Wiele psów z radością zaakceptuje większość oferowanych im ludzkich pokarmów, ale nie wszystkie pokarmy dla ludzi są dobre dla psów, a niektóre mogą być nawet szkodliwe dla zdrowia czworonoga.
Czy psy mogą więc jeść te owoce? Zasadniczo odpowiedź brzmi „tak, mogą!”, ale jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim nakarmisz swojego zwierzaka tym smacznym letnim owocem. Zanurzmy się i przyjrzyjmy się bliżej tym owocom.
Czy pies może jeść brzoskwinie?
Chociaż są one ogólnie bezpieczne dla psów, istnieje pewne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę. Krótko mówiąc, miąższ jest bezpieczny dla psów.
Podobnie jak w przypadku wszystkich owoców i warzyw, musisz upewnić się, że podajesz je psu z umiarem, ponieważ mają one dużo naturalnego cukru. Mogą zapewnić psom takie same korzyści zdrowotne, jak ludziom.
Zawierają dużo beta-karotenu, który jest przekształcany przez organizm w witaminę A. Odgrywa ona ważną rolę w utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego i jest dobra dla zdrowia skóry i oczu.
Są również źródłem magnezu i witaminy C, która pomaga chronić komórki w całym organizmie i jest szczególnie ważna dla zdrowia kości. Zawierają również dużo błonnika, który reguluje poziom cukru we krwi i wspomaga trawienie.
Podobnie jak wiele warzyw i owoców mają wysoką zawartość wody. Oznacza to, że mogą stanowić nawilżającą przekąskę dla Twojego pupila. Ze względu na wysoką zawartość wody są świetną opcją latem.
Mają wysoką zawartość cukru, co zwykle czyni je bardzo atrakcyjnymi dla większości psów. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku każdego smakołyku, kluczem jest umiar!
Zawsze upewnij się, że dokładnie umyłeś owoc i usuń pestkę. Podobnie jak w przypadku arbuza, zaleca się pokroić owoce na kawałki wielkości jednego kęsa, aby zapobiec zadławieniu.
Czy brzoskwinie mogą zaszkodzić psu?
Mają wysoką zawartość cukru i błonnika. Rozstrój żołądka może prowadzić do biegunki, szczególnie jeśli Twój pies zjada większą ilość. Jeśli wiesz, że twoje szczenię ma wrażliwy żołądek lepiej unikać tego owocu.
Nadmiar cukru w diecie Twojego psa może prowadzić do otyłości, a nawet cukrzycy. Powinna więc to być raczej okazjonalna przekąska niż codzienna rutyna!
Uważaj na zadławienie
Największe zagrożenie dla Twojego psa stanowi pestka. To nie tylko ryzyko zadławienie się, ale także może zatkać przewód pokarmowy psa w przypadku połknięcia.
Nawet jeśli zdoła ona przejść przez przewód pokarmowy bez problemu, ząbkowane krawędzie są ostre i mogą powodować poważne podrażnienie i uszkodzenie wyściółki przewodu. Są również bardzo twarde i mogą uszkodzić szczękę psa, a nawet złamać ząb.
Inne owoce pestkowe, które zawierają cyjanek: czereśnie, wiśnie, morele, śliwki, nektarynki.
Niektóre części zawierają cyjanek
Miąższ jest całkowicie bezpieczny dla psów, ale niektóre części zawierają śladowe ilości amigdaliny. Enzymy trawienne w układzie pokarmowym psa rozkładają ten związek na cyjanowodór, który jest toksyczny w dużych dawkach.
Na szczęście w jednej pestce są tylko śladowe ilości amigdaliny, więc większość psów musiałaby zjeść ich kilka, aby osiągnąć toksyczną dawkę cyjanku.
Wyjątkiem byłby pies z chorobą wątroby. Wątroba może nie skutecznie filtrować toksyny i pies może być bardziej podatny na zatrucie cyjankiem.
Mogą powodować zatrucie alkoholem
Sfermentowane mogą być trujące, więc zadzwoń do weterynarza, jeśli twój szczeniak zjadł opadłe owoce. Owoce, które przez kilka dni leżały na ziemi, zaczynają fermentować, a to prowadzi do produkcji etanolu (alkoholu) w owocach.
Oznaki zatrucia alkoholem obejmują brak koordynacji, senność, utratę przytomności, spowolnienie akcji serca, a nawet może prowadzić do zawału serca i śmierci.
Nawet stosunkowo niewielkie ilości alkoholu mogą powodować poważne choroby. Jeśli więc podejrzewasz, że Twój szczeniak zjadł sfermentowane owoce, natychmiast skontaktuj się ze swoim weterynarzem, aby uzyskać poradę.
Inne zagrożenia dla zdrowia
Istnieje kilka innych małych zagrożeń związanych z konsumpcją tych owoców, z którymi powinieneś się zapoznać. Zawsze dokładnie umyj owoc przed podaniem go psu, aby upewnić się, że nie zawiera żadnych chemicznych herbicydów ani pestycydów.
Jeśli te chemikalia są stosowane prawidłowo i we właściwych stężeniach, jest mało prawdopodobne, aby powodowały jakiekolwiek skutki toksyczne, ale nadal nie warto podejmować ryzyka.
Zawsze istnieje niewielka szansa, że Twój pies może być uczulony na brzoskwinie. Reakcja alergiczna może objawiać się od pokrzywki na skórze i nadmiernego ślinotoku po trudności w oddychaniu i anafilaksję.
Podobnie jak w przypadku każdej nowego przysmaku, który dajesz swojemu psu, zacznij od podania mu bardzo małej ilości, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne niepożądane reakcje.