Podobnie jak inne warzywa, cukinia jest uważana za ogólnie bezpieczną dla psów. Nie powoduje wielu negatywnych skutków, z wyjątkiem zjedzenia zbyt dużej ilości.
Możliwe jest również, że pojedynczy pies nie będzie tolerował cukinii, jednak większość psów może z radością jeść cukinię.
Przyjrzyjmy się dodatkowym szczegółom tego warzywa bogatego w przeciwutleniacze, a także składniki odżywcze, które mogą znaleźć się w diecie Twojego psa.
Czy cukinia jest bezpieczna dla psów?
Niektóre warzywa, takie jak czosnek i cebula są szkodliwe dla psów, ale cukinia jest całkowicie bezpieczna. Weterynarz dr Avi Blake zalicza nawet cukinię do najlepszych warzyw do karmienia psów.
Jednak to, że cukinia jest bezpieczna, nie oznacza, że powinieneś karmić psa nadmiernymi ilościami warzyw.
Podobnie jak w przypadku każdego pokarmu dla ludzi, są rzeczy, które musisz wiedzieć, aby mieć pewność, że bezpiecznie karmisz swojego psa.
Co zyska pies jedząc cukinię?
Cukinia jest pełna składników odżywczych. Ta płodna roślina dostarcza dużo błonnika, witamin i minerałów.
Psy karmione kompletną i zbilansowaną dietą zazwyczaj otrzymują wszystkie potrzebne im składniki odżywcze z pożywienia, chyba że cierpią na chorobę lub zaburzenie, które wpływa na ich zdolność do wchłaniania składników odżywczych.
Twój pies nie musi jeść ciągle warzyw, aby być w pełni zdrowym, ale warzywa, które są bezpieczne dla psów, takie jak cukinia stanowią alternatywę dla wysokokalorycznych przysmaków.
Szklanka surowej cukinii ma tylko około 20 kalorii. Ma niską zawartość tłuszczu i cholesterolu i nie wpływa na talię psa. To sprawia, że jest to doskonały wybór jako nagroda dla psów z nadwagą.
Ile cukinii może zjeść pies?
Cukinia może być niskokaloryczna, ale to nie znaczy, że powinieneś przestawić psa na dietę wyłącznie z cukinii.
Weterynarze zalecają podawanie wszystkich smakołyków z umiarem. Przysmaki powinny stanowić mniej niż 10 procent diety psa, co jest świetnym sposobem na ustalenie, ile cukinii może zjeść Twój pupil.
Na przykład duży pies może zjeść około 4 szklanek dziennie, podczas gdy mały pies może zjeść tylko pół szklanki cukinii.
Psy zwykle dobrze tolerują cukinię. Jednak karmienie psa dużą ilością czegokolwiek może prowadzić do zaburzeń trawienia i zawsze dobrze jest obserwować psa za każdym razem, gdy oferujesz mu nowy produkt żywnościowy.
Duże kawałki cukinii mogą stanowić zagrożenie dla psów. Możesz tego uniknąć, siekając cukinię na małe kawałki lub gotując ją na parze dla psów, które mają trudności z żuciem. Nie zaleca się karmienia psa całą cukinią.
Czy psy mogą jeść gotowaną cukinię i inne produkty z cukinii?
Zwykła surowa, gotowana na parze cukinia jest bezpieczna dla psów, ale może to stanowić dylemat, ponieważ wielu z nas woli jeść cukinię z odrobiną przypraw.
Jeśli planujesz karmić swojego psa cukinią, odłóż kilka kawałków podczas przygotowywania posiłku. Oleje, sole, przyprawy i warzywa, takie jak czosnek i cebula są szkodliwe dla psów, dlatego nie należy karmić psa cukinią, która została przygotowana z którymkolwiek z tych składników.
Problematyczne jest również pieczywo z cukinii i inne wypieki z cukinią. Wypieki zawierają niepotrzebne kalorie, które mogą prowadzić do otyłości, a zawartość tłuszczu i cukru w tych produktach może powodować rozstrój żołądka i inne objawy zaburzeń jelitowych.
Koniecznie przeczytaj skład wypieków, ponieważ niektóre mogą zawierać ksylitol. Ten słodzik jest toksyczny dla psów i należy go unikać za wszelką cenę.
Czy rośliny cukinii są toksyczne dla psów?
Jeśli twój pies zje kwiat lub liście cukinii, nie panikuj. Wszystkie części rośliny są nietoksyczne. Kwiaty cukinii są w rzeczywistości jadalne i często są gotowane lub smażone i spożywane przez ludzi.
Jeśli jednak Twój pies wędruje po Twoim ogrodzie, możesz zrobić spis tego, co jeszcze uprawiasz, aby upewnić się, że nie je niczego poza cukinią, co mogłoby być potencjalnie szkodliwe.
Często zadawane pytania
Masz jeszcze jakieś pytania, jeśli chodzi o Twojego psa i cukinię? Nadal nie jesteś pewien, co jest najlepsze dla twojego szczeniaka?
Poniżej znajduje się kilka dodatkowych, często zadawanych pytań, które wielu właścicieli psów zadaje przed rozpoczęciem karmienia swojego szczeniaka tym bogatym w przeciwutleniacze warzywem.
-
Czy psy mogą jeść skórę cukinii?
Psy mogą jeść skórkę cukinii, tak jak mogą jeść resztę cukinii.
W rzeczywistości, podobnie jak wiele innych warzyw, skóra zawiera większość witamin i minerałów – zwłaszcza w porównaniu z miąższem, który może być dość wodnisty. -
Czy mogą jeść nasiona cukinii?
Podczas gdy wiele odmian cukinii zostało wyhodowanych tak, aby mieć jak najmniej nasion, twój pies może zjeść kilka nasion kiedy przeżuwa cukinię.
Na szczęście nie są znane żadne skutki uboczne u psów jedzących cukinię,
w przeciwieństwie do wielu innych nasion nie zawierają cyjanku ani innych niebezpiecznych chemikaliów. -
Czy wszystkie psy mogą jeść cukinię?
Nie są znane rasy psów, które nie powinny jeść cukinii. Nie ma również znanych problemów z płcią.
Nie jest dobrym pomysłem karmienie szczeniaka cukinią do ukończenia sześciu miesięcy, ponieważ potrzebują one niezwykle starannie zbilansowanego odżywiania podczas wzrostu.
Nie ma chorób, na które uważa się, że jedzenie cukinii ma wpływ. Innymi słowy, oprócz bardzo młodych szczeniąt, wszystkie psy mogą spożywać odpowiednią ilość cukinii. -
Czy wszystkie psy polubią cukinię?
Wiele psów lubi cukinię jako przekąskę lub dodatek do swojej diety, ale wszystko zależy od preferencji Twojego psa.
Niektóre psy spróbują cukinii
i wyplują ją z powrotem – zwykle dobrze jest spróbować ponownie, ponieważ mogą zaakceptować ją po raz drugi.
Końcowe przemyślenia
Cukinia przyjmowana z umiarem, jest zdrową przekąską dla prawie wszystkich psów. Jest dobrze tolerowana i pełna witamin i minerałów, a jednocześnie ma niską kaloryczność, dzięki czemu jest wspaniałą przekąską.
Oczywiście każdy pies jest inny, dlatego zalecamy wprowadzanie cukinii do diety psa powoli i rozpoczęcie oswajania psa ze smakiem od małego kawałka przed podaniem większych ilości.
Jeśli masz więcej pytań dotyczących tego, czy Twój pies powinien jeść cukinię lub inny pokarm dla ludzi, skontaktuj się z weterynarzem.