WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść słonecznik? Czy nasiona słonecznika są bezpieczne dla psa?

Czy pies może jeść słonecznik? Czy nasiona słonecznika są bezpieczne dla psa?

Te nasiona są zdrową i smaczną przekąską dla ludzi i często zdarza się, że chcemy dzielić się ulubioną żywnością z naszymi zwierzętami. Ale czy psy też mogą jeść słonecznik? Czy jest on bezpieczny dla psów?

Nasiona słonecznika są ogólnie bezpieczne dla psów, jeżeli spożywane są z umiarem. Jednak jest też kilka kluczowych rzeczy, na które musisz uważać, w tym spożywanie łusek i czy nasiona są doprawiane jakimkolwiek rodzajem aromatu, który zawiera sztuczne składniki.

Istnieje wiele lepszych alternatyw dla Twojego czworonoga, ale jeśli Twój pies właśnie je zjadł, nie masz się czym martwić. Przyjrzyjmy się, czego możesz się spodziewać i oznakom, których należy szukać, jeśli się martwisz.

Czy słonecznik jest bezpieczny dla psów?

Ziarna te są bezpieczne, a nawet mają wartość odżywczą, nie są toksyczne i są bezpieczne przy spożyciu w niewielkich ilościach. Upewnij się, że są czyste, suche i nie zepsute. Ziarna są jadalną częścią, więc usuń łuski przed nakarmieniem nimi psa.

Mogą być pieczone, ale powinny być przygotowywane niesolone, bez oleju i przypraw. Jeśli pieczesz nasiona w domu, należy je schłodzić przed nakarmieniem psiaka. Zawierają składniki odżywcze: kwasy tłuszczowe, białko, witaminę E i B, błonnik oraz minerały (magnez, mangan, fosfor, miedź, żelazo, cynk, potas).

[irp]

Czy mogą być niebezpieczne dla psów?

Kilka nasion jako przysmak może być bezpiecznych dla twojego psa. Istnieją jednak zagrożenia, o których należy pamiętać. Niektóre zagrożenia to:

Niełuskane nasiona

Nasiona zjedzone w skorupkach mogą podrażniać jelito psa i powodować wymioty. Łuska nie jest trawiona i ma bardzo ostre krawędzie. Stanowi również ryzyko zadławienia, więc pamiętaj, aby usunąć łuskę, jeśli masz ochotę nakarmić nasionami swojego szczeniaka.

Duże porcje

Możesz zapobiec wchłanianiu najważniejszych minerałów, jeśli w jelitach znajduje się ich zbyt wiele w tym samym czasie. Zanim zaczniesz uzupełniać minerały, ważne jest, aby pamiętać, że ich jedzenie ma już wystarczającą ich ilość.

Mogą również wystąpić wymioty, jeśli zjedzą zbyt dużo. Wysoka zawartość oleju może narazić je na ryzyko zachorowania na bolesną i zagrażające życiu schorzenie zwane zapalenie trzustki objawiające się biegunką. Jeśli Twoje szczenię zachoruje po ich zjedzeniu, skontaktuj się z kliniką weterynaryjną w celu uzyskania porady.

Sól i przyprawy

Nasiona przeznaczone do spożycia przez ludzi są często solone lub przyprawione inny składnikiem spożywczym. Zbyt dużo soli w diecie psa może prowadzić do złego stanu zdrowia, w tym chorób serca i nerek. Inne przyprawy zakłócą trawienie, więc unikaj nasion z dodatkami.

Zmieszane ze szkodliwymi składnikami

Te ziarna są popularnym składnikiem żywności dla ludzi, takiej jak batoniki musli, pasty do smarowania, sałatki i ciasta. Mogą one zaszkodzić Twojemu pupilowi, jeśli zostaną przez niego zjedzone.

Owoce i orzechy są często łączone z nasionami, pestkami. Rodzynki mogą powodować niewydolność nerek, jeśli zostaną zjedzone przez psiaka, nawet w niewielkich ilościach.

Podczas gdy wszystkie orzechy mogą stanowić potencjalne zagrożenie zadławieniem, orzechy makadamia są toksyczne dla psów. Mogą powodować drgawki, letarg, wysoką temperaturę i oszołomienie.

[irp]

Końcowe przemyślenia

W niewielkich ilościach słonecznik może być podawany psu jako przysmak, nie może jednak zastępować karmy. Upewnij się, że usuniesz łuski i nie dawaj nasion, które zostały doprawione solą lub innymi aromatami.

Nie należy ich dawać zmieszanych z innymi składnikami, takimi jak owoce (zwłaszcza rodzynki) lub orzechy. Słonecznik nie zastępuje zdrowej, zbilansowanej diety. Jeśli pies źle się poczuje po jego zjedzeniu, natychmiast zadzwoń do swojej kliniki weterynaryjnej.

ZOBACZ TAKŻE