WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść surowe mięso? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Czy pies może jeść surowe mięso? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Czy pies może jeść surowe mięso? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana niż proste tak lub nie. Wszystkie psy są inne, podobnie jak wszystkie próbki surowego mięsa.

Twój zwierzak może sobie pozwolić na surową wołowinę i nie ponieść żadnych konsekwencji lub może to skończyć się straszną chorobą.

W tym artykule omawiamy zalety i wady karmienia psa surowym mięsem z perspektywy lekarza weterynarii, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Możliwe korzyści z karmienia psów surowym mięsem

Według zwolenników, dieta z surowym mięsem przynosi korzyści psom w następujący sposób:

Zdrowsza sierść i skóra.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis odkryli, że dieta z surowym mięsem jest nie tylko łatwiejsza do strawienia dla psów, ale także daje bardziej miękką, lśniącą sierść niż sucha karma na bazie zbóż.

Można to wytłumaczyć faktem, że surowa karma dla psów zawiera niewiele lub wcale nie zawiera wypełniaczy węglowodanowych, ale dużo świeżego tłuszczu, łatwo dostępnego białka oraz wysoki poziom witaminy E i cynku, które są niezbędne dla zdrowia sierści.

Świeży oddech i zdrowie jamy ustnej.

Badanie przeprowadzone przez Browna i Parka potwierdziło teorię, że problemy z zębami u psów były wynikiem żywienia „miękką dietą z niewystarczającą aktywnością zębów”.

W eksperymencie, u 30 psów z kamieniem nazębnym, normalne racje karmy dla psów zostały zastąpione ogonem wołowym (który składa się z twardych kręgów kręgosłupa). Ponad 30% kamienia nazębnego zostało usunięte w ciągu 24 godzin, a około 95% kamienia nazębnego psa zostało usunięte do końca drugiego tygodnia.

Ważnym rozróżnieniem jest tutaj to, że w tym badaniu porównywano surowe mięso z fragmentami kości z żywnością w puszkach. Większość surowych karm nie zawiera twardych kości i dlatego nie pomaga oczyścić zębów psa tak bardzo, jak robią to twarde kości.

[irp]

Możliwa poprawa stanu zdrowia.

Zwolennicy twierdzą, że surowe mięso może pomóc w kontrolowaniu chorób takich jak cukrzyca, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że jest to rzeczywiście korzystne dla psów z tymi problemami zdrowotnymi. Zawsze omawiaj dietę z weterynarzem.

Lepsze trawienie.

Niektórzy uważają, że dieta witariańska umożliwia psom przyswajanie większej ilości składników odżywczych. Podczas gdy sucha karma pozostaje w żołądku psa przez siedem do dziewięciu godzin, surowa karma jest trawiona tylko przez godzinę lub dwie. W rezultacie pies będzie rzadziej robił kupę, a jego odchody będą mniej cierpkie.

Utrzymanie zdrowej wagi.

Według niektórych, surowa dieta równoważy systemy psa, pomagając im schudnąć lub przybrać na wadze w razie potrzeby.

Potencjalne zagrożenia karmienia psa surowym mięsem

Chociaż istnieją pewne korzyści z karmienia surową karmą dla psów, większość lekarzy weterynarii odradza to. Oto niektóre z najważniejszych powodów

Surowe mięso zawiera bakterie

Mięso surowe stwarza znacznie większe ryzyko zanieczyszczenia bakteriami niż mięso gotowane. Powód tego jest prosty: ciepło niszczy wiele patogenów i zarazków obecnych w surowym mięsie, takich jak Salmonella.

Chociaż psy są mniej podatne na salmonellę niż ludzie, niektóre zachorują i będą cierpieć na biegunkę przez wiele dni. W niektórych przypadkach mogą wystąpić dodatkowe ciężkie objawy kliniczne.

Co ważniejsze, nawet jeśli Twój zwierzak nie zachoruje z powodu bakterii zawartych w surowej karmie dla psów, będzie on rozprzestrzeniał zarodniki zakaźne wszędzie, gdzie się pojawi, narażając w ten sposób członków Twojej rodziny na ryzyko.

Jest to niezwykle ważne dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ karmienie psów surowym mięsem naraża je na większe ryzyko narażenia na niebezpiecznie szkodliwe bakterie.

[irp]

Co jeśli mój pies zjadł surowe mięso?

Generalnie nic się nie dzieje, gdy pies zjada surowe mięso. Jednak sama dieta oparta na surowym mięsie może nie zapewnić Twojemu psu niezbędnych składników odżywczych.

Surowe mięso może również zawierać bakterie wywołujące choroby przenoszone przez żywność.

Jakie surowe mięso mogą jeść psy?

Psy mogą jeść mięso, takie jak jagnięcina, kurczak, indyk i wołowina. Surowa dieta może również składać się z mielonych kości i podrobów, takich jak serca, wątroby i nerki.

Czy psy wolą surowe czy gotowane mięso?

Twój pies zje prawie wszystko, ale badania sugerują, że gotowane mięso może być zdrowsze dla Twojego psa. Możesz także spróbować marki komercyjnej karmy dla psów wykonanej z mięsa, warzyw i innych składników.

[irp]

Czy weterynarze polecają surowe mięso dla psów?

Niektórzy weterynarze nie zalecają diety surowego mięsa, podczas gdy inni twierdzą, że możesz karmić psa surowym mięsem z umiarem. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, aby sprawdzić czy poleca surową dietę Twojemu zwierzakowi.

ZOBACZ TAKŻE