glisty i tęgoryjce – zwłaszcza u szczeniąt.

Wszystkie szczenięta powinny być odrobaczone co dwa trzy tygodnie, począwszy od 4 tygodnia życia, aż do czasu, gdy będą na tyle duże, aby przejść na comiesięczne odrobaczanie.

U każdego psa zmiana diety może spowodować zmianę populacji bakterii, które normalnie żyją w jelicie, co prowadzi do niezrównoważenia układu pokarmowego. Czasami bakterie zwane Clostridium mogą przerastać w jelicie i wydzielać toksynę, która powoduje krwawienie wyściółki jelita grubego.

Na szczęście przerost Clostridium można zaobserwować w mikroskopowym badaniu próbki kału. Leczenie jest zwykle skuteczne dzięki odpowiednim antybiotykom.

Biegunka u psa domowe sposoby

Istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych ziół, które możesz podać swojemu psu, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. Biegunka jest zwykle wynikiem zapalenia i podrażnienia błony śluzowej jelita. Te zioła i pokarmy mogą pomóc w rozwiązaniu przyczyny ostrej i długotrwałej biegunki.

Wiąz czerwony

Wiąz czerwony to delikatne zioło, które koi błony śluzowe. Jest bezpieczny, skuteczny i łagodny dla podrażnionego przewodu pokarmowego Twojego psa. Podawaj czerwony wiąz swojemu psu wraz z jedzeniem. Dodaj ¼ łyżeczki proszku na każde 5 kilogramów masy ciała. 

L-Glutamina

L-Glutamina to aminokwas, który leczy komórki jelitowe. Podawaj 500 mg na 12 kg masy ciała dziennie.

Korzeń prawoślazu

To kolejne przydatne zioło do łagodzenia problemów z przewodem pokarmowym i zmniejszania stanu zapalnego. Podawaj od 1/2 do 1,5 ml na 10 kilogramów masy ciała dwa razy dziennie.

Biegunka ostra, a biegunka przewlekła?

Biegunkę jelita grubego lub cienkiego klasyfikuje się jako ostrą, jeśli trwa krócej niż 2 tygodnie.

Jeśli Twój pies jest zdrowy i ma silny układ odpornościowy, te naturalne rozwiązania powinny rozwiązać problem jakim jest biegunka w ciągu 2 lub 3 dni. Jeśli Twój pies nadal ma biegunkę i wydaje się chory… porozmawiaj ze swoim weterynarzem, aby dowiedzieć się co dalej robić. Twój weterynarz może:

 • Zmień dietę psa
 • Przeprowadzić badanie kału, aby wykluczyć pasożyty
 • Przeprowadzić badania krwi, aby wykluczyć obawy związane z funkcjami narządów
 • Wykonać zdjęcia rentgenowskie lub USG jamy brzusznej, aby wykluczyć ciała obce, niedrożność i raka
 • Wykonać endoskopię, aby zobaczyć błonę śluzową żołądka i jelit

Na szczęście większość przypadków biegunki ustępuje samoistnie. Z Twoją niewielką pomocą Twój pies może szybko wrócić do normalności.

Często zadawane pytania

Czy owoce mogą pomóc psu z biegunką?

Podawanie owoców psu z biegunką raczej nie pomoże w jego stanie. Wiele owoców zawiera kwasy i inne pierwiastki, które mogą jeszcze bardziej podrażnić żołądek Twojego psa. Trzymaj się mdłego, lekkostrawnego jedzenia, które pomoże Twojemu psu.

Czy warzywa mogą pomóc psu z biegunką?

Warzywa bogate w skrobię, takie jak ziemniaki są mdłe i lekkostrawne, co czyni je dobrym wyborem do karmienia psa z biegunką. Inne warzywa nie są zalecane, ponieważ mogą jeszcze bardziej podrażnić żołądek psa.

Czym nie karmić psa, który ma biegunkę?

Kiedy pies ma biegunkę, szeroka gama pokarmów może pogorszyć ten stan. Trzymaj się ograniczonej diety składającej się z mdłych, bogatych w skrobię pokarmów i nie podawaj przypraw, masła ani olejów. Na początku podawaj małe porcje — zbyt duży posiłek może opóźnić jego powrót do zdrowia.

Wniosek

 1. Ustal, czy biegunka Twojego psa jest nagłym przypadkiem medycznym i w razie potrzeby skonsultuj się z weterynarzem.
 2. Wstrzymaj jedzenie na 12 godzin, aby przewód pokarmowy psa mógł odpocząć i zagoić się. (Skonsultuj się z weterynarzem, zanim odmówisz jedzenia szczeniętom, małym rasom, starszym psom i psom z problemami zdrowotnymi.)
 3. Podawaj łagodną dietę w małych ilościach.
 4. Kiedy stolec Twojego psa wróci do normy po dwóch do trzech dni, stopniowo przywracaj zwykłą dietę.
 5. Zadzwoń do weterynarza, jeśli biegunka Twojego psa nie ustąpi w ciągu dwóch dni.

ZOBACZ TAKŻE