Pazury psów składają się ze zbioru naczyń krwionośnych i nerwów. Zewnętrzna część pokryta jest warstwą twardego materiału zwanego keratyną, która otacza wrażliwą część paznokcia i tworzy warstwę ochronną.
Dlatego obcinanie końcówki paznokcia nie jest bolesne, ale odsłonięcie żywej tkanki znajdującej się w środku pazura może boleć.
Najczęstsze przyczyny złamania pazura u psów
Istnieje kilka przyczyn złamanego lub zerwanego paznokcia u psa. Najczęstsze przyczyny to:
- Uszkodzenie paznokcia, zwłaszcza jeśli pies jest bardzo aktywny
- Pazury zahaczające o wykładzinę, tapicerkę lub inne materiały podczas biegania lub zabawy
- Zapalenie pazurów
- Wypadek przy obcinaniu pazurów
- Słabe paznokcie spowodowane stanem zdrowia lub starzeniem się
- Rak stóp i pazurów
Niezależnie od tego, jak to się stanie, złamany pazur boli i wymaga natychmiastowej interwencji.
Objawy złamanego pazura
W większości przypadków będzie oczywiste, że Twój pies jest ranny. Kontuzja będzie bardzo bolesna. Możesz zauważyć, że Twój pies kuleje, skomle lub liże ranę. Inne znaki mogą obejmować:
- Wiszący, pęknięty lun naderwany pazur
- Plamy krwi na dywanie lub podłodze
- Infekcja
- Uraz
- Obrzęk
- Nadmierne krwawienie
Krwawienie pochodzi z mniejszych naczyń krwionośnych, które szybko krzepną i zazwyczaj nie zagrażają życiu. Jednak dłuższe krwawienie może wymagać wizyty u weterynarza.
Ten stan może być dosyć bolesny dla Twojego pupila w wyniku czego może on próbować Cię ugryźć, jeśli spróbujesz udzielić pierwszej pomocy zamiast szukać profesjonalnej pomocy.
Złamany pazur psa może nie zagrażać życiu, ale nawet niewielki uraz jednego z pazurów może być nieznośnie bolesny. Psy wszystkich ras i wielkości mogą złamać pazur. Co więcej, zatrzymanie krwawienia może być trudne.
Sprawdź również: Skaleczona Poduszka U Psa
Odłamany pazur
Kiedy paznokieć jest całkowicie odłamany i występuje niewielkie krwawienie, jest to najlepszy scenariusz (jednak jeśli krwawienie nie ustąpi, może to być niepokojące). Są to najłatwiejsze rodzaje urazów, które można leczyć w domu, ponieważ zazwyczaj wystarczy uciskać pazur gazą lub czystą szmatką, aby zatrzymać krwawienie. Kluczem jest utrzymywanie nacisku przez co najmniej 5 do 10 minut bez „zerkania”, czy krwawienie ustało przed upływem tego czasu.
Ważne jest, aby w tym czasie pies był spokojny, ponieważ podekscytowanie zwiększa ciśnienie krwi i działa przeciwko tworzeniu się skrzepu. Jeśli krwawienie nie ustąpi pomimo przyłożonego nacisku, możesz nałożyć proszek do ściągania i wznowić ucisk na kolejne 5 minut. Jeśli nie masz w domu proszku do ściągania ucisków, czasami wystarczy trochę sody oczyszczonej. Jeśli krwawienie nie ustąpi pomimo tych środków należy udać się do weterynarza.
Luźno przymocowany pęknięty lub złamany pazur
Jeśli zdarzy ci się znaleźć pazur, który jest bardzo luźny i zwisający możesz spróbować obciąć w domu. Upewnij się, że ktoś pomoże ci bezpiecznie unieruchomić psa.
Należy również zachować ostrożność podczas inspekcji, przycinania pazura, ponieważ może to spowodować nagłe i nieprzyjemne uczucie bólu, w którym niektóre psy mogą uszczypnąć lub ugryźć. Jeśli po usunięciu zostanie zauważone krwawienie możesz użyć gazy i lekkiego ucisku.
Mocno przymocowany pęknięty lub złamany pazur
Są to paznokcie, które są popękane, ciągle bolesne, mogą krwawić i nadal są mocno przytwierdzone. Ten rodzaj złamanego paznokcia powinien być leczony przez lekarza weterynarii. Leczenie, przycinanie tych upartych, uszkodzonych paznokci odbywa się po podaniu leków przeciwbólowych, po czym następuje odcięcie uszkodzonego paznokcia tuż powyżej poziomu pęknięcia.
Podanie leków jest potrzebne, ponieważ następuje zazwyczaj przycięcie części paznokcia, gdzie znajdują się naczynia krwionośne i nerwy, co jest bardzo bolesne. Po tym zwykle następuje nałożenie proszku ściągającego i bandażu na około 24 godziny. Dzięki czemu tworzy się solidny skrzep, a niewielka rana nie krwawi, jeśli zostanie o coś zahaczona.
Diagnoza złamanego pazura
Jeśli występuje silny ból weterynarz może podać leki przeciwbólowe lub środki uspokajające, które pomogą złagodzić ten stan.
Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa, że może istnieć choroba podstawowa wpływająca na zdrowie paznokci psa, można zlecić badania krwi i analizę moczu.
Jak zapobiegać złamaniu pazurów u psa?
Zapobieganie zaczyna się od utrzymywania krótkich paznokci u psa. To dlatego kluczowym rozwiązaniem jest zacząć przyzwyczajać szczeniaka do obcinania pazurów. Jeśli ty i twój pies walczycie z tym problemem, rozważ skorzystanie z usług doświadczonego groomera, który przytnie mu pazury.
W przypadku psów prowadzących aktywny tryb życia na świeżym powietrzu, w tym na wyboistych szlakach turystycznych, warto rozważyć buty do ochrony łap.