Jej liczne korzyści w połączeniu z apetycznym smakiem wyjaśniają, dlaczego warzywo jest zawsze mile widzianym dodatkiem, niezależnie od rodzaju kuchni
Czy możemy jednak powiedzieć to samo o naszych pupilach? Czy nasze futrzaki mogą zatem spożywać paprykę?Krótka odpowiedź brzmi „tak”, mogą spożywać paprykę. Jednak jest to trochę bardziej skomplikowane. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć więcej.
Czy psy mogą dostawać paprykę?
Bardziej trafnym pytaniem powinno być, dlaczego w ogóle chcesz karmić swojego psa tym warzywem? Jest on obowiązkowym mięsożercą. Oznacza to, że czerpie wszystkie swoje wymagania żywieniowe z diety opartej na mięsie. Oczywiście nie oznacza to, że owoce i warzywa to zły pomysł.
Wręcz przeciwnie mogą one zwiększyć wymagania żywieniowe, a nawet służyć jako środki lecznicze. Podobnie jak wiele owoców i warzyw, Twój pupil skorzysta z wzmacniających zdolności czerwonej papryki.
Jednak zawsze pamiętaj, że układ pokarmowy nie jest przystosowany do przetwarzania tego rodzaju pokarmów. Dlatego powinieneś uznać to warzywo jak okazjonalna przekąska. Nie powinieneś czynić tego stałym składnikiem podstawowej diety.
Korzyści zdrowotne
Jako właściciel czworonoga ważne jest, aby przyjrzeć się składowi odżywczemu i temu, co każdy z tych instrumentów robi w organizmie.
Dzięki temu lepiej zrozumiesz, jakie korzyści może odnieść Twój towarzysz.
Korzyści witaminowe
Jest bogata w witaminę C, o której wiadomo, że wzmacnia działanie układu odpornościowego. Zawiera również witaminę E, która wpływa na rozwój zdrowej skóry i sierści. Zawiera również witaminę B6, która jest ważna dla zdrowia układu nerwowego.
Korzyści z beta karotenu
Jako przeciwutleniacz chroni przed infekcjami i chorobami, ma również korzystny wpływ na sierść, skórę, rozwój kości, zdrowie oczu i zdrowie reprodukcyjne.
Korzyści z węglowodanów, białka i tłuszczu
Zawiera również pewne ilości węglowodanów, tłuszczu i białka. Węglowodany i tłuszcze dodadzą energii, podczas gdy białko przyniesie korzyści w zakresie budowy ciała.
Korzyści mineralne
Posiada również niewielkie ilości minerałów, takich jak mangan i magnez, które są kluczowe dla zdrowia kości.
[irp]
Czerwona, zielona, żółta — czy kolor ma znaczenie?
Każdy kolor zawiera niezbędne witaminy i składniki odżywcze, które są korzystne dla zdrowia, takie jak beta-karoten chociaż czerwona jest najbardziej pożywna i najlepsza do karmienia, ponieważ zawiera najwięcej witamin i przeciwutleniaczy.
Czy papryka jest bezpieczna?
To, że może bezpiecznie spożywać paprykę, nie oznacza, że powinien. Chociaż nie jest całkowicie niebezpieczna, może okazać się uciążliwa dla twojego szczeniaka i jego komfortu.
Ostra może podrażnić przewód pokarmowy
Nie radzą sobie one z pikantnymi potrawami w taki sam sposób, jak ludzie. Jeśli chodzi o radzenie sobie z ostrymi potrawami, ich żołądki i przewody jelitowe są dość wrażliwe. Papryka słodka nie stanowi większego problemu.
Ostra jest na tyle ostra, że przy większych ilościach może powodować niestrawność, wymioty lub biegunkę. I chociaż jest to raczej mało prawdopodobna okoliczność, nadal istnieje możliwość.
