WesołeZwierzakiPiesŻywienie psówCzy pies może jeść brokuły? Czy brokuły są bezpieczne dla psów?

Czy pies może jeść brokuły? Czy brokuły są bezpieczne dla psów?

Myślisz o karmieniu psa brokułami, aby zwiększyć profil antyoksydacyjny w jego diecie? Brokuły to powszechne warzywo w naszej diecie. Dla ludzi brokuły są czasami okrzyknięte superpokarmem, mającym właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Niektórzy ludzie przyjmują nawet brokuły jako skoncentrowany suplement.

Jednak ludzki układ trawienny to nie to samo co układ pokarmowy naszego psa. Niektóre rzeczy, które jemy, nie są dobrze tolerowane przez nasze szczenięta, a nawet mogą być toksyczne. A co z brokułami ? Czy brokuły są bezpieczne dla twojego psiego towarzysza?

Główna karma Twojego psa powinna być kompletna i zbilansowana. Oznacza to, że powinna zawierać odpowiednie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, aby wspierać go, gdy jest regularnie karmiony każdego dnia.

Produkowana komercyjnie karma dla psów jest zwykle najlepsza i powinna stanowić 90% tego, co je twoje szczenię. Pozostałe 10% mogą stanowić smakołyki treningowe i inne przekąski. Czy brokuły powinny być jednym z tych smakołyków?

Czy warto włączyć brokuły do diety psa?

Brokuły to stosunkowo bezpieczny wybór do dzielenia się z psami. Zapewni wiele korzystnych składników odżywczych i może być podawany na surowo lub ugotowany.

Kilka słów przestrogi — brokuły mogą być szkodliwe dla psów, jeśli są one karmione nimi w nadmiarze. Zawierają związki, które mogą powodować podrażnienie jelit. Podobnie jak w przypadku wielu produktów spożywczych, może również dojść do zadławienia, jeśli nie są one podawane w kawałkach wielkości kęsa i nigdy nie powinny być podawane z sosem lub przyprawami.

Brokuły pokryte przyprawą mogą potencjalnie wywoływać efekty toksyczne. Przyprawa często może zawierać czosnek lub cebulę, które są toksyczne dla naszych psich towarzyszy.

Czy brokuły są pożywne dla psów?

Brokuły są bogate w różnorodne witaminy, w tym A, C, E i K, a także kilka rodzajów witamin z grupy B. Brokuły zawierają składniki odżywcze, takie jak wapń, magnez, selen, potas i żelazo. Brokuły są bogate w błonnik i niskokaloryczne. Ponadto mają odpowiednią zawartość białka w porównaniu z innymi warzywami.

Brokuły dla psów z cukrzycą

Wybierając smakołyki dla psa z cukrzycą, jeszcze ważniejsze jest, aby były one ubogie w cukier i tłuszcz. Podobnie jak w przypadku ludzi z cukrzycą, ważne jest, aby zachować ostrożność, jeśli chodzi o spożycie cukru przez psy z cukrzycą.

Trudniej jest kontrolować cukrzycę u psów z nadwagą, dlatego kluczowe znaczenie ma również niska zawartość tłuszczu. Brokuły to dobry wybór dla psów z cukrzycą. Jednak wymagania każdego psa są inne, więc jeśli karmisz psa z cukrzycą, zawsze zasięgnij porady weterynarza.

Cukrzyca może powodować u psów zaćmę – zmętnienie w oczach, które może powodować ślepotę. Brokuły zawierają rodzaj przeciwutleniacza, który jak wykazano zmniejsza powstawanie zaćmy. Karmienie brokułami może mieć dodatkowe korzyści dla psów z cukrzycą.

Brokuły zawierają inne składniki, które mogą podrażniać jelito psa i powodować jego chorobę. Karmienie swojego psiego towarzysza wystarczającą ilością brokułów, aby pomóc zredukować zaćmę, może być zbyt trudne, aby jego jelito to zniosło. Badania w tej dziedzinie trwają.

Kiedy brokuły są nieodpowiednie dla psa?

Brokuły są dobrym wyborem dla większości psów, jeśli są odpowiednio karmione — ale, jak zawsze obowiązują pewne ważne zasady.

