WesołeZwierzakiPoradyPies ucieka z posesji lub na spacerze? 5 wskazówek, jak powstrzymać psa...

Pies ucieka z posesji lub na spacerze? 5 wskazówek, jak powstrzymać psa przed ucieczką

Czy twój pies jest artystą ucieczki? Jeśli masz psa, który ciągle ucieka, istnieje wiele przyczyn takiego zachowania. W tym artykule dowiesz się, jak powstrzymać psa przed dobrowolnym oddalaniem się z posesji.

pies ucieka z posesji

Kiedy twój futrzak oddala się z posesji lub na spacerze jest to dla ciebie zapewne frustrujące, a także niebezpieczne dla psa. Uciekający pies może zostać potrącony przez samochód, zraniony przez innego psa lub może kogoś zranić.

Prawie każdy pies ucieka z domu raz na jakiś czas, ale jeśli zdarza się to codziennie lub co kilka dni, czas zastanowić się, jak zapewnić mu bezpieczeństwo na podwórku, w domu lub na spacerze.

Dlaczego psy uciekają na spacerze lub z posesji?

Uciekają z różnych powodów. Mogą uciec, ponieważ widzą wiewiórkę i włącza się ich naturalny instynkt łowiecki. Twoje szczenię może uciec, aby rozpocząć zabawną grę w pogoń i oczekiwać, że będziesz za nimi podążać. Może istnieć zabawne miejsce, które Twój szczeniak chce odwiedzić.

Jeśli pies jest chronicznym uciekinierem, sam nie powstrzyma tego zachowania. Od Ciebie zależy stworzenie bezpiecznego, przyjemnego środowiska na podwórku i wzmocnienie pozytywnych zachowań.

Sprawdź płot i bramę, aby wzmocnić zabezpieczenia

Jeśli twój pupil często oddala się z podwórka, dokładnie sprawdź płot pod kątem uszkodzeń. Czworonogi mogą przeciskać się przez mniejsze otwory, niż można by się spodziewać! Szukaj miejsc, w których psiak zrobił podkop pod płotem. Zablokuj wszelkie dziury, aby zapobiec wymykaniu się w przyszłości. 

Pies może wykorzystać meble ogrodowe lub zabawki, aby wspiąć się na płot i przeskoczyć przez niego. Odsuń te przedmioty od płotu. Niektóre bardzo wysportowane lub bardzo zmotywowane psy mogą przeskoczyć przez płot z rozbiegu. Najlepszym sposobem na utrzymanie skoczków na podwórku jest zwiększenie wysokości okalającego płotu. 

Pamiętaj, aby sprawdzić zasuwy na bramach ogrodzeniowych. Jeśli bramka nie zawsze zatrzaskuje, pies o tym wie i planuje wyjść z podwórka. 

Trening psa może pomóc

Ucząc pupila wykonywania podstawowych poleceń, takich jak usiądź, zostań lub przyjdź możesz łatwo uniknąć frustracji. Szkoła psiego posłuszeństwa to świetny sposób na wspólne nauczenie się technik szkolenia psów i budowanie więzi lojalności na całe życie.

Co najważniejsze, uchronisz swojego futrzanego przyjaciela przed wieloma niebezpieczeństwami, jakie mogą napotkać go na otwartym terenie. Pies dobrze wyszkolony to pies bezpieczny.

Skuteczna tresura wykorzystuje pozytywne wzmocnienie. Oznacza to, że kiedy pies postępuje właściwie, oferujesz mu pochwały lub smakołyki. Kiedy zrobi coś złego, zignoruj ​​to (chyba że jest w niebezpieczeństwie). 

Trening zmienia nie tylko zachowanie twojego szczeniaka, ale także twoje zachowanie. Biegasz za swoim uciekinierem? Jeśli tak, pies może uważać to za zabawę i biega w kółko tylko dla zabawy.

Jeździsz po okolicy, szukasz psa, a następnie zabierasz go do samochodu? Jeśli pies lubi jeździć samochodem, to ta technika może wzmocnić zachowanie oddalania się z posesji.

Szkolenie wymaga konsekwencji i cierpliwości, ale efekty są tego warte. Czas spędzony na szkoleniu psa buduje zaufanie między tobą, a psem, poprawia bezpieczeństwo dla wszystkich i cementuje twoje relacje z psem w pozytywny sposób.

Czy powinieneś ukarać psa po powrocie?

