Te niesamowite szczeniaki są bardzo opiekuńcze dla swoich rodzin i mają silne instynkty strażnicze. Są to duże psy i lepiej nadają się do większych domów z podwórkami.
Cechy psa Akbash
Wygląd ogólny
Akbash jest dużym, szczupłym, muskularnym psem o czujnym i królewskim wyglądzie. Szczenięta te wykazują mieszankę cech mastifa i gazehounda, które hodowcy starali się zachować.
Szata i umaszczenie
Psy Akbash występują zarówno w wersji o średniej, jak i długiej sierści. Średnia sierść leży płasko i ma gładki wygląd. Psy o długiej sierści mają lekko pofalowany włos, wyraźną pręgę i obfite upierzenie na łapach i ogonie.
Obie odmiany mają gęstą, podwójną sierść, składającą się z gęstego podszerstka i dłuższych, szorstkich włosów. Grubość sierści zmienia się w zależności od klimatu.
Psy akbash mają zawsze białą sierść. Niektóre z nich mają jednak jasne, biszkoptowe lub szare cieniowanie wokół uszu lub na podszerstku.
Charakterystyczne cechy fizyczne
Najważniejsze cechy psa Akbash to głowa w kształcie klina z wiszącymi uszami, głęboka klatka piersiowa, długie nogi i długi ogon, który zawija się na grzbiecie, aby pokazać podekscytowanie. Samce są zazwyczaj wyższe i cięższe od samic, które mają wyraźnie kobiecy wygląd.
Akbash – temperament psa
Wierne swoim strażniczym korzeniom, psy Akbash są lojalne, odważne. Są również wystarczająco szybkie, aby przegonić drapieżniki i wystarczająco niezależne, aby ocenić i zareagować na potencjalne zagrożenia bez wskazówek od swoich ludzi.
Pomimo imponujących rozmiarów, Akbashe to łagodne psy, które są czułymi i spokojnymi towarzyszami. Dobrze dogadują się z dziećmi i są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi. Mają jednak tendencję do podejrzliwości wobec obcych i mogą zachowywać się agresywnie, gdy nieznany pies wejdzie na ich terytorium. Wczesna socjalizacja pomaga tym szczeniakom wyrosnąć na dobrze wychowane dorosłe psy.
W porównaniu z wieloma innymi rasami, Akbash dojrzewa powoli, więc należy się spodziewać, że ich „faza szczenięca” będzie trwała, aż do dorosłości.
Pielęgnacja psa Akbash
Żywienie
Akbash dobrze rozwijają się na wysokiej jakości diecie, która jest odpowiednia dla ich etapu życia. Korzystają one również z pokarmów opracowanych dla dużych ras – zwłaszcza gdy są szczeniętami. Pomoże to zapobiec zbyt szybkiemu wzrostowi i rozwojowi dysplazji stawów biodrowych w wieku dojrzałym.
Ze względu na głęboką klatkę piersiową, psy te są bardziej narażone na wzdęcia (znane również jako skręt żołądka). Aby zapobiec wzdęciom, podziel jedzenie na kilka posiłków dziennie i używaj miski zaprojektowanej w taki sposób, aby spowalniać jedzenie.
Unikaj także karmienia bezpośrednio przed lub po jakimkolwiek energicznym wysiłku. To tylko kilka sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu tej zagrażającej życiu chorobie.
Aby pomóc Twojemu Akbashowi utrzymać zdrową wagę, kontroluj ilość przyjmowanego przez niego pokarmu i mierz porcje, aby uniknąć przekarmienia. Pamiętaj również, że przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii.
Pielęgnacja
Ich podwójna sierść wymaga cotygodniowego szczotkowania, aby usunąć luźne włosy i zapewnić im komfort. A wiosną i wczesnym latem kiedy sierść się rozwiewa najlepsze jest codzienne szczotkowanie.
Choroby uzębienia są jedną z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych u dorosłych psów. Nieleczona może prowadzić do innych poważnych problemów. Dlatego też, rutyna pielęgnacyjna każdego szczeniaka powinna obejmować domowe szczotkowanie zębów i profesjonalne czyszczenie.
Ćwiczenia
Psy Akbash nie są przesadnie aktywne. Jednak nadal potrzebują codziennych ćwiczeń, aby pozostać w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Spacery o niskiej intensywności i zabawy na podwórku to świetne sposoby na rozruszanie ich. Ponieważ psy te mają tendencję do wędrowania, należy ograniczyć ruch na świeżym powietrzu bez smyczy wyłącznie do terenów ogrodzonych.
Szkolenie
Psy Akbash są świetnymi opiekunami ze względu na swoją niezależną naturę. Jednak ta cecha sprawia, że ich szkolenie może być trudne. Należy dążyć do wczesnego ustanowienia siebie przywódcą stada i stosować stanowcze, konsekwentne techniki szkoleniowe przez całe życie psa. Ponieważ Akbash osiąga wagę ponad 45kg, będziesz chciał rozwiązać wszelkie problemy behawioralne w okresie szczenięcym, aby nie wymknęły się spod kontroli w przyszłości.
Historia psa Akbash
Pies Akbash pochodzi z gór i równin zachodniej Turcji. Choć nie znamy dokładnych początków tej rasy, eksperci są zgodni, że jest ona starożytna. Wieśniacy hodowali te duże, białe psy, aby chronić owce przed drapieżnikami, co zresztą czynią do dziś.
Akbash jest uważany za rasę lądową, która do lat 60-tych XX wieku żyła głównie w zachodniej części Turcji. David i Judy Nelsonowie przywieźli pierwszego Akbash do Stanów Zjednoczonych w 1978 roku, po tym jak zakochali się w tej rasie podczas pobytu na placówce dyplomatycznej. Ostatecznie Nelsonowie sprowadzili dziesiątki Akbashów, które stały się podstawą amerykańskiego programu hodowlanego.