WesołeZwierzakiRasy psówPinczer małpi (affenpinscher)- cena, charakter, opis rasy, hodowla

Pinczer małpi (affenpinscher)- cena, charakter, opis rasy, hodowla

Rasa ta łączy w sobie urok klauna z odważną naturą, a jego twórczy proces myślowy nigdy nie przestaje zdumiewać domowników.

Szybko się uczy i przystosowuje do zmian, więc jest dobrym podróżnikiem, który zawsze jest gotowy na nową przygodę.

Osoby mieszkające z pinczer małpim podziwiają jego wrażliwość i delikatność, ale ostrzegają, że są kwintesencją dużego psa o małym ciele.

Affenpinczer to doskonały pies stróżujący, który niczego się nie boi. Zwykle nie jest głośny, ale jest pobudliwy. Gdy jest już w pogotowiu, uspokojenie się zajmuje mu trochę czasu.

Poważnie traktuje swój obowiązek pilnowania domu, rodziny i terytorium i nie zawaha się zaalarmować całej okolicy, że ktoś zbliża się do drzwi wejściowych.

Zobacz poniżej pełną listę cech rasy i faktów na temat pinczerów małpich!

Historia pinczera małpiego

Prawdopodobnie jedne z najstarszych psów rasy zabawkarskiej na świecie, pinczer małpi pochodzi z Niemiec, gdzie nazwa rasy oznacza „teriera lub sznaucera przypominającego małpę”.

Niektórzy hodowcy podobno krzyżowali wczesne pinczery małpie z mopsami , pinczerami niemieckimi i innymi, aby rozwinąć współczesny wygląd tego psa.

W XVII wieku te małe pracujące psy ścigały się przez stajnie dla koni i kuchnie, aby łapać szczury i myszy – zyskując tym sposobem przydomek „Ratter” lub „Ratting Terrier”.

Chociaż affenpinczer nie jest sklasyfikowany jako terier, są porównywalne do nich zarówno pod względem formy, jak i temperamentu.

Wizerunek przodków pinczera małpiego jest przedstawiony na drzeworytach Albrechta Durera. Oficjalny wzorzec pinczera małpiegozostał opublikowany w roku 1913.

Pinczer małpi wygląd ogólny

Jest to zrównoważona, podobna do teriera rasa z żylastą sierścią, którą standard rasy opisuje jako „zgrabną, ale kudłatą”. Chodzi lekkim, pewnym krokiem, mają w kłębie od 25 do 30 cm wzrostu i ważą od 3 do 6 kilogramów, żyją 12- 14 lat.


Ze względu na swój nieco dziwny wygląd, pinczery małpie były porównywane do Wookies i Ewoks i otrzymały wiele pseudonimów – w tym „ape terrier” i „małpi pies”. Francuzi nazywają te psy Affens „diablotin moustachu”, co oznacza „wąsaty diabełek”.

[irp]

Płaszcz i kolorystyka rasy affenpinscher

Rasa ta jest najbardziej znana z gęstej, szorstkiej, szorstkowłosej sierści o długości około 2,5 cm. Ale dłuższe włosy na głowie, brwiach i brodzie nadają rasie małpi wyraz.


Pinczery małpie występują w kolorze czarnym, szarym, srebrnym, czerwonym, czarnym podpalanym lub belge (mieszanka czarno-czerwono-brązowa).


Czarna może mieć rdzawy odcień z domieszką białych lub srebrnych włosów. Odcienie czerwonej wahają się od czerwonego do podpalanego z pomarańczowym odcieniem.

Charakterystyczne cechy fizyczne

Wzorzec tej rasy psów ukazuje, że są to solidne, zwarte psy, które są tak samo długie, jak wysokie, co nadaje im kwadratowy wygląd. Uszy są wysoko osadzone na głowie i mogą być opuszczone, częściowo wyprostowane, przycięte lub stojące. Mają również szczeciniaste, krzaczaste brwi oraz krótką kufę, która zwęża się do tępego nosa.

Pinczer małpi temperament

Piesek rasy pinczer małpi to duży pies w drobnym opakowaniu, jest czujny, dociekliwy i zadziorny. Te szczenięta są również lojalne i czułe wobec swoich rodzin i nieustraszone w konfrontacjach z nieznajomymi.


Choć generalnie jest cichy to entuzjastyczne szczekanie przyciąga uwagę. Są doskonałymi psami stróżującymi, gotowymi stawić czoła agresorom każdej wielkości.


Ale te tendencje mogą czasami rozciągać się na inne zasoby, w tym żywność i zabawki. Tak więc pinczery małpie mogą nie być idealne dla rodzin z małymi dziećmi. To powiedziawszy, odpowiednia socjalizacja może pomóc w tym i innym niepożądanym zachowaniu.

[irp]

Opieka nad pinczerem małpim

Odżywianie

Aby upewnić się, że Twój małpi pinczer nie ma nadwagi, odmierzaj posiłki i zmniejsz porcje, jeśli to konieczne. Pies tej rasy dobrze się rozwija na wysokiej jakości diecie dostosowanej do ich etapu życia (szczenię, dorosły, senior). Możesz również rozważyć karmy specjalnie opracowane dla małych ras.

Pielęgnacja

Pinczer małpi wymaga regularnej pielęgnacji, kąpiele są wręcz wymagane. Szczotkowanie za pomocą małej szczotki i metalowego grzebienia może pomóc w usuwaniu zbędnych włosów i zadbanie o sierść na głowie i wokół oczu.


Przycinanie paznokci, czyszczenie uszu i mycie zębów również powinno być częścią rutyny pielęgnacyjnej Twojego pupila. Co pewien czas warto też wykonać trymowanie.

Ćwiczenia

Psy rasy pinczer małpi zostały wyhodowane do pracy i nadal wymagają częstych ćwiczeń. Krótki codzienny spacer, gry lub zabawy w domu z zabawkami często wystarczają, aby zmęczyć tę umiarkowanie aktywną rasę.


Ci mali sportowcy mogą również polubić udział w psich sportach, takich jak zwinność, tropienie oraz posłuszeństwo w rajdach i zawodach.

Szkolenie

Mają reputację trudnych do wyszkolenia ze względu na ich upartą, niezależną naturę. Ale trening posłuszeństwa jest niezbędny, pomaga utrzymać w ryzach tendencje obronne psa, dzięki czemu jest bezpieczniejszy w pobliżu innych zwierząt domowych i dzieci.


Te odważne psy szybko się uczą i są stosunkowo chętne do pomocy. Najlepiej reagują na pozytywne wzmocnienia i nagrody (nie ostre nagany).

Szybko jednak tracą zainteresowanie podczas długich sesji treningowych. Zdecyduj się więc na krótsze, częstsze treningi posłuszeństwa i zmieniaj zajęcia, aby Twoje szczenię było zaangażowane.

[irp]

Pinczer małpi cena

Cena szczeniaka jest wygórowana ze względu na jego rzadkość i ograniczoną popularność, spodziewaj się ceny nie mniejszej niż 4 – 4,5 tys. złotych psa pochodzącego z hodowli zarejestrowanej w FCI.

ZOBACZ TAKŻE