Jeśli karmisz psa ugotowanymi brokułami, upewnij się, że ostygły przed podaniem ich szczeniakowi. Jego usta są prawdopodobnie bardziej wrażliwe na temperaturę niż twoje!

Podawaj brokuły w kawałkach wielkości kęsa, aby pasowały do ​​pyska Twojego psa — labrador ma większy pysk niż shih-tzu! Zbyt duże kawałki brokułów mogą grozić zadławieniem, zwłaszcza jeśli są surowe.

Izotiocyjaniany

Brokuły są warzywami krzyżowymi, co oznacza, że zawierają związki zwane izotiocyjanianami – to właśnie nadaje im lekko gorzki smak. Ludzie mogą je dobrze tolerować, ale są one toksyczne dla psów w dużych ilościach.

Nawet w niewielkich nadmiernych ilościach izotiocyjaniany mogą podrażniać jelito psa, powodując objawy, takie jak ból brzucha i biegunka.

Ile brokułów może zjeść mój pies?

Ilość brokułów, jaką pies może zjeść zależy od wielkości psa i jego wrażliwości – niektóre psy w ogóle nie mogą jeść brokułów. Jeśli wprowadzasz brokuły po raz pierwszy, rób to stopniowo, aby dowiedzieć się, jak Twoje szczenię na nie zareaguje.

Brokuły należy podawać tylko w niewielkich ilościach, jako przysmak, a nie jako główny składnik. Smakołyki i dodatki do posiłków nie powinny stanowić więcej niż 10% tego, co łącznie zjada Twoje szczenię.

Pamiętaj, że 10% dla nieaktywnego lub małego psa będzie o wiele mniej niż 10% dla dużego, aktywnego psa, więc trudno jest określić ile brokułów jest odpowiednie.

Czy mój pies może jeść brokuły?

Tak, większość psów może bezpiecznie jeść brokuły, zarówno surowe, jak i gotowane jeśli są karmione w kawałkach wielkości kęsa. Brokuły zawierają bogactwo witamin i składników odżywczych, które mogą być korzystne dla psów.

Często Zadawane Pytania

Czy psy mogą jeść łodygi brokułów?

Tak, psy mogą jeść łodygi, ale mogą one stwarzać ryzyko zadławienia lub mogą zostać połknięte w całości i spowodować zablokowanie jelit. Zawsze pokrój łodygę na kawałki wielkości kęsa.

Czy psy mogą jeść mrożone brokuły?

Zamrażanie to świetny sposób na przechowywanie warzyw, ponieważ składniki odżywcze są dobrze zachowane. Jednak najlepiej jest karmić psa warzywami po ugotowanymi, a nie zamrożonymi, ponieważ zimno może uszkodzić pysk psa, a twarde kawałki mogą stanowić ryzyko zadławienia.

Mój pies zjadł brokuły, co mam zrobić?

Jeśli twój psi towarzysz skradł tylko kęs brokułu to nic się nie stanie, ale jeśli zjadł dużą ilość, porozmawiaj ze swoim weterynarzem. Zbyt duża ilość może powodować rozstrój żołądka u psów.

Czy psy z nadwagą mogą jeść brokuły?

Brokuły są niskokaloryczne, dlatego są odpowiednim przysmakiem dla psa z nadwagą. W ramach planu dietetycznego dla psa, który musi schudnąć możesz zmienić część ich głównego pokarmu na włókniste, niskokaloryczne warzywa, takie jak brokuły.

Końcowe przemyślenia

Podsumowując, brokuły są bezpiecznym i pożywnym przysmakiem dla psów, o ile są karmione z umiarem. Idealna dawka powinna stanowić bardzo małą część diety Twojego psa, ponieważ 90% jego diety pochodzi z wysokiej jakości suchej karmy.

Jeśli twój szczeniak zjadł więcej brokułów niż zalecana dawka może to spowodować niedrożność jelit lub inne toksyczne skutki.

Trzymaj się małych kawałków brokułów zmieszanych od czasu do czasu z innymi warzywami, a Twój psi towarzysz będzie zadowolony z takiej przekąski, a wraz z nią zyska pewne właściwości przeciwutleniające.

ZOBACZ TAKŻE