Akita – kochający pies z charakterkiem

Bartek Sz 8 Min Czytania
akita amerykańska rasa

Akita – duża, dostojna rasa psów – ma korzenie w Japonii, gdzie jest uważany za skarb narodowy. Oryginalnie wyszkolony do polowania na dziki, a nawet niedźwiedzie w górach, muskularna Akita jest odważna i zdeterminowana.

Chociaż nie jest szczególnie popularna w USA, Akita szybko pokazuje tym, którzy zdecydują się go adoptować, że jest lojalnym towarzyszem rodziny, gdy jest dobrze wyszkolony. 

Akita – opis i charakterystyka rasy

Szczeniak zaskoczy Cię puszystą sierścią, zaokrągloną posturą i nieproporcjonalnie ogromnymi łapami, ale wyrasta na pokaźnego dorosłego psa.

Wysokość akity amerykańskiej samca waha się od 64 do 70 cm w kłębie, samice są mniejsze mają w kłębie od 58 do 64 cm wzrostu, ta rasa może ważyć od 34 do 50 kg.

Ma masywną głowę z szeroką kufą, spiczaste uszy i małe, głęboko osadzone brązowe oczy. Jej gruba, podwójna sierść, którą minimalnie zrzuca wymaga regularnego szczotkowania, może być dowolnego koloru, w tym białego, pręgowanego lub pinto, z wyraźnymi znaczeniami na krzepkim ciele. Charakterystyczny ogon Akity unosi się nad plecami w puszysty lok.

Japońska Akita, znana jako Akita Inu wygląda podobnie do Akity Amerykańskiej, ale wydaje się być bardziej drobna. Kolejną różnicą między nimi jest to, że akita amerykańska może mieć dowolny kolor, podczas gdy japońska jest zwykle czerwona, pręgowana lub biała.

Podczas gdy japońska akita jest czasami mylona z shiba inu pod względem wyglądu, łatwo je odróżnić pod względem dorosłego rozmiaru: akita jest duża, podczas gdy shiba inu jest małą rasą.

Dostępnych jest również wiele ras mieszanych Akita, w tym Labrakita ( Labrador retriever plus Akita), shepkita ( owczarek niemiecki plus Akita) i Akipoo (Akita plus pudel).

Temperament, charakter Akity

Duży i odpowiedzialny – taka właśnie jest Akita. To rasa, która została wyhodowana, aby polować i chronić domy w Japonii

Może być doskonałym psem rodzinnym, zwłaszcza jeśli jest konsekwentnie szkolona od samego początku. Akita może dobrze dogadywać się z dziećmi właściciela, uwielbia przebywać z rodziną.

Jednak ma tendencję do trzymania się z dala od obcych. Ponieważ Akity są tak blisko związane ze swoimi rodzinami, mogą być najszczęśliwsze jako jedyne futrzane dziecko w domu. Mogą być zazdrosne, jeśli ofiarujesz zbyt dużo miłości innemu psu.

Jeśli zostaną wprowadzone do rodzinnego domu w wieku szczenięcym, Akity mogą dobrze żyć obok innych domowych kotów i psów.

akita japońska
Akity mają w Japonii znaczenie duchowe i są postrzegane jako symbol dobrego zdrowia.

Potrzeby życiowe Akity

Z grubymi płaszczami i odporną historią Akity uwielbiają spędzać czas na zewnątrz, a ogrodzony teren, po którym mogą wędrować i wąchać zakamraki jest idealny.

Akity uwielbiają zimę, a kiedy nadejdzie, będą biegać po śniegu (mają nawet lekko błoniaste palce, które pomagają im chodzić po śnieżnych zaspach), jedząc go i tarzając się do upadłości.

W pomieszczeniach chętnie podążają za swoim właścicielem z pokoju do pokoju lub śledzą go wzrokiem z podłogi. Akita ma silny popęd zdobywania, więc na zewnątrz powinna być zawsze na smyczy i pod czujnym okiem.

Ta rasa jest stosunkowo cicha, a szczekanie zwykle nie stanowi problemu, chyba że pies ostrzega swoją rodzinę o gościu lub czymś nieznanym.

Opieka nad akitą

Akita ma reputację dość bezwonnego psa, ale jeśli spędza dużo czasu na zewnątrz, jej płaszcz może się zabrudzić i będzie musiał być często szczotkowany i pielęgnowany.

Gruba sierść Akity zrzucana jest minimalnie przez cały rok, aż nadejdzie ciepła pogoda, wtedy dochodzi do gwałtownego gubienia sierści! Regularne przycinanie paznokci i mycie zębów są również ważne dla zdrowia Akity.

Rasa ta wymaga umiarkowanych ćwiczeń, wystarczy codzienny jogging lub długi spacer. Podobnie jak u ludzi, spacer na zewnątrz uspokaja je psychicznie, relaksuje i ćwiczy.

Ta rasa może dość szybko przybrać na wadze, jeśli prowadzi siedzący tryb życia. Jeśli są w domu, niewiele robią, podjadają smakołyki będą miały nadwagę.

