WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy psy mogą jeść śliwki? Czy są one niebezpieczne dla psów?

Czy psy mogą jeść śliwki? Czy są one niebezpieczne dla psów?

Większość psów chętnie zjada każdą ludzką żywność, a wiele z nich lubi podjadać owoce. Psy często jedzą wiele różnych owoców, ale co ze śliweczkami? Czy są bezpieczne dla naszych psich towarzyszy?

Czy psy mogą jeść śliwki

Chociaż może to brzmieć sprzecznie z intuicją, ponieważ psy są wszystkożerne, owoce mogą być świetnym uzupełnieniem diety psa. Niektóre owoce, takie jak banany, brzoskwinie i morele są bezpieczne i zdrowe dla psów, podczas gdy inne, takie jak winogrona i rodzynki mogą prowadzić do niewydolności nerek.

Śliwki są dobrze znane ze swoich właściwości przeciwutleniających i trawiennych, ale czy są bezpieczne dla twojego szczeniaka? Przyjrzyjmy się bliżej plusom i minusom zaoferowania Twojemu psu tego słodkiego i smacznego owocu.

Czy śliwki są bezpieczne dla Twojego psa?

Krótka odpowiedź brzmi tak, psy mogą spokojnie cieszyć się tymi owocami jako smaczną przekąską. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaoferujesz swojemu psu smakołyk z miski z owocami.

Owoce te zawierają pestkę, która jest największym zagrożeniem dla Twojego zwierzaka, jednak mięsista część jest bezpieczna dla większości psów.

[irp]

Korzyści odżywcze

Nie są to bardzo odżywcze owoce, ale mogą być dobrym źródłem witamin A i C. Witamina C jest ważnym przeciwutleniaczem, który wspiera zdrowy układ odpornościowy. Jest również przydatna w zmniejszaniu stanu zapalnego i utrzymaniu zdrowych kości i chrząstek.

Witamina A jest niezbędna we wspieraniu zdrowego wzroku, a także w odpowiednim utrzymaniu skóry i sierści. Chociaż psy nie potrzebują suplementów witamin A i C w swojej diecie, kilka kawałków tego owocu nie zaszkodzi.

Są również źródłem błonnika, który jest ważny dla utrzymania zdrowego trawienia, łagodzenia zaparć i pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Zawartość wody jest również dość wysoka, dzięki czemu mogą stanowić nawilżający i orzeźwiający przysmak dla psów.

Ale miąższ ma wysoką zawartość cukru, więc uważaj i zawsze zachowaj umiar, ponieważ zbyt dużo cukru może prowadzić do przyrostu masy ciała i otyłości, co może zwiększać ryzyko rozwoju innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca.

Jak przygotować śliwki dla psa?

Owoce należy zawsze umyć przed podaniem psu. To usunie wszelkie zabrudzenia, a także zmyje pozostałości wszelkich pestycydów lub nieprzyjemnych chemikaliów.

Pestka może być bardzo szkodliwa, dlatego należy ją usunąć przed podaniem psu owocu. Owoc należy następnie pokroić w plastry, aby uniknąć zakrztuszenia się.

Warto zauważyć, że nie należy podawać psu suszonych śliwek. Suszone owoce mają wyższą zawartość cukru i chociaż nie są toksyczne, mogą powodować rozstrój żołądka i biegunkę.

Jak często mogę dawać psu śliwki?

Śliwki, podobnie jak wszystkie smakołyki należy podawać psu z umiarem. Twoje szczenię może cieszyć się kilkoma plasterkami nawet kilka razy w tygodniu. Chociaż wiemy, że owoce są zdrowe, nasze psy nie muszą jeść takiej samej ilości jak my, aby zachować zdrowie.

Wysoka zawartość cukru może przyczynić się do przybierania na wadze. Zbyt duża ilość może powodować rozstrój żołądka, zwłaszcza jeśli są na to podatne i mają wrażliwe jelita.

[irp]

Czy śliwki mogą być niebezpieczne dla Twojego psa?

Chociaż sam owoc nie jest zły dla psa i może go bezpiecznie spożywać jako smaczny dodatek w codziennej diecie, istnieje pewne ryzyko, o którym musisz wiedzieć zanim zaoferujesz go swojemu czworonogowi.

Chociaż mają pewne właściwości odżywcze, a mięsista część jest w dużej mierze nieszkodliwa, pestki mogą być szczególnie niebezpieczne dla naszych futrzanych przyjaciół.

Jeśli Twój pupil cierpi na jakiekolwiek schorzenia, zawsze najlepiej porozmawiaj ze swoim weterynarzem przed wprowadzeniem nowego pokarmu do jego diety.

Zatrucie cyjankami

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że pestka zawiera amigdalinę, która po spożyciu jest rozkładana przez organizm na cyjanowodór. Cyjanek jest tak samo niebezpieczny dla Twojego pupila jak ludzi, gdy jest przyjmowany w wystarczająco dużych dawkach i może doprowadzić do śmierci.

Jeśli twój pies zje wystarczająco dużą ilość może zachorować. Zatrucie cyjankiem może być śmiertelne, jeśli nie zostanie wcześnie leczone. Na szczęście w jednej pestce jest tylko niewielka ilość amigdaliny, więc Twój pies musiałby zjeść całkiem sporo ich, aby osiągnąć śmiertelną dawkę.

Niedrożność żołądka

Połknięcie całego owocu może powodować wiele problemów. Nie tylko stwarza ryzyko zadławienia, ale może on również utknąć w przewodzie pokarmowym.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, to wymioty i biegunka, obolały brzuch (skowyczenie lub warczenie po dotknięciu), zaparcia, letarg, utrata apetytu oraz osłabienie.

[irp]

Wysoka zawartość cukru

Owoce na ogół zawierają dużo cukru. Mimo że są to naturalnie występujące cukry nadal są szkodliwe dla psów w dużych ilościach. Zbyt duża ilość może przyczynić się do przyrostu masy ciała, otyłości i powiązanych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca.

ZOBACZ TAKŻE