Twarożek świetnie komponuje się ze świeżymi owocami na śniadanie lub przekąskę. Być może zauważyłeś, że duo ludzi stosuje go jako dodatek przy zdrowej diecie.
Ale czy jest to odpowiedni pokarm dla psa? Czy może powodować zaparcia, gazy lub inne rodzaje zaburzeń żołądkowo-jelitowych? Chociaż większość serów psy mogą jeść, sensowne jest przeprowadzenie badań przed nakarmieniem szczeniaka czymś nowym.
W większości przypadków twarożek jest ogólnie bezpieczny dla psów. Czasami jest nawet polecany psom z problemami trawiennymi. Ale może to nie dotyczyć wszystkich psów, w tym twojego.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy karmienie tym produktem psiaka jest odpowiednim rozwiązaniem.
Czy twarożek jest odpowiedni dla psów?
W niektórych sytuacjach jest to najlepszy wybór jako dodatek do diety psa. Psy hospitalizowane z problemami trawiennymi nie zawsze mogą jeść zwykłą karmę lub tą z puszki.
Wysoka strawność i dobry poziom białka zapewniają, że psy z problemami trawiennymi będą otrzymywać niektóre potrzebne im składniki odżywcze bez konieczności pracy jelit w godzinach nadliczbowych.
Dostępne są nawet wersje o niskiej zawartości tłuszczu, które można stosować u czworonogów, które mogą nie być w stanie prawidłowo trawić tłuszczu w diecie.
Należy pamiętać, że w takich sytuacjach podczas hospitalizacji będą one karmione tylko przez krótki czas. Długotrwałe zmiany w głównej diecie powinny być dokonywane w porozumieniu z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli chodzi o psa z problemami zdrowotnymi.
[irp]
Ile twarożku mogę dać mojemu psu?
Twarożek sam w sobie nie jest w pełni zbilansowanym źródłem białka i innych składników odżywczych. Może być stosowany jako przysmak lub przekąska, ale nie powinien stanowić więcej niż 10% dziennych kalorii psa.
Chociaż możliwe jest podawanie go psu jako większej części diety w dłuższej perspektywie, powinno to odbywać się wyłącznie pod kierunkiem certyfikowanego dietetyka weterynaryjnego.
Korzyści zdrowotne
Niektóre marki serów mogą zawierać probiotyki lub naturalne bakterie znajdujące się w wielu sfermentowanych produktach spożywczych. Wykazano, że probiotyki poprawiają zdrowie jelit u psów. Dostarcza również psu substancji odżywczych, takie jak wapń.
Należy pamiętać, że probiotyki mają największy wpływ na psy, które są chore lub właśnie zakończyły przyjmowanie antybiotyków. Jeśli jesteś zainteresowany dodaniem probiotyków do diety swojego psa, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem.
[irp]
Czy twarożek może zaszkodzić psu?
Twarożek jest często bardzo słony w porównaniu z innymi produktami spożywczymi. Wysoki poziom soli w diecie może powodować nieprzyjemne pragnienie, a nawet prowadzić do zatrucia sodem. Wybierz wersję z niską zawartością sodu lub bez dodatku soli, jeśli chcesz regularnie karmić nim swojego psa.
Może również zawierać dużo tłuszczu, co zwiększy kaloryczność każdej porcji. Wysokokaloryczne smakołyki mogą prowadzić do otyłości, która może być prekursorem wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i choroba zwyrodnieniowa stawów.
Nie podawaj twarożku psu, który jest uczulony na laktozę.
Czy twaróg może powodować gazy lub biegunkę?
Wszelkie nagłe zmiany w diecie mogą powodować biegunkę lub gazy. Jeśli zauważysz, że pies ma biegunkę dłużej niż kilka dni, skonsultuj się z weterynarzem.Jest również mało prawdopodobne, aby powodował zaparcia u psa. Jeśli zauważysz, że pies nie wypróżniał się dłużej niż 48 godzin, należy umówić wizytę u weterynarza.