Czy pies może jeść marchewkę? Wszystko co musisz wiedzieć.

Bartek Sz 6 Min Czytania
Czy pies może jeść marchewkę

W tym artykule odpowiemy na to pytanie i szczegółowo omówimy zalety marchewki dla psów, czytaj dalej i dowiedz się o wszystkim!

Czy pies może jeść marchewki?

Tak, psy mogą jeść marchewki. W rzeczywistości marchewki są zdrową i niedrogą przekąską dla Twojego szczeniaka.

Pies może nie tylko zjeść samą marchewkę, ale także nać jest dla niego bezpieczna, jednak pamiętaj karmienie dużą ilością marchewek na raz nie jest jednak wskazane, ponieważ nadmiar może powodować otyłość i rozstrój żołądka.

Marchew jest bezpieczna dla psów, dostarcza wielu wspaniałych składników odżywczych, a wiele szczeniąt cieszy się jej smakiem i konsystencją. Marchewki to świetna uczta dla Twojego psiaka.

Jest to dość rzadkie, ale możliwe, że Twój pies może mieć alergię na marchew. W takim przypadku zjedzenie jej może spowodować wymioty, biegunkę i swędzenie skóry. Jeśli Twój pies wykazuje oznaki dyskomfortu lub choroby skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Zobacz też:  Czy psy mogą jeść orzechy? Jakie orzechy są bezpiecznie dla Twojego psa?

Czy szczenięta mogą jeść marchewki?

Tak jak dorosły pies może bezpiecznie przekąsić chrupiącą marchewkę, tak i szczenięta mogą cieszyć się jedzeniem marchewki.

Marchewka była już wcześniej stosowana jako naturalny środek na ząbkowanie szczeniąt. Niektórzy weterynarze zalecają zamrożenie marchewki, a następnie podanie jej psu, ponieważ chrupiąca konsystencja zachęca je do żucia, podczas gdy zimno pomaga ukoić ból dziąseł.

W zależności od wielkości psa i nawyków żucia, będziesz musiał pokroić ją na małe kawałki, aby zapobiec zadławieniu. Więc zamiast zamrażać całą marchewkę, po prostu pokrój marchewkę, jak zwykle dla swojego psa, a następnie zamroź kawałki na kilka godzin.

Czy psy mogą jeść surową marchewkę?

Tak, psy zdecydowanie mogą jeść surową marchewkę. Karmienie surową marchewką oznacza, że ​​zachowa ona wszystkie wartości odżywcze, a wiele psów uwielbia jej chrupiącą konsystencję.

Z drugiej strony psy nie są przystosowane do wydajnego trawienia marchwi. Oznacza to, że nie mogą wchłonąć wszystkich składników odżywczych zawartych w warzywach, a w kale psa mogą znajdować się małe kawałki marchewki.

Większość psów naprawdę uwielbia smak marchewki, szczególnie surowej wraz z satysfakcjonującym chrupaniem. Chrupanie surowej marchewki może również pomóc w delikatnym oczyszczeniu zębów psa, ponieważ zachęca go do żucia, a tekstura marchewki i wysoka zawartość wody mogą pomóc w delikatnym oczyszczeniu zębów. Nie zastąpi to jednak regularnego szczotkowania, co jest niezbędne dla dobrego zdrowia jamy ustnej.

Pamiętaj tylko, aby dokładnie umyć i być może obrać marchewkę przed podaniem jej psu, aby usunąć wszelkie potencjalne ślady pestycydów.

Zobacz też:  Czy pies może jeść brzoskwinie? Czy są one bezpieczne dla psów?

Czy psy mogą jeść gotowaną marchewkę?

Gotowane marchewki są również bezpieczne i zdrowe dla psów, a gotowanie ułatwia ich trawienie. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, gotowanie w wysokiej temperaturze lub przez dłuższy czas może obniżyć wartość odżywczą, podczas gdy lekkie gotowanie może ułatwić trawienie, a nawet poprawić wchłanianie niektórych składników odżywczych.

Najlepszym sposobem na ugotowanie marchewki dla twojego psa jest lekkie gotowanie na parze. Nie powinno być żadnych zmian w wartości odżywczej marchewki przygotowanej w ten sposób.

Jeśli obawiasz się utraty składników odżywczych podczas gotowania marchewki, po prostu zminimalizuj czas gotowania i temperaturę. Najlepszą metodą gotowania marchewki bez utraty składników odżywczych jest przygotowanie jej w kuchence mikrofalowej lub gotowanie na parze.

Czy marchewki są dobre dla psów?

Marchewki to nie tylko zdrowa i pożywna przekąska dla ludzi, ale także dostarczają zastrzyk witamin i minerałów dla Twojego psiaka. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku ludzkiego jedzenia, naturalnie żywe i kolorowe jedzenie jest znakiem, że nie straciło żadnych składników odżywczych w wyniku surowego przetwarzania.

Jak wskazuje ich jasnopomarańczowy kolor, marchewki są pełne beta-karotenu i witaminy C. Beta-karoten jest przekształcany w witaminę A, która jest niezbędną witaminą dla psów.

Witamina A jest niezbędna dla zdrowych oczu, skóry, sierści i mięśni. Tymczasem zarówno witamina A, jak i C są silnymi przeciwutleniaczami, które są ważne w zwalczaniu wolnych rodników i neutralizacji reaktywnego tlenu, który może szkodzić organizmowi psa.

Marchewki są również pełne innych witamin i minerałów, od kilku witamin z grupy B po biotynę. Wszystko to przyczynia się do ich zdrowia i układu odpornościowego.

Marchew jest również dobrym źródłem błonnika, który pomaga regulować wypróżnienia i przyczynia się do zdrowego układu pokarmowego. Dodanie marchewki do diety psa może pomóc w zwiększeniu jędrności stolca.

Zobacz też:  Czy psy mogą jeść cukinię?

Czy psy mogą jeść ciasto marchewkowe?

O ile ciasto nie zawiera toksycznych składników, takich jak rodzynki, nie będzie toksyczne dla twojego psa i jest „bezpieczne” do zjedzenia. Więc jeśli twój pies posmakuję trochę ciasta, które upuściłeś, nie panikuj. Ale to z pewnością nie oznacza, że ​​powinieneś aktywnie karmić swojego pieska ciastem marchewkowym.

Dodatkowo ciastka o niskiej zawartości cukru mogą zawierać słodzik ksylitol, który jest również toksyczny dla psów. Jeśli twoje ciasto zawiera ten składnik, twoje szczenię nigdy nie powinno go jeść. Jeśli w jakiś sposób zje ciasto ze szkodliwymi składnikami, będziesz musiał monitorować je pod kątem objawów choroby i skontaktować się z weterynarzem w celu uzyskania porady.

Ile marchewek może zjeść pies?

Jak każdy inny przysmak dla psa, marchewka nie powinna przekraczać 10 procent dziennej dawki pokarmu psa. Oznacza to, że wystarczy wrzucić kilka kawałków marchewki do miski szczeniaka lub jedną dużą, grubą, chrupiącą marchewkę dla dużego psa.

Potencjalne zagrożenia

Marchewki zawierają komórki otoczone celulozą, których psy nie mogą łatwo metabolizować, więc jako opiekun psa możesz rozważyć zmiksowanie marchewki w blenderze, aby zmaksymalizować korzyści odżywcze. 

Udostępnij