WesołeZwierzakiRasy kotówKot brytyjski krótkowłosy – dlaczego jest tak popularny?

Kot brytyjski krótkowłosy – dlaczego jest tak popularny?

Kot brytyjski krótkowłosy jest kotem muskularny o niefrasobliwej osobowości.
Jak przystało na jego brytyjskie dziedzictwo, jest nieco powściągliwy, ale kiedy pozna kogoś, jest bardzo czuły.

Koty brytyjskie krótkowłose to jedna z najstarszych uznanych ras kotów, początkowo uważana za sprowadzoną do Wielkiej Brytanii przez Rzymian. Cenione za miękkie, pluszowe płaszcze i zaokrąglone ciała, brytyjskie koty krótkowłose można prawie pomylić z żywymi pluszowymi misiami.

Ta piękna rasa występuje w szerokiej gamie kolorów i wzorów, ale tradycyjny brytyjski krótkowłosy jest owinięty niebieskim futrem. Najlepsza wiadomość: ten kot ma niewiele problemów zdrowotnych.

Charakterystyka rasy kota brytyjskiego

 • Wzrost: kotka około 28 cm, kot około 30 cm
 • Waga: kotka 3 – 4 kg, kot 3,5 – 8 kg
 • Długość życia: 15-20 lat
 • Dla kogo: dzieci, seniorzy, rodziny; akceptuje psy, koty
 • Temperament: towarzyski, czuły
 • Inteligencja: wysoka
 • Figlarność: średnia
 • Poziom aktywności: spokojny
 • Inne cechy: łatwe do trenowania; łatwy w pielęgnacji; przyjazny w stosunku do ludzi, innych zwierząt, obcych; toleruje samotność

Jak wygląda kot brytyjski krótkowłosy?

Brytyjskie koty krótkowłose są cenione nie tylko za wyluzowane podejście do życia, ale także za gęstą sierść, która ma niemal każdy kolor i wzór. Koty niebiesko-szare, często nazywane brytyjskimi bluesami są prawdopodobnie najpopularniejszym wyborem kolorystycznym wśród brytyjskich hodowców krótkowłosych.

Ale oprócz zwykłego niebieskiego płaszcza, rasa ta jest łatwa do rozpoznania ze względu na grube nogi, szerokie klatki piersiowe, zaokrąglone głowy i pucołowate policzki. Brytyjski kot krótkowłosy o niebieskiej sierści ma odważne pomarańczowo-bursztynowe oczy, ale osobniki o innych kolorach sierści mogą mieć zielone, miedziane, bursztynowe lub niebieskie oczy. 

Te wspaniałe koty wymagają szybkiego szczotkowania tylko raz w tygodniu, aby ich sierść była wolna od luźnych włosów i brudu. Brytyjskie krótkowłose są rasą dużych kotów, a samce mogą ważyć nawet 8kg.

Kot brytyjski krótkowłosy – charakter, osobowość

Jeśli chodzi o temperament, brytyjskie koty krótkowłose są praktycznie dla każdego: są aktywne, ale nie hałaśliwe, są czułe, ale nie nachalne i są mądre, ale nie czują potrzeby popisywania się, wymyślając, jak otworzyć np. lodówkę.

Koty brytyjskie krótkowłose są niefrasobliwe i traktują każdego członka rodziny (w tym psy i inne koty) jak dobrego przyjaciela, zwłaszcza jeśli są socjalizowane jako kocięta.

Ta wspaniała rasa uwielbia zabawę, są też ambiwertykami: lubią uwagę, ale także cenią przestrzeń osobistą i mogą kręcić nosem, gdy są zbyt mocno trzymane lub przytulane.

Marilyn Krieger, certyfikowana konsultantka behawioralna z San Francisco, przyznaje tej rasie kotów najwyższe oceny. „Są słodkie, wyluzowane i są lojalnymi towarzyszami” – dodaje.

Potrzeby życiowe kota brytyjskiego

Podobnie jak większość kotów, brytyjskie koty krótkowłose nie są zbyt wybredne w kwestii tego, gdzie mieszkają – o ile mają kochających właścicieli, którzy poświęcają czas na interakcję z nimi.

Brytyjskie koty krótkowłose są złotym środkiem między zabawą, a wylegiwaniem się na słońcu przez cały dzień. Oznacza to, że zawsze jest gotowy na grę w pogoń za małym czerwonym promieniem lasera, ale nie musisz się martwić, że wpadnie w kłopoty, gdy będziesz w pracy (zwłaszcza, jeśli ma mnóstwo zabawek).

Ponieważ brytyjskie koty krótkowłose są większą rasą kotów, upewnij się, że posiadasz dużą kuwetę, która wygodnie pomieścić Twojego zwierzaka, gdy jest w pełni dorosły.