Karanie może nie być skutecznym sposobem na powstrzymanie psa przed wymykaniem się. Psy kojarzą karę ze wszystkim, co robią w momencie nałożenia kary. Jeśli ukarzesz go po powrocie do domu, będzie kojarzył karę z powrotem do domu.

W rezultacie Twój szczeniak może się bać Ciebie lub Twojego domu. Jeśli nie złapiesz go zaraz po oddaleniu się, kara raczej nie zmniejszy niekontrolowanego zachowania. Zamiast karania, wytrenuj go za pomocą pozytywnych technik wzmacniających.

Jak powstrzymać psa przed wybiegnięciem przez otwartą bramę?

Zawsze zakładaj psu szelki lub smycz i trzymaj ją bezpiecznie w dłoni przed otwarciem drzwi lub bramy. Kiedy musisz otworzyć frontowe drzwi swojego domu, aby powitać gościa, naucz psa komendy zostań. Pamiętaj także o nagradzaniu psa kiedy dobrze wykona zadanie, dając mu jakiś przysmak. Unikaj wielozadaniowości po otwarciu drzwi lub bramy. Miej oko na swojego szczeniaka i obserwuj wskazówki behawioralne.

Jeśli ucieczki psa z podwórka nadal zdarzają się po otwarciu bramy, rozważ dodanie przedsionka. Ten system tworzy podwójne wejście i wyjście z podwórka oraz bezpieczną, zamkniętą przestrzeń, w której możesz przywiązać psa na smyczy przed wyjściem.

Zwiększ ilość codziennych ćwiczeń

Szczenięta i dorastające psy mają zapas energii. Zabierając je codziennie na przechadzkę, pomożesz mu wykorzystać nadmiar energii, którą mógłby rozładować na kopaniu dziur, wspinaniu się lub przeskakiwaniu przez płot. 

Codzienny spacer z psem utrzymują psiaka w dobrej kondycji fizycznej i zapobiegają otyłości, która może zagrażać zdrowiu i samopoczuciu Twojego pupila. Wzbogacają one również zmysły, ponieważ Twój pupil cieszy się widokami, dźwiękami i zapachami na świeżym powietrzu. Dodatkowo pies może spędzać czas ze swoją ulubioną osobą – Tobą! 

Zadbaj o zabawę, zmniejszając nudę lub niepokój psa

Samo pozwolenie szczeniakowi na swobodne bieganie na ogrodzonym podwórku może nie zaspokoić wszystkich jego potrzeb. Nadal musisz uczynić swoje podwórko interesującym i wygodnym, aby zmniejszyć chęć do ucieczki.

Zaopatrz się w zabawki dla swojego pupila i od czasu do czasu je zmieniaj. Upewnij się, że Ty lub członkowie Twojej rodziny spędzacie czas na podwórku w interakcji z psem.

Dodaj schronienie przed deszczem, zapewnij dostęp do cienia, jedzenia i wody, a podwórko może stać się szczęśliwym miejscem twojego pupila. 

Głośne dźwięki mogą wywołać u psa niepokój i skłonić go do opuszczenia podwórka. Jeśli to możliwe, zaplanuj umieszczenie psa w domu, gdy nadchodzą stresujące wydarzenia, takie jak budowa, burze lub fajerwerki. 

Psy mogą uciec, ponieważ szukają partnera

Popęd płuciowy jest potężny. Psy osiągają dojrzałość płciową w wieku około sześciu miesięcy i od tego momentu będą zapewne szukać partnerów do rozmnażania, dlatego najlepszym sposobem jest kastracja.

Urządzenia śledzące mogą pomóc w znalezieniu psa

Lokalizatory GPS wykorzystują najnowszą technologię do lokalizowania uciekających psów. Taki przyrząd przyczepia się do obroży psa i łączy się z aplikacją na smartfonie, która pozwala zobaczyć dokładną lokalizację psa.

Jeśli pies jest chronicznym uciekinierem, może to być dobre rozwiązanie, dopóki nie osiągniesz sukcesu poprzez szkolenie psa. Za pomocą tych urządzeń można łatwo zlokalizować zwierzęta. 

Podsumowanie

Jeśli zainwestujesz czas i będziesz cierpliwy, możesz znaleźć sposób, aby powstrzymać szczeniaka przed ucieczką z podwórka lub na spacerze. Korzystając z treningu lub zmieniając podwórko w psi raj, możesz zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo na podwórku i cieszyć się wieloma wspólnymi latami.

ZOBACZ TAKŻE