Tresura powinna być rozpoczęta jak najwcześniej i odbywać się regularnie – spokój i konsekwencja są kluczowe – ponieważ te puszyste szczenięta wyrastają na dużych, silnych, niezależnych od siebie dorosłych psów.

Najważniejszą rzeczą w tej rasie jest to, że będziesz musiał być bardzo konsekwentny w trenowaniu jej jako szczeniaka.

Zdrowie akity

Jak na dużego psa długość życia akity jest imponująca, 10-13 lat. Jednak rasa jest podatna na wiele schorzeń, w tym dysplazję stawów biodrowych , zapalenie stawów , niedoczynność tarczycy i problemy z oczami. 

Według Akita Club of America jest również podatna na rozdęcie żołądka (GDV) lub wzdęcia , co jest stanem zagrożenia życia, który pojawia się, gdy żołądek psa skręca się i odcina dopływ krwi.

Właściciele akity powinni porozmawiać ze swoimi weterynarzami o możliwościach zapobiegania zagrożeniom dla zdrowia, z jakimi mogą spotkać się ich psy.

Historia rasy psa akita

Pochodzi z Japonii, gdzie jej rodowód sięga XVII wieku. Według Akita Club of America istnieją dowody na istnienie Akity sięgające okresu Jomona (14 000-300 pne). Choć hodowano je jako silne, pracowite psy myśliwskie, Akita zyskała uznanie za jej lojalność.

Gdy polowania stały się mniej powszechne, rasa przekształciła się w rolę kochanego towarzysza rodziny z jego godnym zachowaniem i uczuciem. Obecnie są jedną z siedmiu ras psów uznanych za naturalny pomnik narodowy w Japonii.

Po raz pierwszy dotarł do Stanów Zjednoczonych w 1937 roku, kiedy Helen Keller przywiozła do domu szczeniaka o imieniu Kami. Akita pozostawała rzadkością w USA, aż do do czasu, kiedy to po II wojnie światowej powracający żołnierze amerykańscy przywieźli je zza oceanu. Rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club w 1972 roku. 

Często zadawane pytania

  1. Czy akita gubi sierść, jak często szczotkować akitę?

    Akity najwięcej sierści gubią, podczas zmiany sezonu z letniego na zimowy i na odwrót.

    W tym czasie potrzebują codziennego szczotkowania, ale poza tym wystarczy szczotkować akitę tylko raz w tygodniu.

  2. Czy Akity są przyjazne dla dzieci?

    Akity akceptują dzieci, jeśli są dobrze zsocjalizowane i wyszkolone, ale muszą być nadzorowane jeżeli chodzi o małe dzieci, szczególnie te, które raczkują albo dopiero co zaczęły chodzić. 
    Mogą pomylić zabawę z agresją i próbować interweniować. 

  3. Czy Akity są niebezpieczne?

    Akity są raczej powściągliwe i sceptyczne wobec obcych. Jeśli są drażnione mogą zachowywać się agresywnie. 

    Należy zauważyć, że w niektórych obszarach na świecie przepisy dotyczące tej rasy mogą nawet określać je jako „niebezpieczne” i nakładać na nie surowe przepisy. 

    Ale jeśli od najmłodszych lat nawiązujesz kontakty towarzyskie i trenujesz swoją akitę, możesz złagodzić wiele niechcianych zachowań twojego psa.

    Nadal mogą być agresywne w stosunku do innych psów lub kotów, więc wiele z nich najlepiej rozwija się jako jedyne zwierzę w domu, którego nie odwiedza wielu obcych.

  4. Czy akity są dobrymi psami stróżującymi?

    Tak, Akity to naturalne psy stróżujące. Instynktownie będą strzec Twojego domu i monitorować obejście wokół niego. 

    Jednak kochają swoją rodzinę, więc nie chcą tkwić ciągle na zewnątrz, samotnie pilnując dobytku. 

    Mogą być doskonałym psem stróżującym mieszkającym w twoim domu, o ile starannie zarządzasz tendencjami terytorialnymi, które sprawiają, że są ostrożni wobec obcych i gości.

  5. Jakie są najpopularniejsze imiona dla Akity?

    Niektóre z najpopularniejszych imion to Hiro, Jori, Joszi, Sora, Kin, Miczi, Sora, Hacziko, Tomi, Laila, Kimi, Natsumi, Megumi, Jun, Taro i Kazuki

  6. Jakie są najpopularniejsze mieszanki Akita?

    Najpopularniejsze mieszanki Akita to:
    Mieszanka Akita-Husky (Huskita)
    Mieszanka Akita-Owczarek Niemiecki (Owczarek Akita)
    Mieszanka Akita-Pitbull (Pit Akita)
    Mieszanka Akita-Labrador (Labrakita)
    Mieszanka Akita-Chow (Akita Chow)
    Mieszanka Akita-Rottweiler (Akita Rottie)

  7. Ile kosztuje akita?

    Średnio za akitę trzeba zapłacić 2500–3500 zł. Osobnik, które przedstawiają najlepsze wzorce mogą kosztować nawet 4500 zł. Cena może być niższa, jeżeli kupujemy psa z niezarejestrowanej hodowli, ale zawsze jest ryzyko, że taki pies nie będzie miał typowo charakterystycznych dla tego gatunku cech.

Udostępnij