WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść kiwi? Czy ten owoc jest bezpieczny dla psów?

Czy pies może jeść kiwi? Czy ten owoc jest bezpieczny dla psów?

Czy mój pupil mogą jeść kiwi? Jeśli tu jesteś, to właśnie to pytanie zadajesz! Jestem pewien, że większość z nas zna kiwi, znany gdzie indziej pod nazwą chiński agrest. Te małe owoce mają (zazwyczaj) intensywny, jasnozielony miąższ okryty puszystą brązową skórką.

Czy pies może jeść kiwi

Pyszne i egzotyczne w smaku i wyglądzie są popularnym i smacznym owocem, który zawiera witaminy C i K. Ale pytanie brzmi, czy możemy podawać kiwi naszym psom?

Kochamy nasze czworonogi – dzielimy z nimi nasze życie i często nasze jedzenie, które niekoniecznie zawsze jest najlepszym pomysłem. Kiwi są na szczęście jedną z tych dość bezpiecznych opcji, ale zanim zdecydujesz się nakarmić nimi czworonoga, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Czy pies może spożywać kiwi?

Podobnie jak papaja , kiwi zawiera wysoki poziom witaminy C, witaminy K i trochę witaminy E, a także mniejsze ilości innych witamin i minerałów. Oprócz tego składa się głównie z wody (ponad 80%) i węglowodanów (cukry).

Stanowi bardzo pożywny i bogaty w witaminy przysmak dla ludzi, ale jak wiemy psi układ pokarmowy i wymagania żywieniowe są inne niż nasze.

Pamiętaj, że ilość kiwi, którą chcesz dać swojemu pupilowi, również może mieć znaczenie. Tak jak szczenięta ras małych potrzebują mniej jedzenia , tak małe rasy powinny jeść mniej tego owocu.

[irp]

Korzyści odżywcze kiwi

Istnieje wiele korzyści odżywczych z podawania tego owocu swojemu szczeniakowi.

Witamina C

Nasze pupile są w stanie wytworzyć same witaminę C – nie jest ona dla nich wymagana i niewiele jest dowodów na to, czy przynosi ona wiele korzyści. Jednak w ilościach występujących w owocach na pewno nie zaszkodzi.

Witamina K

Zawiera również witaminę K, która jest ważną witaminą dla krzepnięcia krwi i może być stosowana w leczeniu niektórych zaburzeń krzepnięcia krwi u psiaków.

Woda

Dzienne spożycie wody przez czworonoga powinno wynosić około 25-50 ml/kg dziennie. Na 100g miąższu przypada około 80ml wody. Chociaż ta dawka nie zaspokoi dziennego zapotrzebowania na wodę, może być odświeżającym smakołykiem i uzupełnieniem spożycia wody.

Enzymy trawienne

Zawiera enzym zwany aktynidyną, który pomaga rozkładać białka. Warto zauważyć, że jeśli stosujesz karmę marki premium, to prawdopodobnie zawiera ona probiotyki i enzymy trawienne. Kiwi może jednak nadal dostarczać inne przeciwutleniacze.

Bogate w błonnik

W zależności od ilości spożytego błonnika i wielkości rasy może powodować wzrost ilości lub częstotliwości wydalania kału. Jednak może mieć niepożądane działanie przeczyszczające, powodując biegunkę, a w ciężkich przypadkach może spowodować odwodnienie.

[irp]

Czy kiwi jest bezpieczne dla mojego pupila?

Ze względu na wielkość może działać jako ciało obce i powodować zablokowanie żołądka lub jelit. Jest mało prawdopodobne, aby zostało połknięte w całości, ale nigdy nie możesz o tym zapominać.

Oba końce są bardzo twarde, a szczególnie u mniejszych ras może to stwarzać ryzyko zadławienia lub zablokowania.

Zatory przewodu pokarmowego mogą być bardzo niebezpieczne. Często wymagają poważnej operacji i mogą być odpowiedzialne za śmierć psa.

Ile kiwi może zjeść pies?

Wprowadzając do diety nową przekąskę, istnieje ryzyko, że może ona wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Z tego powodu po raz pierwszy należy go podawać zawsze w niewielkich ilościach. Jeśli nie ma skutków ubocznych, ilość można z czasem powoli zwiększać. Tylko upewnij się, że jest to właściwe i korzystne.

Wskazówki dotyczące przygotowania kiwi

Jeśli zdecydujesz się podawać pupilowi tego cytrusa, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami:

  • Stosuj małe ilości.
  • Umyj skórę kiwi, aby usunąć pestycydy.
  • Obierz i pokrój na małe kawałki, ułatwi to trawienie.
  • Usuwaj twarde końce, ponieważ stwarzają ryzyko zadławienia.
  • Mrożone kiwi może być świetnym przysmakiem treningowym.

Jeśli wystąpią niepożądane skutki uboczne, przestań podawać kiwi i skontaktuj się z weterynarzem.

[irp]

Końcowe przemyślenia

Teraz znasz odpowiedź, psy mogą spożywać owoce kiwi. Jednak wprowadzaj je do diety powoli, aby uniknąć potencjalnych problemów żołądkowych i reakcji alergicznych.
Kiwi może być świetnym dodatkiem do diety i pozwoli psiakowi odejść od normalnej rutyny. Jeśli stwierdzisz, że szczeniak nie reaguje pozytywnie, zalecamy wypróbowanie innych naturalnych przysmaków. Twój pupil może w takim przypadku jeść owoce takie jak: banan, brzoskwinia lub nektarynka.

ZOBACZ TAKŻE