Pochodzący z Afganistanu, gdzie pierwotna nazwa rasy brzmiała Tazi, afgan pochodzi z czasów przedchrześcijańskich i jest uważany za jedną z najstarszych ras psów.
Cechy psa afgańskiego
Wygląd ogólny
Ogar afgański jest rasą, która emanuje arystokratycznym pochodzeniem. Wygląda dostojnie, ma jedwabisty, unikalny wzór sierści i unikalny kształt: większe stopy, wystające kości biodrowe i zakrzywiony ogon.
Szata i umaszczenie
Ogar afgański ma gęstą, jedwabistą i lejącą się sierść, która składa się z delikatnego futra, a także opierzonych uszu i łap. Chociaż może być w dowolnym kolorze, wszelkie białe znaki – zwłaszcza wokół głowy – nie są pożądane podczas pokazów.
Wyróżniające się cechy fizyczne
Już po samym spojrzeniu na psa afgańskiego łatwo stwierdzić, że ma on szlachetną przeszłość. Ich dostojny, powściągliwy wygląd podkreślają dumnie noszona głowa, zakręcony ogon, długi jedwabisty warkocz, wydatne łapy, wystające kości biodrowe i osobliwy wzór sierści.
Temperament Charta afgańskiego
Ogary afgańskie są lojalne i oddane swoim właścicielom. Mogą przywiązać się do swoich rodzin i otoczenia i nie radzą sobie dobrze, gdy są pozostawione same sobie lub gdy zmieniają się ich sytuacje lub rutyna.
Ta dostojna rasa jest czasami nieufna wobec obcych i dzieci. Ale Afgany dobrze sobie radzą, jeśli zapewni się im odpowiednie szkolenie i socjalizację. Mogą być również niezależne i uparte, więc należy podejść do szkolenia z rozwagą.
Jako psy gończe, afgany mają naturalny instynkt do pościgu. Z tego powodu powinny być zawsze trzymane na smyczy lub na ogrodzonym terenie, gdy są na zewnątrz. Im wyższy płot tym lepiej, ponieważ są świetne w skakaniu.
Ta rasa jest aktywna i wymaga dużo codziennych ćwiczeń, aby pozostać zdrowymi i szczęśliwymi.
Pielęgnacja psa afgańskiego
Odżywianie
Część tradycyjnej budowy ciała psa afgańskiego obejmuje wystające kości biodrowe, więc warto zauważyć, że nie jest to zwykle oznaką niedożywienia. Jest to jednak aktywna rasa, więc ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią liczbę kalorii każdego dnia, aby pozostać zdrowym.
Ogary afgańskie wymagają wysokiej jakości karmy dla psów, dostosowanej do ich wieku – niezależnie od tego, czy jest to karma komercyjna, czy domowa (pod nadzorem i za zgodą lekarza weterynarii). Ważne jest, aby kontrolować ilość podawanego psu pokarmu. Zmniejsz porcje lub ogranicz kalorie, jeśli Twój pies przybiera na wadze.
Twój lekarz weterynarii jest zawsze dobrym źródłem informacji na temat odpowiedniego żywienia i wskazówek dotyczących karmienia.
Pielęgnacja
Sierść Twojego afgana jest wizytówką jego urody i należy o nią odpowiednio dbać, aby pozostała zdrowa. Chociaż nie ma konieczności pielęgnowania psa afgańskiego w taki sam sposób jak psa wystawowego, należy pamiętać, że aby zapewnić optymalną pielęgnację sierści.
Psy afgańskie należy kąpać przed przystąpieniem do pielęgnacji, ponieważ szczotkowanie suchej sierści może uszkodzić włos, a do całkowitego wysuszenia sierści po kąpieli najlepiej użyć suszarki (na niskim ustawieniu). Kiedy nadejdzie czas szczotkowania, używaj dużej, owalnej szczotki, a do usuwania zmatowienia używaj szczotki z włosiem.
Wszystkie psy wymagają regularnej opieki dentystycznej, w tym domowego szczotkowania zębów i profesjonalnego czyszczenia zębów, a pies afgański nie jest wyjątkiem. Utrzymanie dobrej higieny zębów jest ważne dla ich ogólnego, długotrwałego zdrowia.
Ćwiczenia
Ogar afgański jest bardzo aktywną rasą, która wymaga dużo codziennych ćwiczeń, aby rozładować swoją energię i pozostać szczęśliwym i zdrowym. Ze względu na ich silny popęd do zdobywania i doskonałe zdolności atletyczne (są szybkimi biegaczami i mogą skakać bardzo wysoko), ważne jest, aby zawsze trzymać tego psa na smyczy lub w bezpiecznym, wysoko ogrodzonym obszarze, gdy przebywa na zewnątrz.
Szkolenie
Ogar afgański ma osobowość, która może być różna, jeśli chodzi o szkolenie. Są one niezależne i uparte, ale także lojalne i chętne do współpracy z ludźmi, których kochają. Pamiętaj, że bez względu na to, jaki poziom szkolenia wprowadzisz, ich instynkt łowiecki jest silny i prawdopodobnie zawsze będą wymagać smyczy podczas zabawy na zewnątrz w niezabezpieczonym obszarze.
Chart afgański cena
Szczeniak chart afgański z renomowanej hodowli kosztuje od 2500 do 4000 zł.
Chart afgański historia
Ogar afgański pochodzi z Afganistanu, gdzie pierwotna nazwa rasy brzmiała Tazi. Od dawna uważa się, że rasa ta pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Badacze DNA odkryli niedawno, że pies afgański jest jedną z najstarszych ras psów i pochodzi sprzed tysięcy lat.
Pierwsza dokumentacja dotycząca zachodniego hodowcy afganów pochodzi od angielskiego oficera stacjonującego w pobliżu Kabulu. Psy afgańskie z jego hodowli w Ghazni zostały przewiezione do Anglii w 1925 roku, a następnie trafiły do Ameryki. Rasa została uznana przez American Kennel Club w 1926 roku i Afghan Hound Club of America został przyjęty do członkostwa w AKC w 1940 roku.