Nadchodzi zima! Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy nie – istnieją specjalne środki ostrożności, które musisz podjąć w mroźne zimowe miesiące, aby chronić swojego psiego przyjaciela.
Psy są podatne na kilka niebezpieczeństw związanych z zimną pogodą, od spierzchniętych łap i suchej, swędzącej skóry, po obrażenia spowodowane roztapianiem i zamarzanie lodu.
Niezależnie od tego, czy przez większość czasu jesteś zwinięty w koc w domu, czy też jesteś zajęty ulubionymi zimowymi zajęciami, postępuj zgodnie z tymi poradami ekspertów dotyczących zimowej pielęgnacji psów, aby Twój psiak był zdrowy i bezpieczny tej zimy.
Zapewnij psu ciepłe miejsce
Oczywiście, jeśli chodzi o bezpieczeństwo psów w zimie, jednym z najważniejszych czynników jest zapewnienie psu przytulnego, ciepłego miejsca. Seniorzy, młode psy i małe rasy są szczególnie podatne na zimno.
Podstawowe wskazówki:
- Ogranicz czas spędzany przez psa na dworze i rób krótkie spacery.
- Trzymaj psa w domu, jeśli to możliwe i zapewnij mu aktywność w domu.
- Zapewnij psu odpowiednią zimową garderobę – od ubranek po buciki.
- Nie pozwól swojemu psu spać na zimnej podłodze, umieść legowisko z dala od przeciągów, zimnych płytek.
- Upewnij się, że Twój futrzany przyjaciel ma dużo ruchu i ćwiczeń.
- Utrzymuj psa w suchości – użyj ręcznika, aby pozbyć się wilgoci z sierści.
- Nigdy nie przycinaj sierści psa do skóry w okresie zimowym.
- Jeżeli śpi w budzie, pamiętaj żeby była ona zabezpieczona przed wiatrem i dostawaniem się do środka śniegu.
Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie bez opieki podczas mrozów: tak jak latem samochody mogą stać się niebezpiecznie gorące, tak niskie temperatury są równie niebezpieczne dla psa. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zostawić psa w domu, kiedy wychodzisz załatwiać swoje sprawy.
Uważaj na sól i płyny przeciw zamarzaniu
Sól i inne roztapiające śnieg preparaty mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych ukochanych psów. Sól używana do pozbycia się lodu i śniegu i zapobiegania jego ponownemu zamarzaniu jest niebezpieczne dla delikatnych psich łap.
Ponadto trzymaj psa z dala od garażu i podjazdu, gdzie może napotkać resztki płynu rozmrażającego. Płyn ten ma słodki smak, a psy chętnie go zlizują. Środek przeciw zamarzaniu jest niezwykle toksyczny i już niewielka jego ilość może być śmiertelna.
Zapewnij odpowiednią ilość ruch Twojemu psu
Aktywności to kolejna ważna część zimowego schematu bezpieczeństwa psa. Na zewnątrz jest zimno i dlatego gra w aportowanie wydaje się mniej atrakcyjna niż cztery miesiące temu. Ale zapewnienie wystarczająco dużo ruchu przez cały rok ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psa.
Nie pozwól, aby zimna pogoda była wymówką, aby pies nie był aktywny i zdrowy, baw się z nim w domu! Okaż swojemu czworonogowi miłość i uwagę za pomocą różnych gier i zajęć. Spróbuj przeciągania liny lub ćwicz nowe zabawne sztuczki.
Zapewnij odpowiednie karmienie
To, ile karmy podawać psu zimą, w dużej mierze zależy od psa. Czy Twój psi towarzysz często przebywa na świeżym powietrzu, biega lub uprawia inne sporty przez całą zimę? Wtedy może potrzebować kilku dodatkowych kalorii, ponieważ zużywa energię, próbując się ogrzać.
Z drugiej strony, jeśli staje się mniej aktywny i woli przytulać się do ciebie lub leżeć przy kominku może faktycznie potrzebować mniej kalorii. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, jeśli nie jesteś pewien, ile karmy podawać swojemu pupilowi.
Pamiętaj o zapewnieniu dużej ilości wody
Zimą i latem psy odwadniają się równie szybko, więc świeża, bieżąca woda jest niezbędna dla zachowania zdrowia psa. Chociaż wiele psów je śnieg, nie powinien on zastępować świeżej wody.
Miej oko na miskę z wodą i upewnij się, że Twoje szczenię zawsze ma wystarczająco dużo wody do picia. Jeśli pies spędza dużo czasu na zewnątrz, upewnij się, że ma również dostęp do wody, podczas niskich temperatur.
Uważaj na oznaki choroby
Podobnie jak ludzie, większość psów jest bardziej podatna na choroby w chłodne, zimowe miesiące. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać, czy Twój pupil jest chory.
Jeśli Twój przyjaciel nagle stanie się ospały, przestanie pić wodę lub jeść, ma gorączkę lub traci zainteresowanie swoimi ulubionymi zajęciami może być przeziębiony, to nadchodzi czas, aby wybrać się na wizytę kontrolną do weterynarza.
Obdaruj psa miłością i spędzaj z nim wolny czas
Poświęcając psu dużo uwagi, miłości i czasu możesz zapewnić mu dobrą opiekę przez nadchodzące zimowe miesiące. Twój najlepszy psi kumpel jest prawdopodobnie szczęśliwy po prostu będąc przy tobie. Przytulanie się, wspólne oglądanie filmu, granie w gry lub krótki zimowy spacer sprawią, że będzie on szczęśliwy.
Jak zadbać o łapy psa zimą?
Ponieważ sól znajdująca się na chodnikach może być niebezpieczna, należy utrzymywać nogi psa w czystości. Kiedy wychodzisz na zewnątrz, unikanie soli kamiennej jest prawie niemożliwe. Dlatego trzymaj miskę ciepłej wody tuż za drzwiami, aby móc umyć łapy i brzuch psa, gdy wrócisz ze spaceru do domu.
Zimą mamy skłonność do suchej skóry, tak i psy mogą cierpieć na popękane opuszki i odmrożenia. Upewnij się, że łapy pupila są gotowe na zimę stosując balsam do łap lub wazelinę.
Utrzymywanie wilgoci w domu i wycieranie psa ręcznikiem po spacerach na świeżym powietrzu również pomoże chronić jego skórę. Nie kąp psa zbyt często w chłodne miesiące, może to prowadzić do łuszczącej się, suchej skóry.
Przycinaj długowłose psy, aby zminimalizować przywieranie kulek śniegu, kryształków soli, które mogą wysychać na skórze – zwłaszcza na stopach. Co jakiś czas należy sprawdzić włosy między opuszkami łap i jak są za długie to je przyciąć.