WesołeZwierzakiPiesPielęgnacja psówWymiana zębów u psa - kiedy psu wypadają zęby mleczne?

Wymiana zębów u psa – kiedy psu wypadają zęby mleczne?

Czy Twój szczeniak podgryza lub żuje częściej niż zwykle? Czy zauważyłeś małą kałużę śliny na kolanach po przytulaniu? To może być oznaka ząbkowania. Zgadza się: twoja mała futrzana kulka radości przechodzi przez proces ząbkowania, tak jak ludzkie dzieci.

Szczenięta na szczęście uzyskują dorosłe zęby znacznie wcześniej niż ludzie. Ogólnie rzecz biorąc, szczenięta tracą zęby mleczne i nabywają zęby stałe w wieku sześciu miesięcy. Gdy szczeniak rozwija nowe zęby, tracąc w ten sposób zęby mleczne może odczuwać ból i dyskomfort. 

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat ząbkowania szczeniąt. Dowiedz się wszystkiego o tym, jak uspokoić ząbkującego szczeniaka i czego możesz się spodziewać w tym trudnym okresie u psa.

8 oznak wymiany zębów u psa

Skąd wiesz, czy Twój szczeniak zaczął ząbkować? Ustalenie tego może być trochę trudne, ponieważ oznaki ząbkowania nie różnią się zbytnio od zwykłych zachowań szczeniąt. Ale jeśli Twój szczeniak ząbkuje, te zachowania staną się częstsze i być może bardziej intensywne. 

Typowe objawy ząbkowania szczeniąt to:

 • Ślinotok : Jest to spowodowane bólem dziąseł.
 • Podgryzanie : Gryzienie i skubanie to naturalne instynkty szczeniąt. Jednak podczas ząbkowania mogą przejawiać te zachowania jeszcze częściej.
 • Żucie : łagodzi ból podczas wyżynania się nowych zębów.
 • Skowyt: To pomaga szczeniętom wyrazić dyskomfort.
 • Niechęć do jedzenia: jeśli szczeniak zaczyna jeść wolniej lub odwraca się od jedzenia może ząbkować. 
 • Utracone zęby. Nie przejmuj się tym! Utracone zęby Twojego szczeniaka mogą być nie większe niż kawałek płatków zbożowych, a nawet ziarnko ryżu. Możesz je zauważyć po długiej sesji żucia lub w pobliżu stosu zabawek dla psów po zabawie.
 • Obrzęk dziąseł. Sprawdź buzię szczeniaka, a możesz zobaczyć widocznie zaczerwienione lub obolałe dziąsła. Nawet niewielkie krwawienie nie jest niczym niezwykłym. Zadzwoń lub odwiedź swojego weterynarza, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.  
 • Plamy krwi po żuciu. Niewielka ilość krwi jest normalna podczas ząbkowania u psów. Najprawdopodobniej zobaczysz plamy krwi na tym, co przeżuwał Twój szczeniak. Nie martw się, chyba że ilość wydaje się niezwykle duża lub Twój szczeniak wykazuje widoczne oznaki niepokoju – w takim przypadku nie wahaj się zadzwonić do weterynarza.

Oś czasu ząbkowania szczeniąt

Etap ząbkowania nie trwa długo i zanim się zorientujesz, ząbki mleczne Twojego szczeniaka znikną, a Twój dorosły pies już chwilę później będzie miał zestaw nowych pięknych zębów.

 • 2 – 4 tydzień życia: Pojawiają się zęby mleczne. W tym momencie szczenięta otwierają oczy i zaczynają odkrywać świat poza matką.
 • 5 – 7 tydzień życia: Zęby szczeniaka kończą rosnąć. Szczenięta w naturalny sposób będą się wzajemnie podgryzać i przeżuwać wszystko wokół siebie w ramach ważnego etapu ich rozwoju.
 • 12 – 16 tydzień życia: Wymiana zębów na stałe rozpoczyna się wraz z wypadaniem zębów mlecznych. Ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy, choć zależy to od konkretnej rasy psa.

Szczenięta zazwyczaj mają wszystkie zęby stałe przed szóstym miesiącem życia. Wszystkie rasy psów mają w sumie około 42 stałych zębów – idealne na całe życie łapania piłek, żucia patyków i obgryzania smakołyków.

Co mogę dać szczeniakowi na ból związany z ząbkowaniem?

Aby pomóc swojemu pupilowi ​​w procesie ząbkowania, zaproponuj mu delikatne zabawki do gryzienia. Zabawki dla psów dają Twojemu szczeniakowi możliwość gryzienia bez uszkadzania butów lub mebli.

Chociaż spójrzmy prawdzie w oczy, twoje buty, twoja kanapa i nogi od stołu mogą ucierpieć podczas entuzjastycznego okresu żucia twojego szczeniaka.

