WesołeZwierzakiRasy psówOwczarek środkowoazjatycki, azjata, ałabaj – opis rasy, charakter, cena

Owczarek środkowoazjatycki, azjata, ałabaj – opis rasy, charakter, cena

Owczarek środkowoazjatycki jest pewny siebie, zrównoważony, cichy, dumny i niezależny. Są bardzo odważni i mają dużą zdolność do pracy, wytrzymałość i naturalny instynkt terytorialny.

Rasa ta znana jest z nieustraszoności w stosunku do dużych drapieżników. Nie są odpowiednie dla osób, które pierwszy raz wprowadzają do swojego domu psa.

Są lojalne wobec swoich rodzin, ale mogą być nieufne w stosunku do obcych. Zobacz poniżej pełną listę cech i faktów na temat owczarków środkowoazjatyckich!

Owczarek środkowoazjatycki – najważniejsze fakty 

  1. Sierść występuje w różnych kolorach, z których najczęściej są białe, płowe, czarne i pręgowane. Czasami ich płaszcze są jednolite, a czasami są kombinacją tych kolorów.
  2. Chociaż nie są doskonałym wyborem dla alergików, są łatwe w pielęgnacji. Ich płaszcze wymagają szczotkowania tylko raz w tygodniu.
  3. Owczarek środkowoazjatycki zwiąże się z rodziną i lubi bawić się z dziećmi. Mogą jednak trzymać się z dala od nieznajomych.
  4. Zwykle świetnie dogadują się z kotami, toleruje też inne rasy psów.
  5. Nie jest sklasyfikowany jako rasa wysokoenergetyczna, ale ma dużą wytrzymałość. Potrzebują około godziny ćwiczeń dziennie.
  6. Jeśli zbliża się drapieżnik, te psy są odważne i nie są znane z tego, że się wycofują. Są terytorialne i upewnią się, że ich ziemie są wolne od zwierząt i drapieżników.
  7. Zazwyczaj uważa się je za dość cichego psa, ale alarmują, gdy zbliżają się nieznajomi.

Historia rasy owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarek środkowoazjatycki jest prawdopodobnie jedną z najstarszych ras, a pochodzenie rasy sięga ponad 5000 lat wstecz. Pochodzi od dawnych mastifów azjatyckich.

Jako produkt doboru naturalnego są rasą silną, zdrową i odporną. Z natury terytorialny, jest psem pracującym i zajmował się takimi zawodami, jak pies pilnujący stad, pies stróżujący, hodowca zwierząt gospodarskich.

Chociaż są niezależni, są lojalni i oddani swoim rodzinom. Te psy są aktywne na zewnątrz, ale w domu są ciche i spokojne, ale zawsze bardzo czujne i bardzo opiekuńcze dla bliskich.

Owczarek środkowoazjatycki przetrwał na wolności w walce z ekstremalnym klimatem i drapieżnikami. Ludzie dostrzegli ich wartość i przyjęli je pod swój dach.

[irp]

Rozmiar owczarka środkowoazjatyckiego

Należy do psów z grupy dużych powinien ważyć od 44 do 55 kilogramów i mieć od 60 do 70 cm wysokości w kłębie. Samce mają tendencję do bycia znacznie większymi od samic, zarówno pod względem wzrostu, jak i wagi. Niektóre psy mogą być mniejsze lub większe niż średnia dla tej rasy.

Osobowość owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarek azjatycki jest opisywany jako dumny, pewny siebie i niezależny. Jeśli zbliża się drapieżnik, te psy są odważne i nie są znane z tego, że się wycofują. Są terytorialne i upewnią się, że ich ziemie są wolne od zwierząt i drapieżników.

Jest lojalny i opiekuńczy wobec swoich bliskich. Trzymają się z dala od obcych, ale mogą być czułe, jeśli chodzi o ich rodzinę. Ten pies jest wytrzymały i toleruje zimny klimat.

Zazwyczaj uważa się je za dość cichego psa, ale alarmują, gdy zbliżają się nieznajomi. Może się okazać, że są aktywne na zewnątrz, idealny stróż, ale łagodne i spostrzegawcze w pomieszczeniach.

Zdrowie owczarka środkowoazjatyckiego

Dobór naturalny odegrał rolę w wyeliminowaniu słabości owczarka środkowoazjatyckiego. Powoli ten szczeniak stał się odporny genetycznie.

Są bardzo zdrowym psem bez znanych dolegliwości związanych z rasą. Jednak ze względu na swój rozmiar mogą być podatne na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.

Jeżeli pies pochodzi z renomowanej hodowli, powinien być już odpowiednio przebadany pod kątem zdrowotnym.

Opieka

Podobnie jak w przypadku wszystkich psów, powinieneś być na bieżąco z regularnymi kontrolami weterynaryjnymi, aby wcześnie wykryć wszelkie problemy zdrowotne. Twój weterynarz może pomóc w opracowaniu rutyny pielęgnacyjnej.

Owczarek ten nie jest sklasyfikowany jako rasa wysokoenergetyczna, ale ma dużą wytrzymałość. Potrzebują około godziny ćwiczeń dziennie. Spacery lub wędrówki są idealne.

