WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówMój pies zjadł plastik! Sprawdź co musisz zrobić.

Mój pies zjadł plastik! Sprawdź co musisz zrobić.

Psy są z natury padlinożercami, a ich mocne zęby i szczęki sprawiają, że mogą żuć różne rzeczy! Czasami plastik zawierał coś smacznego, na przykład jedzenie, ale często po prostu Twój pies dał się ponieść zabawie!

Tak czy inaczej, jeśli Twój pupil zje cos plastikowego, prawdopodobnie się o niego martwisz. Porozmawiamy o zagrożeniach związanych z jedzeniem plastikowych przedmiotów, kiedy się martwić i co dalej.

Co się stanie, jeśli pies zje plastikowy przedmiot?

Tego typu przedmioty nie są strawne, więc nie rozpuszczą się w żołądku. Bez względu na to, czy pupil połknął plastikową zabawkę w całości, czy też przeżuł i połknął kawałki plastikowej torby, gdy tylko znajdzie się w żołądku może zacząć sprawiać problemy. Najczęściej tworzy on niedrożność, powodując, że pokarm i woda nie mogą przejść przez żołądek lub jelito cienkie.

Przeżuty przedmiot może mieć ostre krawędzie, które mogą utknąć w ścianie żołądka lub jelit. Może to spowodować stan zapalny, a nawet niebezpieczną perforację (dziura lub rozdarcie w wyściółce jelit).

Objawy mogą nie być widoczne od razu i mogą pojawić się po kilku dniach. Kawałki mogą również przeciąć pysk i język psa, a zadławienie jest również kolejnym możliwym ryzykiem.

[irp]

Pies połknął przedmiot, co robić?

Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby dowiedzieć się, co dalej.

Odizoluj pas

Usuń psa z danego miejsca, abyś mógł szybko posprzątać resztki. Spróbuj obliczyć, ile brakuje. Jeśli pupil połknął plastikowe opakowanie, jego zawartość również może być szkodliwa (np. chemia, czekolada i lekarstwa), więc spróbuj znaleźć listę składników.

Oceń stan swojego pupila

Czy twój pupil jest nadal bystry i czujny? A może się dławi lub wykazuje oznaki dyskomfortu? Jeśli to możliwe, sprawdź, czy w jego ustach nie ma jeszcze kawałka przedmiotu – ale tylko wtedy, gdy czujesz się bezpiecznie, ponieważ psy mogą ugryźć, jeśli odczuwają ból lub stres.

Skontaktuj się z weterynarzem

Zadzwoń do kliniki weterynaryjnej tak szybko, jak to możliwe, jeśli uważasz, że pupil połknął część przedmiotu, nawet jeśli wydaje się, że jest z nim wszystko w porządku.
Podaj im informacje, ile pies mógł zjeść, czy był to twardy lub ostry kawałek. Czy wykazuje jakiekolwiek objawy, takie jak dławienie się, drapanie po pysku. Twój weterynarz może również chcieć poznać przybliżony rozmiar lub wagę Twojego czworonoga.

Zobacz również: Czy psy mogą jeść cukinię?

Postępuj zgodnie z poradą lekarza weterynarii

Jeśli lekarz chce, abyś przyprowadził psa do kliniki na badanie, zrób to, wczesne leczenie ma większe szanse powodzenia. Może również zalecić monitorowanie zwierzaka pod kątem oznak, zamiast pójścia prosto do kliniki.
Mogą również zalecić leczenie domowe, takie jak wywoływanie wymiotów, ale należy to robić tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz – istnieje ryzyko, że kawałek plastiku może utknąć w drodze powrotnej, co jest znacznie trudniejsze w leczeniu.

Zabieg dla psa, który zjadł plastikowy przedmiot

Można przeprowadzić diagnostykę, taką jak USG, nieinwazyjny sposób prześwietlenia narządów lub endoskopię, długa, elastyczna kamera jest wprowadzana do żołądka psa. Czasami obcy przedmiot można usunąć bez operacji za pomocą małych kleszczyków na końcu endoskopu.