Jakie zabawki do żucia najlepiej nadają się do ząbkowania? Najlepszym wyborem są zabawki typu KONG i nie bez powodu są klasycznym wyborem każdego rodzica domowych zwierząt. Napełnij je masłem orzechowym, aby stworzyć kuszący smakołyk.

Możesz nawet zamrozić faszerowany KONG, aby urozmaicić wyzwanie i zwiększyć jego działanie kojące na dziąsła. KONG produkuje teraz również pałeczki do ząbkowania dla szczeniąt, aby złagodzić dyskomfort. 

Bezpieczne zabawki do żucia nie będą odpryskiwać, gdy Twój pies je żuje, podgryza. Dlatego gumowe zabawki są dobrze dopasowane do tego typu problemu u psa. Wiele pomysłowych zabawek do żucia znajdziesz także w Internecie oraz w specjalistycznych sklepach zoologicznych.

Zabawki linowe mogą być także skuteczne, ale upewnij się, że pies ich nie strzępi i nie połyka kawałków liny.

Oprócz zabawek dla psów ulgę mogą zapewnić różnego typu gryzaki. Nigdy nie dawaj szczeniakowi kości, które mogą się odłamać, ponieważ może to prowadzić do zadławienia.

Jakie jedzenie podawać szczeniakowi podczas ząbkowania?

Możesz nadal karmić swojego szczeniaka jego regularnie podawaną karmą. Karmienie ich smakołykami lub specjalną zdrową żywnością jest również dopuszczalne podczas ząbkowania. 

Jest jedna mała różnica, możesz rozważyć dodanie miękkiej karmy dla psów do karmy swojego pupila, jeśli nie karmisz go mokrą karmą.

Mrożone smakołyki mogą być smaczną przekąską na ząbkowanie, wiele psów lubi gryźć kostki lodu, zwłaszcza jeśli są to kostki mrożonego bulionu z kurczaka. Ponownie, tak jak w przypadku gryzaków, nadzoruj swojego szczeniaka, gdy cieszy się lodowym smakołykiem.

Zdrowie jamy ustnej psa podczas wymiany zębów

Ważne jest, aby zwracać uwagę na zęby i dziąsła psa, nawet poza fazą ząbkowania. Dzieje się tak, ponieważ zdrowie zębów jest jednym z kluczy do ogólnego dobrego samopoczucia Twojego zwierzaka.

Od samego początku będziesz chciał dbać o zęby swojego psa. Używaj szczoteczki do zębów dla psa i pasty przyjaznej psom, aby zapewnić Twojemu szczeniakowi najlepszą opiekę dentystyczną podczas mycia zębów.

Dorosłe psy powinny mieć szczotkowane zęby przynajmniej raz w tygodniu – a nawet codziennie, jeśli oboje macie na to ochotę. Regularna pielęgnacja zębów zapobiega chorobom przyzębia i pomaga zapewnić Twojemu psu długie, zdrowe życie. 

Dobra wiadomość dla Twojego zwierzaka? Pasta do zębów dla psów jest dostępna w smakach przyjaznych dla szczeniąt, takich jak bekon. Mniam. 

Niektóre psy również lubią gryzaki dentystyczne, co może pomóc w nieświeżym oddechu i ogólnym zdrowiu zębów. (Nie zastępują jednak szczotkowania.)

Często zadawane pytania

Kiedy psu wypadają zęby stałe?

W większości przypadków, gdy dorosły zwierzak traci ząb, jest to spowodowane poważną chorobą przyzębia . Często zdarza się, że inne zęby są luźne lub chore, co może powodować dyskomfort u Twojego zwierzaka. Choroba przyzębia jest bardzo powszechna u zwierząt domowych i może znacząco wpływać na jakość ich życia.

Kiedy szczeniak zmienia zęby?

Szczenięta mają 28 zębów tymczasowych (zwanych mlecznymi), które zaczynają się pojawiać w wieku około czterech tygodni. Zwykle wypadają między 14, a 30 tygodniem, kiedy to są zastępowane przez 42 zęby stałe

Ile pies ma zębów?

Szczenięta zwykle mają 28 zębów mlecznych, natomiast psy dorosłe mają 42 stałe zęby.

Czy psy mają mleczne zęby?

Podobnie jak u człowieka, Twojemu szczenięciu najpierw wyrasta komplet zębów mlecznych (zwanych również pierwotnymi lub liściastymi, co oznacza, że ​​wypadają). Zęby te są spiczaste i ostre, dlatego czasami określa się je mianem zębów igiełkowych. Psy mają 28 zębów mlecznych.

ZOBACZ TAKŻE