W tym artykule omówimy, czy cebula jest śmiertelna dla psów, jej toksyczność i wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego warzywa.
Czy psy mogą jeść cebulę?
Nie, nie jest ona bezpieczna dla psów. W rzeczywistości jest jednym z najniebezpieczniejszych pokarmów dla naszych psich towarzyszy. Okazuje się, że spożywanie zbyt dużej ilości może uszkodzić krwinki czerwone psa, co może prowadzić do poważnego problemu medycznego zwanego anemią hemolityczną.
Pies zjadł cebulę! Co robić?
Jeśli uważasz, że Twój pupil zjadł znaczne ilości lub widzisz, że jego zachowanie się zmieniło najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowa opieka weterynaryjna. Twój weterynarz będzie mógł ocenić stan psa i ustalić, czy konieczne jest jakiekolwiek leczenie.
Jak rozpoznać u psa objawy zatrucia cebulą?
Jeśli twój pupil zje dużą ilość tego warzywa lub powiązanych produktów w krótkim czasie, toksyczność może szybko się pojawić. Ale częściej objawy pojawiają się kilka dni po spożyciu.
Możliwe jest również powolne gromadzenie się dwusiarczku N-propylu we krwi, dzięki temu, że pies spożywa przez dłuższy czas niewielkie ilości pokarmu z rodziny allium.
Objawy toksyczności obejmują:
- Letarg
- Brak apetytu
- Blade dziąsła
- Podwyższone tętno
- Wymioty i biegunka
- Ataksja (brak koordynacji)
- Odbarwiony mocz
Bez leczenia pies może doświadczyć niewydolności nerek, a nawet śmierci.
Dlaczego to warzywo jest toksyczne dla psów?
W przypadku niektórych toksycznych pokarmów dla psów, takich jak winogrona, eksperci nie wiedzą dokładnie, dlaczego te pokarmy są szkodliwe. Jednak w tym przypadku odpowiedź jest jasna.
Zawiera ona toksyczny związek chemiczny zwany disiarczkiem N-propylu. Ta substancja chemiczna jest związkiem siarki i leży u podstaw tego, dlaczego jest tak groźna dla psów.
Dwusiarczek N-propylu przyłącza się do cząsteczek tlenu w czerwonych krwinkach psa, powodując uszkodzenia oksydacyjne, zapobiega to prawidłowemu przenoszeniu tlenu.
To samo w sobie jest wystarczająco szkodliwe, ale oszukuje również organizm psa, który myśli, że jego własne krwinki są wrogiem. W ten sposób organizm psa atakuje je w procesie zwanym hemolizą.
Niekontrolowana hemoliza prowadzi do anemii hemolitycznej. Oznacza to, że krwinki czworonoga są niszczone szybciej, niż można je wytworzyć, co prowadzi do poważnych objawów, a nawet śmierci.
Które części są toksyczne?
Każda część jest trująca, łącznie z liśćmi, miąższem, skórką, a nawet sokiem.
A co z gotowaną cebulą?
Nie ma też znaczenia, czy jest gotowana czy surowa. Termiczna obróbka nie usuwa szkodliwych substancji, więc jest to równie niebezpieczne dla twojego czworonożnego przyjaciela.
Jaka ilość jest groźna dla życia psa?
Ogólnie rzecz biorąc niepokojąca dawka, toksyczność występuje, gdy pies spożywa jednorazowo więcej cebuli niż 0,5% masy ciała psa.
Mówiąc prościej, nawet niewielka toksycznego pokarmu z rodziny allium może łatwo zatruć psa. Im mniejszy pies, tym większe niebezpieczeństwo.
Czy psy mogą jeść bulion z kurczaka z cebulą?
Jeśli gotujesz dla swojego psa lub podajesz mu przekąski z talerza, unikaj dzielenia się z psem jedzeniem ugotowanym z cebulą. Podobnie, jeśli kupujesz gotowy bulion, należy sprawdzić etykietę i wybierz bulion, który nie zawiera tego składnika.
Diagnozowanie zatrucia u psów
Lekarz weterynarii zdiagnozuje Twojego psa na podstawie kombinacji wyników testów, objawów i historii zdrowia. Niedokrwistość hemolityczną wykrywa się za pomocą testu mikroskopowego, który szuka ciał Heinza w rozmazie krwi.
Gdy wynik badania zostanie połączony ze znanym niedawnym narażeniem na cebulę, można ostatecznie zdiagnozować toksyczność.
Leczenie zatrucia cebulą u psów
Twój weterynarz może zastosować różne metody leczenia, aby ustabilizować psa i przywrócić mu pełne zdrowie. Może zlecić płukanie żołądka w celu usunięcia pozostałej toksyny lub wywołać wymioty.
Czasami pies musi otrzymać węgiel aktywowany w celu wchłonięcia toksyny w jelitach lub płyny dożylne, aby pomóc przepłukać krwioobieg psa i utrzymać prawidłowe nawodnienie.
Następnie twoje szczenię będzie ściśle monitorowane, dopóki organizm nie zacznie ponownie wytwarzać wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek.
W ciężkich przypadkach zatrucia może być konieczne uzupełnienie tlenu i pełna transfuzja krwi.
Co ze sobą ma wspólnego czekolada, winogrono, rodzynki i cebula?
Otóż wszystkie te składniki pokarmowe to lista zakazanych produktów, których nie należy serwować psu, jeżeli zostaną przez niego zjedzone w większych ilościach.
Czekolada zawiera teobrominę, może powodować wymioty, biegunkę, a nawet objawy neurologiczne i kłopoty z sercem. Do tej grupy można także zaliczyć orzechy makadamia oraz ksylitol, naturalny słodzik, który może wywołać drgawki.