Może być możliwe podanie leków wywołujących wymioty, jeśli przedmiot nadal znajduje się w żołądku. Jednak duże lub ostre kawałki mogą spowodować uszkodzenie przełyku, kiedy zwymiotują, więc zamiast tego może być wymagana operacja. Operacja może być również potrzebna, jeśli przedmiot już przesunął się do jelita cienkiego, zanim utknie.

[irp]

Ile kosztuje operacja?

To poważna procedura medyczna, która wymaga doświadczenia. Twój pupil zwykle będzie musiał być hospitalizowany przez kilka dni po takiej operacji i będzie potrzebował wielu rodzajów środków przeciwbólowych. Koszty różnią się w zależności od regionu i kliniki.

Jak rozpoznać, czy pies ma coś w żołądku?

Obserwuj psa jeśli ma coś w żołądku jedzenie i woda mogą nie być w stanie prawidłowo przejść przez przewód pokarmowy. Spowoduje to ponowne wymiotowanie pokarmu. Może również przestać oddawać kał, może mieć biegunkę lub krew w stolcu z powodu stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym. Możesz zauważyć przeżute, małe kawałki w wymiocinach lub stolcu.

Psy z blokadami nie chcą dużo jeść ani pić, mogą stać się ospałe. Można zaobserwować dyskomfort w ich jamie brzusznej, pies może przyjąć inny sposób leżenia, siedzenia, aby poczuć się bardziej komfortowo.

Najczęstszą pozycją związaną z bólem brzucha jest „pozycja modlitewna”, może też jęczeć, skomleć.

Inne objawy mogą obejmować:

  • Zmiana w ich stolcach
  • Je mniej niż zwykle
  • Letarg
  • Dyskomfort w jamie brzusznej

Czy ciało obce bez problemu zostanie wydalone?

Małe, plastikowe opakowania i małe kawałki torebek są zazwyczaj bardziej podatne na przejście niż większe, twardsze lub ostrzejsze. Większe rasy są również w stanie łatwiej wydalić rzeczy, największy problem mogą mieć szczeniaki.

Czy plastik rozpuszcza się w żołądku psa?

Psy są znane z tego, że mają „silne żołądki”, ale chociaż mają dużą ilość kwasu żołądkowego, nie wystarczy go, aby rozpuścić obce ciało. Nie rozpuści się on w żołądku ani nie zostanie strawiony. Przejdzie stosunkowo niezmieniony albo spowoduje zablokowanie lub perforację.

Jak mogę pomóc psu?

W takiej sytuacji nie jest dobrym pomysłem podawanie czegokolwiek swojemu psu bez konsultacji z weterynarzem, ponieważ może to utrudnić późniejsze leczenie.

Czy jedzenie plastiku może zabić psa?

Potencjalnie tak. Ryzyko jest zwiększone, jeśli odwodni się z powodu zwracania lub jeśli rozwinie się zagrażające życiu zapalenie otrzewnej. Dlatego należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, gdyż większość psów, po szybkiej diagnozie i odpowiednim leczeniu wraca do zdrowia.

[irp]

Co robić, gdy pies gryzie plastikowe przedmioty?

Niektóre psy są z natury bardziej dociekliwe niż inne, dlatego trzymaj wszelkie potencjalnie szkodliwe lub kuszące przedmioty poza ich zasięgiem i regularnie opróżniaj kosze na śmieci.

Każdy właściciel psa powinien nadzorować zabawę plastikowymi zabawkami i wyrzucać zabawki, które noszą ślady zużycia lub uszkodzenia. Kup psu zabawkę odpowiednią do jego wielkości, a nie plastikowymi butelkami lub opakowaniami.

Utrzymywanie psychicznej stymulacji psa może również powstrzymać go przed nudą i niszczeniem rzeczy. Szczenięta mogą dużo żuć podczas ząbkowania, więc upewnij się, że mają dostęp do odpowiednich zabawek.

Jeśli pies uwielbia żucie lub cierpi na niepokój, który może prowadzić do niszczenia przedmiotów możesz rozważyć uzyskanie profesjonalnej porady na temat technik treningowych, które nauczą psa pokorności.

ZOBACZ TAKŻE