Zawiera solaninę
Innym ryzykiem związanym z masowym spożyciem jest przedawkowanie solaniny. Solanina znajduje się w ziemniakach, bakłażanie i papryce. Duże ilości solaniny mogą prowadzić do trudności w oddychaniu, senności i upośledzenia reakcji układu nerwowego. Jednak, aby tak się stało, twoje szczenię będzie musiało skonsumować ogromne ilości tego warzywa.
Może powodować podrażnienie nosa
Węch jest wykładniczo silniejszy niż nasz i jest znacznie bardziej podatny na irytację. Kapsaicyna w papryce może powodować lekki dyskomfort i powodować, że będzie kichać w sposób niekontrolowany przez kilka sekund i szybko będzie chciał zlokalizować miskę z wodą.
Jaki jest najlepszy sposób serwowania papryki?
O ile nie jest toksyczna dla psów, bardziej sensowne jest dawanie jej tylko w małych porcjach. Nadmierne karmienie papryką może prowadzić do rozstroju żołądka i biegunki. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na formę, którą proponujesz. To prowadzi nas do naszego następnego pytania:
Czy można podawać surową paprykę?
Jak można się spodziewać, surowa ma twardą skórkę, dlatego trudno będzie ją żuć. Oferowanie w takiej postaci papryki wiąże się z ryzykiem zadławienia.
Zęby są przeznaczone do żucia mięsa, ale nie warzyw. Tak więc, jeśli psiak napotka twardą zewnętrzną skórkę prawdopodobnie ją wyplunie.
Zamiast oferować psiakowi surowe warzywa, dobrym wyborem będzie przecieranie papryki i mieszanie jej z jedzeniem. Ale nawet wtedy należy serwować pokarm tylko w niewielkich ilościach, aby zapobiec wystąpieniu biegunki.
[irp]
Czy psy mogą jeść gotowaną paprykę?
Zdecydowanie tak. Rzeczywiście, lepiej dawać gotowaną, która została poddana obróbce termicznej, a nie surową. Oprócz ryzyka zadławienia, które omówiliśmy powyżej, niegotowana może być również obciążona innymi toksycznymi chemikaliami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Pamiętaj, że warzywa i owoce są obecnie uprawiane w kontrolowanych warunkach. Niektóre z tych warunków obejmują regularne opryskiwanie aerozolami i innymi pestycydami. Podczas zbioru owoce i liście roślin mogą nadal zawierać znaczne ilości tych aerozoli.
Dając surową wprowadzasz te potencjalnie toksyczne substancje bezpośrednio do układu pokarmowego. A długoterminowe skutki są zbyt poważne, aby je rozważać.
Ile papryki może zjeść?
Należy wprowadzać ją powoli i z umiarem, aby zobaczyć, jak reaguje na nią dany osobnik. Zaleca się, aby duże osobniki zjadały mniej niż połowę papryki, a małe spożywały mniej niż jedną czwartą na raz. Pamiętaj też, że najważniejsza jest pełnowartościowa karma.
Czy osobniki z cukrzycą też mogą jeść paprykę?
Czworonogi z cukrzycą nie powinny spożywać tego warzywa. Dzieje się tak, ponieważ regularne karmienie papryką może doprowadzić do odwodnienia i pewnego poziomu podrażnienia żołądka i nosa. Może to okazać się bardzo szkodliwe, szczególnie dla czworonoga, u którego zdiagnozowano cukrzycę.
[irp]
Warzywa i owoce w diecie: Czy więc nasz pupil może jeść paprykę?
Tak, ale powinieneś postępować z nią ostrożnie. Chociaż raczej nie doprowadzi do zatrucia, problem pojawia się, gdy dajesz ją w dużych ilościach.
Warto też sprawdzić w jakiej formie podajesz paprykę swojemu futrzanemu przyjacielowi. Zamiast tego zaproponuj gotowaną, jednocześnie sprawdzając, czy w jedzeniu nie ma żadnych pokarmów uważanych za niebezpieczne. Smakołyki nie powinny przekraczać 10% psiej diety.