WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy psy mogą jeść awokado? Czy awokado jest toksyczne dla psów?

Czy psy mogą jeść awokado? Czy awokado jest toksyczne dla psów?

W dzisiejszych czasach poważniej traktujemy nasze zdrowie i odżywianie. Wpłynęło to również na życie naszych pupili. Nic więc dziwnego, że możesz zadać sobie pytanie, czy mój pies może jeść awokado.

Awokado jest obecnie jednym z najmodniejszych zdrowych produktów spożywczych i staje się stałym elementem naszej diety. Ale czy psy mogą również jeść awokado? I czy otrzymają te same korzyści zdrowotne co ludzie?

Czy jest bezpieczne dla psów?

Awokado zawiera persin, który jest szkodliwy dla psa i może powodować wymioty, drgawki i biegunkę. Sam miąższ zawiera bardzo mało persin. Oznacza to, że jest odpowiedni dla psów, jeżeli jest spożywany w niewielkich ilościach.

Persin jest zwykle zawarty w pestce i skórce, a także w samej roślinie, te części są trujące. Ponieważ miąższ styka się ze skórą i pestką, niewielka ilość tej substancji jest przenoszona do miąższu.

Jeśli Twoje szczenię lubi ten owoc, kilka bardzo małych kawałków dziennie nie powinno zaszkodzić i sprzyjać zdrowiu, ale zbyt duża ilość spożywana regularnie może spowodować problemy.

[irp]

Co zyska pies jedząc awokado?

To owoc bogaty w zdrowe tłuszcze, jest również doskonałym źródłem wielu witamin, minerałów i niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak omega 3. Te kwasy pomagają wzmocnić układ odpornościowy, promują zdrowe kości i stawy, a nawet korzystnie wpływają na wzrok.

Będąc tak bogatym w składniki odżywcze i odgrywającym wyraźną rolę w zdrowej diecie człowieka, łatwo zrozumieć, dlaczego prowadzi to do tego, że rodzice zwierząt domowych chcą oferować te same korzyści swojemu psu.

Awokado w karmie dla psów

Przeglądając składniki wybranej karmy dla psów, możesz zauważyć „olej lub mączkę z awokado”. Te składniki nie są powodem do paniki, ponieważ pochodzą z miąższu. W tych produktach poziom persin będzie ściśle monitorowany, aby upewnić się, że nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia psa.

Czy awokado może zaszkodzić psu?

Istnieją zagrożenia związane z tym owocem, o których powinieneś wiedzieć:

Toksyny

Gdy jest spożywane w dużych ilościach może spowodować zatrucie, ból brzucha, wymioty i biegunkę. Większe ilości persyny, zgromadzone podczas regularnych posiłków, niosą ze sobą znacznie poważniejsze ryzyko. Na tak wysokim poziomie persyna może uszkodzić serce psa i prowadzić do niewydolności serca.

[irp]

Pestka

Drugim zmartwieniem jest ryzyko stwarzane przez same pestki. Ich wielkość może ​​stanowić dla psów ryzyko zadławienia, wysoce prawdopodobne, że utknie w jamie ustnej, gardle lub przewodzie pokarmowym.

Jeśli pestka zdoła dostać się do żołądka bez powodowania zakrztuszenia się, często nie zmieści się w jelitach psa i bardzo prawdopodobne jest, że utkną po drodze, powodując blokadę.

Zadławienie i blokady jelit mogą być bardzo poważne, a czasem śmiertelne, lekarz weterynarii może być zmuszony do przeprowadzenia pilnej operacji, aby naprawić wszelkie szkody.

Ryzyko zapalenia trzustki

Awokado jest bogate w tłuszcz. Chociaż ten „dobry” tłuszcz jest korzystny pod względem odżywczym, gdy jest częścią zbilansowanej diety, stwarza ryzyko zapalenia trzustki oraz niewydolność nerek.

Kiedy pies spożywa żywność o wysokiej zawartości tłuszczu, trzustka musi ciężej pracować, aby wyprodukować więcej lipazy, enzymu trawiennego.

Otyłość

Ponieważ jest bogate w tłuszcze, raczej nie będzie optymalnym wyborem dla psa z nadwagą.

Alergie

Każdy nowy składnik diety należy sprawdzić, ponieważ może powodować rozstrój jelit lub wysypkę skórną. Podobnie, jeśli Twój pies ma ograniczoną dietę, być może w celu kontrolowania trwającej choroby, znacznie bezpieczniej byłoby unikać dodawania smakołyków.

[irp]

Czy mogę więc podawać psu awokado?

Ilość persin w miąższu jest minimalna i nie stanowi większego zagrożenia po spożyciu. Uważnie przestrzegaj zalecanych ilości, a także porad weterynaryjnych.

Jeśli twoje szczenię lubi awokado, ma odpowiednią wagę i nie ma w historii zapalenia trzustki, możesz mu podawać codziennie niewielką ilość miąższu łącząc go z innym pokarmem.

ZOBACZ TAKŻE