Dobra zasada, której należy przestrzegać przy wyborze kuwety: powinna być 1,5 raza dłuższa od Twojego kota licząc od nosa do nasady ogona.

Warto też zaopatrzyć się w drapak albo dwa, ta ras wręcz uwielbia tego typu zabawkę.

Kot brytyjski – pielęgnacja

W przeciwieństwie do kotów długowłosych, koty brytyjskie krótkowłose nie muszą być często czesane, aby dobrze wyglądać.

Ich krótka, miękka, gęsta sierść wymaga jedynie cotygodniowego szczotkowania, aby usunąć martwe włosy i komórki skóry. Ale w większości przypadków same o siebie dbają, utrzymując sierść w czystości i porządku.

Podobnie jak inne rasy, brytyjskie krótkowłose wymagają częstego przycinania paznokci i pielęgnacji zębów, a także regularnych wizyt u weterynarza.

Pamiętaj, aby wykastrować swojego zwierzaka i kontrolować daty szczepień zgodnie z instrukcjami weterynarza.

Regularnie sprawdzaj uszy pod kątem nagromadzenia woskowiny lub ewentualnych roztoczy. Ważne jest również, aby ich kuwety były czyste.

Kot brytyjski – zdrowie i choroby

Kot brytyjski krótkowłosy to duża, zdrowa rasa, która może żyć nawet 20 lat. Są jednak podatne na pewne problemy zdrowotne, tak jak wszystkie rasy. 

Te kotki mogą być podatne na stan zwany kardiomiopatią przerostową, która polega na pogrubieniu mięśniowych ścian serca kota; powoduje to trudności w oddychaniu, letarg i utratę apetytu u starszych zwierząt.

Podobnie jak inne rasy, brytyjskie krótkowłose mogą mieć problemy z drogami moczowymi i nerkami.

Aby zapobiec rozwojowi problemów zdrowotnych, zacznij od zakupu kota brytyjskiego krótkowłosego od renomowanego hodowcy. I zawsze zabieraj kota do weterynarza raz w roku na kontrolę.

Oprócz regularnych badań kontrolnych ważną rolę w życiu Twojego brytyjskiego krótkowłosego powinny odgrywać ćwiczenia fizyczne.

Te koty mają energię, ale nie są aktywne, więc mogą przybrać na wadze, chyba że opracujesz strategie, która utrzyma je w ruch od najmłodszych lat.

Interaktywne zabawki, różdżki wędkarskie, piłki, lasery i konstrukcje wspinaczkowe, takie jak drapaki i półki dla kotów, pomogą Twojemu brytyjskiemu krótkowłosemu kotkowi w utrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej.

[irp]

Dieta i odżywianie kota brytyjskiego

Jak wszystkie koty, kot brytyjski krótkowłosy korzysta ze zbilansowanej diety zawierającej wysokiej jakości składniki. Karm kota w ilości proporcjonalnej do jego wieku, aktywności i poziomu energii.

Chociaż te koty zazwyczaj nie są głośnymi żebrakami i zazwyczaj nie wkładają energii potrzebnej do wskakiwania na blaty lub stoły, najlepiej jest unikać uczenia ich złych nawyków, karmiąc je jedzeniem z talerza w czasie posiłków.

Historia kota brytyjskiego

Uważa się, że starożytna rasa brytyjskich krótkowłosych jest bezpośrednimi potomkami kotów sprowadzonych do Anglii przez najeźdźców rzymskich. Wykorzystywano je do zwalczania szkodników i szybko rozprzestrzeniły się w całym kraju jako koty uliczne i hodowlane.

Wkrótce ich spokojne i pewne siebie osobowości skłoniły ludzi do powitania ich w swoich domach (i na kolanach). Z biegiem lat wykształciły okrągłe twarze z krótką, grubą sierścią we wszystkich kolorach.

Pod koniec XIX wieku zdeterminowany hodowca kotów Harrison Weir zaczął oficjalnie rozwijać brytyjskie koty krótkowłose, krzyżując różne pojedyncze koty. Na pierwszej zorganizowanej wystawie kotów, która odbyła się w londyńskim Crystal Palace w 1871 roku, niebieski pręgowany kot brytyjski należący do Weira wygrał Best in Show.

Zabawne fakty o kotach brytyjskich

 • Brytyjskie koty krótkowłose również zajmują szczególne miejsce w literaturze. Prawdopodobnie najbardziej znanym brytyjskim kotem krótkowłosym jest Kot z Cheshire w „”Alicji w Krainie Czarów„.
 • Ze swoimi pucołowatymi policzkami i dużymi zielonymi oczami, „Kot w Butach” jest powszechnie uważany za brytyjskiego kota krótkowłosego (pomimo hiszpańskiego akcentu).
 • Coby the Cat to brytyjski kot krótkowłosy, który ma ponad 1,5 miliona obserwujących na Instagramie.

ZOBACZ TAKŻE