WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy warto podawać psu mleko? Czy mleko jest bezpieczne dla psów?

Czy warto podawać psu mleko? Czy mleko jest bezpieczne dla psów?

Mleko i produkty mleczne mogą przynosić ludziom ogromne korzyści. Są bogate w witaminę D i wapń, które pomagają utrzymać zdrowe i mocne zęby i kości. Ale czy nasze ukochane psiaki też mogą mieć mleko?

Jeśli chodzi o to, czy psy mogą spożywać mleko, szybka odpowiedź jest taka, że to zależy. W większości przypadków odrobina mleka nie będzie szkodliwa ani toksyczna.

Ale są wyjątki, a psy mogą napotkać kilka problemów zdrowotnych, jeśli dostają mleko lub jedzą produkty mleczne w dużych ilościach lub przez dłuższy czas.

Jak zawsze, przed dzieleniem się ludzkimi pokarmami lub napojami z psem, w tym mlekiem musisz zapytać swojego weterynarza, czy nie ma jakiś przeciwwskazań.

Mleko dla szczeniąt, a nietolerancja laktozy?

Mleko zawiera cukier zwany laktozą, który do trawienia wymaga enzymu zwanego laktazą. Szczeniaki na ogół mają pod dostatkiem enzymu, ponieważ jest on używany do rozkładania mleka suki podczas karmienia.
Gdy małe psy zostaną odstawione od piersi lub wprowadzone do większej ilości pokarmów dla dorosłych, będą wytwarzać mniej laktazy w swoim organizmie i to właśnie wtedy mogą przestać tolerować laktozę.

Co może się stać, jeśli Twój pies dostaje mleko?

Chociaż spożywanie mleka nie jest toksyczne dla psa, może powodować wiele poważnych problemów w przyszłości. Niektóre psy  w pewnym stopniu nie tolerują laktozy, ma na nią alergię, co oznacza, że ​​mają trudności z trawieniem tych produktów i wpływają one negatywnie na układ pokarmowy.

Niektóre z objawów to:

  • Luźne stolce
  • Wzdęcia
  • Gazy
  • Wymioty
  • Ból brzucha
  • Biegunka
  • Świąd

Ponadto pełne mleko lub inne produkty na bazie mleka mogą zawierać zbyt dużo tłuszczu i mogą również prowadzić do biegunki i wymiotów. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w większości tego typu produktów, spożycie może prowadzić do zapalenia trzustki u psa, co jest bardzo poważnym stanem.

[irp]

Ile mleka mogą wypić psy dziennie?

Kilka łyżek mleka od czasu do czasu prawdopodobnie nie zaszkodzi, ale oferowanie większych ilości może prowadzić do negatywnych, krótko- i długoterminowych efektów u Twojego czworonoga.

Podobnie jak w przypadku wszystkich smakołyków, dobrym pomysłem jest przestrzeganie zasady 90/10 i ograniczenie spożycia mleka do nie więcej niż 10% całkowitej dziennej liczby kalorii. Pamiętaj, że najważniejszym produktem spożywczym w diecie psa jest pełnowartościowa, zbilansowana karma.

Czy pies może pić mleko krowie?

Nawet przy mnogości dostępnych rodzajów mleka, mleko krowie lub kozie jest nadal najczęstszym rodzajem mleka, który piją ludzie. W związku z tym jest to rodzaj, który najprawdopodobniej zostanie podany pupilowi. Ale czy warto podawać psu mleko od krów? Krótka odpowiedź brzmi: tak, mleko od krów jest bezpieczne dla psów, ale jak zawsze należy zachować umiar. Przed podaniem warto też zaciągnąć informacji od lekarza weterynarii.

Czy psy mogą dostawać mleko migdałowe?

To jedno z najpopularniejszych mleczek roślinnych i można go używać jako mleko zastępcze Małe ilości tego mleka (łyżki, a nie miski) powinny być w porządku dla psa jako okazjonalny przysmak.

Wypróbuj to rozwiązanie jako test i sprawdzaj czy pies nie ma rozstroju żołądka. Czasami jest słodzone, więc trzymaj się z dala od mleka zawierającego słodzik ksylitol, który jest bardzo toksyczny dla psów.

[irp]

Czy psy mogą spożywać mleko sojowe?

Mleko sojowe to kolejna bezmleczna, roślinna alternatywa, małe ilości są bezpieczne. Niektórzy zwolennicy twierdzą, że izoflawony zawarte w tym mleku mają korzystny wpływ na zdrowie psa. U ludzi mogą obniżać one poziom cholesterolu i zmniejszać częstość występowania nowotworów wrażliwych na estrogeny.

Mleko zastępcze dla szczeniąt

Mleko matki jest zawsze najlepszym źródłem pożywienia w pierwszych tygodniach życia psa, ale co powiesz na to, gdy szczenię zostanie odstawione od matki lub gdy noworodek zostanie osierocony? Czasami trzeba znaleźć alternatywę, ale komercyjny preparat mlekozastępczy jest zawsze lepszy niż krowie mleko dla szczeniąt.

Mleko psa jest bogatsze w białko i kalorie oraz znacznie łatwiejsze do strawienia niż krowie mleko. Zawsze wybieraj preparat mlekozastępczy zalecany przez weterynarza dla nowonarodzonych szczeniąt.

[irp]

Czy mleko może leczyć zaparcia u psów?

Często mleko jest wymieniane wśród „domowych środków” na zaparcia u psów. Jednak ta sugestia nie jest polecana przez bardzo wielu lekarzy weterynarii. Mleko działa jako środek przeczyszczający, gdy psy nie tolerują laktozy.

Tak więc dawanie im zbyt dużych ilości może doprowadzić do odwrotnego problemu. Jeśli Twój pies cierpi na zaparcia, zwłaszcza jeśli zdarza się to regularnie, zaleca się skonsultowanie z weterynarzem i poszukanie innej opcji, która jest bardziej zrównoważona i nie spowoduje dodatkowych problemów.

ZOBACZ TAKŻE