WesołeZwierzakiRasy kotówKot rosyjski niebieski - słodki i lojalny

Kot rosyjski niebieski – słodki i lojalny

Rosyjskie niebieskie koty są inteligentnymi, kochającymi i lojalnymi kotami, zachowującymi jednocześnie niezależną passę. Dowiedz się więcej o tej zabawnej i pięknej rasie.

Kot rosyjski niebieski wydaje się być większy niż wygląda ze względu na wyjątkowo gęstą, miękką podwójną sierść. Może być dobrym wyborem dla osób z alergiami, ponieważ nie rzuca dużo sierści i wytwarza niższy poziom glikoproteiny Fel d 1, znanego alergenu.

Ta rasa znana jest z zamiłowania do zabawy w aportowanie. Większość rosyjskich bluesów to świetni członkowie rodziny, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, nawet psami i są łagodne względem dzieci.

Charakterystyka rasy kota niebieskiego rosyjskiego

 • Wzrost: 22 – 28cm
 • Waga: 3 – 6 kg
 • Długość życia: 15-20 lat
 • Dla kogo: dzieci, seniorzy, rodziny; akceptuje psy, koty
 • Temperament: czuły, nieśmiały
 • Inteligencja: wysoka
 • Figlarność: średnia
 • Poziom aktywności: spokojny
 • Inne cechy: hipoalergiczny, łatwy do trenowania; łatwy w pielęgnacji; przyjazny w stosunku do ludzi, innych zwierząt, obcych; toleruje samotność, duży potencjał do przybierania na wadze

Jak wygląda niebieski kot rosyjski?

Rosyjski niebieski kot z trójkątną głową jest długim i smukłym kotem. Ma drobne kości, duże uszy, szerokie czoło i prosty nos, co czyni ją bardzo królewskim zwierzęciem.

Rosyjskie bluesy znane są z naturalnego „uśmiechu”. Oprócz luksusowego srebrzystego płaszcza, ich najbardziej charakterystycznymi cechami są błyszczące zielone oczy.

Rasa ta mimo że jest szczupła, jest bardzo silna i muskularna, ich długie nogi pozwalają im biegać z dużą prędkością.

Kot rosyjski niebieski – charakter, osobowość

Rosyjski niebieski kot to łagodny, lojalny towarzysz, który wszędzie będzie podążał za swoim właścicielem, więc nie zdziw się, jeśli wita Cię przy drzwiach wejściowych!

Chociaż ma tendencję do przywiązywania się w szczególności do jednego domownika, okazuje uczucia całej swojej rodzinie i domaga się tego w zamian.

Mówi się, że rosyjskie koty szkolą swoich właścicieli, a nie właściciele ich, to legenda, która wielokrotnie udowodniła swoją prawdziwość.

Są bardzo towarzyskimi stworzeniami, ale również lubią spędzać czas w samotności i aktywnie szukają cichego, prywatnego zakątka do spania.

Nie przejmują się zbytnio, jeśli jesteś poza domem przez cały dzień, ale wymagają dużo czasu na zabawę, gdy jesteś w domu. Mają tendencję do unikania gości i mogą ukrywać się podczas dużych zgromadzeń.

Potrzeby życiowe kota rosyjskiego

Absolutnie wolą codzienny harmonogram i mogą nie radzić sobie dobrze w konfrontacji z nowymi sytuacjami. Spokojne, przewidywalne środowisko życia bez częstych gości jest najlepszym rozwiązaniem dla tych wrażliwych, nieśmiałych kotów.

To, że są nieufne wobec obcych, nie oznacza, że ​​te koty nie kochają towarzystwa — kochają! W rzeczywistości rosyjski niebieski kot prawdopodobnie będzie świetnie pasował do członków Twojej rodziny i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi i dziećmi.

Pielęgnacja rosyjskiego niebieskiego kota

Krótka, gęsta, pluszowa sierść kota rosyjskiego niebieskiego jest cudownie łatwa w pielęgnacji i wymaga minimalnej pielęgnacji. Okazjonalne szczotkowanie sprawi, że sierść będzie miękka i jedwabista.