Obcinaj paznokcie w razie potrzeby, zanim staną się zbyt długie – zwykle raz lub dwa razy w miesiącu. Nie powinny stukać o podłogę.

Jednym z najtrudniejszych zadań w opiece nad jakimkolwiek zwierzęciem jest utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Powinieneś myć zęby psa co najmniej trzy razy w tygodniu.

Twój weterynarz może poinstruować Cię, jak prawidłowo myć zęby psa i pomóc w zalecaniu gryzaków dentystycznych.

Żywienie owczarka środkowoazjatyckiego

Idealna dieta powinna być stworzona dla dużych psów o niskiej energii. Jednorazowe karmienie każdego dnia wysokiej jakości karmą dla psów lub karmą domową może być najlepszym rozwiązaniem. Zapytaj swojego weterynarza o poradę dotyczącą wielkości i częstotliwości podawania.

Mają tendencję do przybierania na wadze, jeśli są przekarmiane, więc należy trzymać się regularnego harmonogramu karmienia i nie zostawiać jedzenia w ciągu dnia. Ogranicz również ich ilość smakołyków.

Podobnie jak w przypadku wszystkich psów, potrzeby żywieniowe owczarka środkowoazjatyckiego zmienią się od szczenięcia do dorosłości.

Powinieneś poprosić lekarza weterynarii o zalecenia dotyczące diety owczarka środkowoazjatyckiego, ponieważ istnieje zbyt duża różnorodność między poszczególnymi psami – w tym waga, energia i zdrowie – aby wydać konkretne zalecenia.

Umaszczenie owczarka środkowoazjatyckiego

Sierść tego czworonoga występuje w różnych kolorach, z których najczęściej są białe, płowe, czarne i pręgowane. Czasami ich płaszcze są jednolite, a czasami są kombinacją tych kolorów.

Zwykle mają średniej długości, proste, gęste płaszcze i chociaż nie są dobrym wyborem dla alergików, są łatwe w pielęgnacji. Ich płaszcze wymagają szczotkowania tylko raz w tygodniu i kąpieli w razie potrzeby, aby wyglądały i czuły się jak najlepiej.

Płaszcz zmienia się wraz ze zmianą pór roku. Latem jest zwykle rzadszy, a zimą gęstszy. Zimą mają tendencję do wyrastania dość grubego podszerstka.

Owczarek środkowoazjatycki ma gruby podszerstek i czuje się wspaniale w chłodne dni, ale nie jest wielkim fanem nadmiernego ciepła. Szczeniak powinien mieszkać w domu ze swoją rodziną.

Pielęgnacja owczarka środkowoazjatyckiego

Owczarek środkowoazjatycki wymaga tylko cotygodniowej pielęgnacji, a okazjonalna kąpiel powinna wystarczyć.
Jednak raz w roku, kiedy linieje codzienna pielęgnacja staje się konieczna.

Wszystkie psy wymagają regularnej opieki dentystycznej, w tym mycia zębów i profesjonalnego czyszczenia zębów. Utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest ważne dla ich ogólnego, długoterminowego zdrowia.

Ćwiczenie owczarka środkowoazjatyckiego

Owczareka środkowoazjatycki to pies niskoenergetycznym, ale wymaga codziennych spacerów lub zabawy na ogrodzonym terenie, aby zachować zdrowie.

Musisz zawsze trzymać go na smyczy – są niezależne i mogą wystartować w mgnieniu oka, zwłaszcza jeśli poczują jakiekolwiek poczucie zagrożenia.

[irp]

Szkolenie

Posiada silną wolę i jest niezależny, te cechy, choć przydatne w ochronie mogą sprawić, że trening będzie trudny. Szkolenie jest jednak niezbędne, ponieważ psy te są bardzo terytorialne i opiekuńcze.

Nawet przy odpowiednim przeszkoleniu prawdopodobnie będzie nieufny wobec obcych, więc przyjmowanie gości może być trudne.

Ałabaj szczenięta

Podobnie jak w przypadku wszystkich dużych i masywnych psów, wczesna socjalizacja i szkolenie są ważną częścią bycia odpowiedzialnym właścicielem owczarka środkowoazjatyckiego. Nie pozwól, aby te wczesne i wrażliwe dni szczenięcia poszły na marne!

Dzieci i inne zwierzęta

Owczarek środkowoazjatycki jest silnym psem, jednak potrafi bawić się z dziećmi, zwłaszcza tymi, które uważa za część swojej rodziny.

Socjalizacja jest ważna! Pies tej rasy zwykle świetnie dogaduje się z kotami i innymi psami, ale zwłaszcza z innymi owczarkami środkowoazjatyckimi, ponieważ dobrze się rozumieją.

Ważne jest, aby uczyć dzieci, jak zachowywać się w pobliżu psów i nigdy nie jest dobrym pomysłem pozostawianie małych dzieci samych z jakimkolwiek psem w żadnych okolicznościach. Zawsze nadzoruj zabawę między dziećmi i psami.

Ponieważ owczarek środkowoazjatycki jest potężny, obserwuj go uważnie kiedy porusza się wokół małych dzieci. Są duże i mogą przypadkowo je zranić lub przewrócić.

ZOBACZ TAKŻE