WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść makaron?

Czy pies może jeść makaron?

Makaron to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i cenionych produktów spożywczych na świecie. Często zdarza się również, że przygotowując go, nie zawsze dobrze obliczamy ilości i przygotowujemy go za dużo.

Co możemy wtedy zrobić? Jeśli masz w domu czworonożnego przyjaciela, prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy dawanie makaronu psom jest dobrym pomysłem. Pojawia się pokusa, by ofiarować naszemu psu talerz makaronu.

W tym artykule porozmawiamy o makaronie dla psów, czy łatwo go trawi, czy może być częścią ich regularnej diety.

Czy pies może jeść makaron?

Poza tymi psami, które mają nietolerancje pokarmowe lub alergie, prawda jest taka, że ​​makaron jest pokarmem nietoksycznym dla psów, większość może bez problemu spożywać makaron.

Jeśli przeanalizujemy skład makaronu, zobaczymy, że jest to produkt zrobiony z mąki, wody i w niektórych przypadkach jajek. Oznacza to, że na poziomie odżywczym makaron zawiera dużą ilość węglowodanów.

Wymogi żywieniowe psów są z naciskiem na spożycie białka, tłuszczu, witamin, minerałów i innych elementów w niższej proporcji. Dlatego optymalna dieta dla psa nie powinna zawierać węglowodanów jako głównego źródła energii. Pamiętaj, że chociaż pies jest uważany za wszystkożerne zwierzę, jego głównym źródłem pożywienia musi być białko.

Pies może jeść makaron pod warunkiem, że jest to konkretny przepis, nigdy nie powinniśmy opierać swojej diety na spożywaniu tego rodzaju składnika śpożywczego, ponieważ możemy spowodować niedobory żywieniowe.

Pamiętaj również, że nie jest wskazane mieszanie makaronu z żywnością przemysłową, ponieważ procesy trawienia są różne, a to generuje nagromadzenie gazów, a nawet może powodować problemy jelitowe. W przypadku chęci zaoferowania swojemu psu makaronu, zalecamy dodanie również źródła białka i tłuszczu, na przykład poprzez mięso lub ryby.

[irp]

Czy pies może jeść makaron z sosem pomidorowym?

Ponieważ czosnek i cebula są powszechnymi składnikami różnych sosów pomidorowych, należy zawsze unikać karmienia psa makaronem z dodatkiem sosu.

Psy są również wrażliwe na kilka ziół i przypraw, które często znajdują się w różnych sosach i daniach z makaronu. Na przykład, jeśli Twój pies spożywa duże ilości soli, może doświadczyć problemów neurologicznych z objawami, takimi jak zawroty głowy, ból głowy i drgawki.

Oregano to kolejny popularny składnik dania z makaronu, który okazuje się toksyczny dla psów. Inne, takie jak bazylia i czarny pieprz są w porządku w niewielkich ilościach, ale należy je ograniczyć i monitorować, jeśli zdecydujesz się włączyć je do diety psa.

Ser to kolejny popularny dodatek do dań makaronowych. Chociaż ser jest miłym przysmakiem dla dobrze wychowanych zwierząt, w dużych ilościach nie jest zdrowy i może prowadzić do przybierania na wadze, problemów z sercem i problemów żołądkowo-jelitowych. Ogranicz ilość sera do minimum podczas karmienia psa i używaj go jako pysznej nagrody za dobre zachowanie.

Czy makaron jest dobry dla psów?

Makaron niekoniecznie jest zły dla psów, ponieważ nie jest dla nich toksyczny, ale nie jest również częścią ich normalnej, zbilansowanej diety. Psy mogą jeść makaron, jeśli nie mają wrażliwości na zboża lub alergię na pszenicę. Pamiętaj jednak, że nie uzyskają z tego jedzenia dużej wartości odżywczej.

W końcu makaron to głównie węglowodany, które w odpowiednich ilościach dodają Twojemu pupilowi ​​energii do merdania ogonem, ale w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla jego wagi i zdrowia.

[irp]

Ile makaronu może spożywać mój pies?

Karmienie psa zwykłym makaronem bez dodatków może być zdrowe, jeżeli podajemy go w niewielkich ilościach. Jeśli podczas przygotowywania obiadu upuścisz makaron lub dwa na podłogę w kuchni, nie ma się czym martwić.

Jeśli psy wielokrotnie jedzą pełne porcje makaronu, mogą mieć nadwagę. Istnieje kilka problemów zdrowotnych związanych z przyrostem masy ciała, w tym choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i problemy z oddychaniem. Nadwaga może również zaostrzyć istniejące problemy zdrowotne lub prowadzić do bólu stawów lub mięśni.

W niewielkich ilościach psy mogą jeść zwykły makaron – bez sosu. Pod żadnym pozorem nie karm swojego psa makaronem w ilości jednej szklanki na raz.

Jak sprawdzić czy pies ma reakcję alergiczną na makaron?

Makaron zwykle składa się z prostych składników, takich jak mąka, jajka i woda. Głównymi składnikami, na które należy zwrócić uwagę są jajka i mąka, ponieważ mogą one czasami wywołać reakcję alergiczną.

Jeśli Twój pies cierpi na alergię na pszenicę lub nietolerancję na zboża, oto niektóre z najczęstszych objawów, na które należy uważać:

  • swędzenie,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • ciągłe drapanie przy uszach.

Pamiętaj, aby natychmiast skontaktować się z weterynarzem, jeśli Twój pies wykazuje jakiekolwiek nienormalne objawy, aby problem mógł zostać szybko zdiagnozowany.

[irp]

ZOBACZ TAKŻE