Regularnie przycinaj paznokcie i co tydzień sprawdzaj wnętrze uszu pod kątem brudu i zanieczyszczeń. Jeśli widzisz niewielkie zanieczyszczenia w uszach, użyj delikatnego środka do czyszczenia uszu.

Jeśli uszy wyglądają na zaognione lub nadmiernie brudne albo twój kot potrząsa głową lub drapie się w uszach, umów się na wizytę kontrolną z weterynarzem.

Upewnij się, że masz drapak dla kota, gdyż Twój pupil potrzebuje codziennego rozciągania. Ta rasa może samodzielnie bawić się i ćwiczyć, co jest idealne dla rodzin prowadzących intensywny tryb życia.

Reguluj wagę, kontrolując porcje karmy dla kota. Jeśli Twój kot zacznie przybierać na wadze, zmniejsz ilość podawanego jedzenia i porozmawiaj ze swoim weterynarzem.

[irp]

Czy rosyjskie koty niebieskie są hipoalergiczne?

Rosyjski niebieski często pojawia się na listach „hipoalergicznych” ras kotów. Chociaż żadna rasa kota nie jest tak naprawdę niealergiczna, wydaje się, że niektórzy alergicy mogą z powodzeniem żyć z niektórymi rasami kotów, w tym z kotem rosyjskim niebieskim.

Typowe problemy zdrowotne kota rosyjskiego

Nie ma szczególnych problemów zdrowotnych związanych z rosyjskim niebieskim kotem. Jest to rasa zdrowa genetycznie, głównie ze względu na to, że jest rasą naturalnie występującą.

Szczotkowanie sierści nie jest konieczne, ale jest miłym dodatkiem do cotygodniowej rutyny innych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak mycie zębów.

Dieta i odżywianie kota rosyjskiego

Jedną ważną uwagą, o której należy pamiętać w przypadku tej rasy jest jej miłość do jedzenia. Będzie jadł ponad swoją potrzebę, co czyni go pewnym kandydatem na warunki związane z nadwagą.

Najlepszą profilaktyką jest mierzenie karmy i podawanie jej tylko w wyznaczonych porach dnia oraz upewnienie się, że wszyscy w domu wiedzą, że nie mogą dawać kotu zbyt wielu smakołyków lub resztek.

Historia niebieskiego kota rosyjskiego

Chociaż dokładne pochodzenie rosyjskiego niebieskiego kota nie jest pewne, to te koty były wcześniej nazywane kotami Archanioła, ponieważ przybyły ze statków z rosyjskiej Wyspy Archanioła lub Archangielska. Ten kot był faworyzowany przez arystokratów i preferowany przez rosyjskich carów.

Koty te zostały wysłane do wielu części Europy. Był jednym z uczestników pierwszych wystaw kotów, które odbyły się w Anglii w latach 80. XIX wieku.

Ciekawe fakty o kotach rosyjskich

 • Niektóre kocięta rodzą się z odrobiną pasków, znanych jako „paski ducha”. Te paski są ukłonem w stronę genu pręgowanego, noszonego przez wszystkie koty, chociaż zwykle zanikają z wiekiem.
 • Stowarzyszenie Miłośników Kotów (CFA) akceptuje tylko koty rosyjskie z niebieskim płaszczem, ale inne stowarzyszenia akceptują je w innych kolorach, w tym białym i czarnym.
 • Niektórzy uważają, że rasa wywodzi się od kotów rosyjskich carów.
 • Czasami nazywa się je „Kotami Archanioła” od miejsca ich pochodzenia na Wyspach Archanioła.

Często zadawane pytania

 1. Czy koty rosyjskie niebieskie są hipoalergiczne?

  Żaden kot nie jest w 100% hipoalergiczny, ale wiadomo, że koty rosyjskie niebieskie powodują mniej problemów u alergików niż inne rasy.

 2. Czy koty rosyjskie niebieskie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi?

  Rosyjskie koty lubią ciche i stabilne domy. Zwykle najlepiej radzą sobie ze starszymi dziećmi, ale będą tolerować młodsze dzieci, które są łagodne i pełne szacunku wobec nich. 
  To samo można powiedzieć o ich relacji z innymi zwierzętami — o ile nie są stale ścigane lub niepokojone, mogą żyć w harmonii z większością innych zwierząt domowych.

ZOBACZ TAKŻE