WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy psy mogą jeść pomidory. Wszystko co musisz wiedzieć

Czy psy mogą jeść pomidory. Wszystko co musisz wiedzieć

Czy psy mogą jeść pomidory? Krótka odpowiedź brzmi: tak, psy mogą jeść pomidory, ale jest kilka dużych wyjątków i rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim dasz je swojemu psu.

Należy zauważyć, że pomidory należą do rodziny psiankowatych, a ich części zawierają substancje toksyczne w dużych ilościach.

Zatrucie przez przejadanie się pomidorami jest rzadkie u psów, ale może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli psy dostaną się do ogrodów z niedojrzałymi pomidorami, które są bardziej niebezpieczne.

Ogólnie rzecz biorąc zwykłe, dojrzałe pomidory, które są pozbawione łodyg i liści są bezpieczne dla psów, ale zawsze powinieneś skonsultować się z weterynarzem przed dzieleniem się ludzkim pokarmem z psem.

Oto, co powinieneś wiedzieć o karmieniu psów pomidorami.

Korzyści z pomidorów dla psów

Pomidory są bogate w składniki odżywcze, które są dobre dla psów, jeśli są spożywane w odpowiednich ilościach. Są niskokaloryczne i bogate w błonnik, który jest dobry na trawienie.

Pomidory zawierają likopen, który może zmniejszać ryzyko chorób serca i wzmacniać kości; beta-karoten, który może poprawić funkcje poznawcze; witamina A, która pomaga w widzeniu i witamina C, która jest dobra dla skóry.

Zawierają również minerały, takie jak kwas foliowy i potas, które pomagają w utrzymaniu ciśnienia krwi i zdrowiu mięśni.

[irp]

Kiedy pomidory są złe dla psów?

Zielone części pomidorów, w tym łodygi i winorośl, a także niedojrzałe pomidory zawierają toksynę zwaną solaniną. Generalnie mają niewielkie ilości solaniny, która nie zaszkodzi psom. Jednak spożywane w dużych ilościach może powodować problemy.

Jest to problem dla rodziców psów, którzy mają ogródki z pomidorami, w których może znajdować się wiele niedojrzałych pomidorów, w których psy mogą je zjeść. Jeśli masz ogród z pomidorami, trzymaj psa z dala od niego.

Najczęstszym objawem zatrucia pomidorami u psów są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ale psy mogą również cierpieć na wymioty, biegunkę , senność, dezorientację, nieprawidłowe tętno i inne objawy. Jeśli zauważysz u swojego psa oznaki zatrucia pomidorami udaj się do weterynarza.

Produkty zawierające pomidory, takie jak sosy, zupy lub soki mogą być niezdrowe dla psów, zwłaszcza że często zawierają sól, cukier, sztuczne aromaty lub inne szkodliwe składniki. Najlepiej unikać podawania psu tych produktów.

Możesz nawet zrobić własne produkty z pomidorów, dzięki czemu wiesz, co w nich jest. Odrobina tych przysmaków prawdopodobnie nie spowoduje większych szkód, ale nie ma sensu narażać zdrowia psa.

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich pokarmów, istnieje ryzyko, że Twój pies może być uczulony na pomidory. W rzadkich przypadkach reakcja alergiczna może prowadzić do anafilaksji, potencjalnie śmiertelnego stanu.

Jeśli zauważysz objawy, takie jak kaszel, kichanie, pokrzywka, obrzęk, trudności w oddychaniu lub inne objawy alergii, przestań podawać psu pomidory i skontaktuj się z weterynarzem.

Niektóre psy mają schorzenia, takie jak refluks żołądkowy lub problemy żołądkowo-jelitowe, a ten stan mogą jeszcze pogorszyć pomidory.

Zawsze najlepiej zapytać weterynarza  przed podaniem psu nowego rodzaju karmy, aby upewnić się, że szczeniak może je bezpiecznie zjeść.

[irp]

Jak karmić psa pomidorami?

Zawsze powinieneś skonsultować się z weterynarzem przed podaniem pomidorów, aby określić odpowiednią wielkość porcji dla swojego psa.

Nawet zdrowa przekąska, taka jak pomidory powinna być uwzględniona w optymalnej, zbilansowanej codziennej diecie Twojego psa.

  • Dobrze umyte, a następnie pokrojone w plastry lub pokrojone na kawałki wielkości kęsa (mniejsze kawałki dla mniejszych psów, aby uniknąć ryzyka zadławienia).
  • Posiekany i ugotowany, a następnie zmiksowany i dodany do regularnego jedzenia psa. Gotowane pomidory mogą być nawet bardziej korzystne niż surowe, ponieważ przeciwutleniacz likopen jest łatwiej przyswajalny.
  • Pomidory w puszkach bez przypraw lub dodatku soli są dobre do serwowania psom.
  • Nigdy nie karm swojego psa przygotowanymi sosami pomidorowymi, a nawet pomidorami w puszkach z cebulą lub czosnkiem, ponieważ mogą one być toksyczne, a także powodować rozstrój żołądka.

Często zadawane pytania o tym czy psy mogą jeść pomidory

Czy psy mogą pić sok pomidorowy?

Tak i nie. Jeśli sok pomidorowy jest zrobiony z czystych, dojrzałych pomidorów i nie jest obciążony solą, jest ogólnie bezpieczny dla twojego szczeniaka, jednak ilość porcji ma znaczenie.

Czy psy mogą jeść surowe pomidory?

Tak, ale upewnij się, że są to dojrzałe czerwone pomidory.

Czy psy mogą jeść gotowane pomidory?

Tak, jeśli gotowane pomidory są dojrzałymi czerwonymi pomidorami. Tylko pamiętaj, aby nie dodawać soli, przypraw, takich jak czosnek lub cebula, ani innych składników, które mogą być niebezpieczne dla twojego szczeniaka.

Czy psy mogą jeść sos pomidorowy?

Najlepszym wyborem jest domowy sos pomidorowy. Sosy i zupy w słoikach i w puszkach często zawierają konserwanty, dodatki, cukier, sól i inne przyprawy, które nie są dobre dla psów.

Czy psy mogą jeść ketchup?

Odrobina ketchupu prawdopodobnie nie spowoduje problemów u twojego psa, ale naprawdę powinieneś unikać karmienia nim swojego psa. Wiele przypraw do ketchupu to nie tylko puree z pomidorów. Zawierają takie rzeczy jak cebula w proszku, czosnek w proszku, cynamon, ocet, cukier, sól i czasami guma ksantanowa, z których żadna nie jest dobra dla psów.

Czy psy mogą jeść łodygi i liście pomidora?

Nie. Jeśli pomidor jest zielony, pies nie powinien go jeść. Ogrodnicy domowi muszą rozważyć postawienie ogrodzenia wokół ogrodu lub trzymanie roślin poza zasięgiem psa.

[irp]

ZOBACZ TAKŻE